MERAL'den eşsiz gelenek

ANKARA (Anayurt) - Çankaya'nın köklü okullarından Mehmet Emin Resulzade Anadolu Lisesi Tarih Kulübü öğretmen ve öğrencilerince hazırlanan "Eşyaların ve Belgelerin Gözüyle Geçmişimiz" konulu etkinlik, Türk Tarih Kurumu'nda gerçekleşti. Okulun tarih öğretmenleri Şenay Demir ve Hülya Örnek’in 12 sene önce “Eşyaların ve Belgelerin Gözüyle Geçmişimiz” adı altında başlattıkları bu geleneğin amacı; öğrencilerin büyükanne ve dedelerini anmalarına vesile olmak, aile tarihleri hakkında bilgi edinmelerini sağlamak ve kültürel mirasımızı gelecek nesillere aktarmak.

Etkinlik Türk Tarih Kurumu Başkan Yardımcısı Hüseyin Murat Yücel ve Mehmet Emin Resulzade Okul Müdürü Taylan Kaya’nın konuşmaları ile başladı, ‘’Sözlü Tarih Çalışması’’ ile devam etti. Çalışmada okuldan seçilen öğrencilerin aile büyükleri İlyas Kahriman, Ayşe Sansar ve Erdal Dilek sahip oldukları toplamda üç eşyayı kulüp öğrencileri eşliğinde, bir sözlü tarih çalışması kapsamında ele aldılar ve gururlandıran, hüzünlendiren birçok anıyı paylaştılar.

Sözlü tarih çalışmasından hemen sonra Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Hakan Kaynar konuşmasında kişisel eşyalarla ilişkimizin mahal ile kurularak zaman içerisinde bir nevi anıtsallaştığını, kamu yapıları ile olan ilişkimizin kolektif geçmişimize işaret ettiğini dile getirdi. Dr. Hakan Kaynar, sahaflardan eline geçen eski mektupları okumayı sevdiğinden de bahsederek bu mektupların kendisi için bir ‘’ganimet’’ olduğunu ifade etti. Sempozyum sonunda Türk Tarih Kurumu'na küçük bir örneği taşınan “Yadigâr Eşyalar Sergisi”ne geçildi.

Etkinlik sonunda ise diğer okullardan katılan; tarih seven öğrenci, öğretmen ve davetliler ile röportajlar gerçekleştirildi.

- Anayurt Gazetesi, Magazin bölümünde yayınlandı
https://anayurtgazetesi.com/haber/11021858/meralden-essiz-gelenek