Başkentin kültürü sanatla canlanacak

ANKARA (Anayurt) - Kültür ve Turizm Bakanlığının düzenlediği Başkent Kültür Yolu Festivali, Ankara’nın kültürel, mimari ve tarihî miraslarına Başkent Kültür Yolu rotasıyla dikkat çekerken farklı kültürel deneyimleri yaygınlaştırmayı amaçlıyor. Kültür ve Turizm Bakanlığının kültürel hayata katılımın ve kültür turizminin önemli stratejik projelerinden biri olarak ortaya koyduğu Başkent Kültür Yolu, Ankara’nın kültürel mirasının, somut ve somut olmayan ürünleriyle bir bütün olarak korunup yaşatılmasını ve dünya vitrinine taşınmasını misyon ediniyor.

“BAŞKENT KÜLTÜR YOLU FESTİVALİ ANKARA’NIN DÜNYA BAŞKENTLERİ ARASINDAKİ ÖNCÜ KONUMUNU SAĞLAMLAŞTIRACAK”

Başkent ve Beyoğlu Kültür Yollarının Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen tanıtım toplantısında konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Ankara’nın Başkent Kültür Yolu ekseninde gerçekleştirilecek festival ile ilk kez geniş çapta bir kent festivaline kavuştuğuna vurgu yaparak şunları kaydetti: “İstanbul’daki yaklaşımla paralel olarak başkentimizin çok katmanlı tarihî dokusunu, kültürel zenginliklerini ve modern yüzünü gözler önüne seriyoruz. Başkent Kültür Yolu ve Festivali, Anadolu’nun en eski uyarlıklarına ev sahipliği yapmış, 20’nci yüzyılda Türkiye Cumhuriyeti’nin başkenti olarak bir kez daha yükselmiş olan Ankara’nın marka değerini artıracak ve dünya başkentleri arasındaki öncü konumunu sağlamlaştıracaktır.”

28 Mayıs – 12 Haziran arasında Beyoğlu Kültür Yolu Festivali ile eşzamanlı olarak ilk kez düzenlenecek olan Başkent Kültür Yolu Festivali, Ankara’nın tarihî ve modern dokusunu yansıtan değerlerini 300’den fazla etkinlik ve 1500’den fazla sanatçıyla bir araya getirerek sanatseverlerle buluşturacak.

BAŞKENT KÜLTÜR YOLU’NDA 70’TEN FAZLA DURAK NOKTASI OLACAK

Kültür ve Turizm Bakanlığınca 2021 yılında hayata geçirilen Beyoğlu Kültür Yolu gibi üç yıla yayılan yatırımların ve restorasyon çalışmalarının ürünü olan Başkent Kültür Yolu rotası; Cumhuriyet öncesi, Cumhuriyet dönemi ve yeni çağdaş Ankara olmak üzere farklı dönemlere ait 70’ten fazla durak noktasından oluşuyor.

Ankara’nın simgelerinden biri olan Ankara Kalesi, eşsiz değerde bir koleksiyona sahip yüz yıllık Anadolu Medeniyetleri Müzesi, 400 yıllık geçmişi ile başkentin en önemli dini yapıları arasında yer alan Hacı Bayram Veli Camii, Hamamönü tarihî kent dokusu, Roma medeniyetinin anıtsal yapıları olan Augustus Tapınağı ile Roma Hamamı gibi tarihî eserlerin yanı sıra Kültür ve Turizm Bakanlığınca restorasyonu yaptırılan Ankara Devlet Resim ve Heykel Müzesi, Ankara Etnografya Müzesi, I. Ulusal Mimarlık Dönemi’nin eşsiz eserlerinden Türkiye İş Bankası İktisadi Bağımsızlık Müzesi, Ziraat Bankası Müzesi, Rahmi M. Koç Müzesi, Erimtan Arkeoloji ve Sanat Müzesi, PTT Pul Müzesi, CSO Ada Ankara ve CerModern gibi modern sanat yapıları, müzeler, sanat galerileri, tarihî yapılar ve anıtlar yaklaşık 4,7 km uzunluğundaki Başkent Kültür Yolu Festivali rotası üzerinde yer alıyor.

BAŞKENT KÜLTÜR YOLU FESTİVALİNDE ANKARA’NIN KÜLTÜREL DOKUSU SANATLA CANLANDIRILIYOR

Başkent Kültür Yolu Festivali, 7’den 70’e herkesi mimariden edebiyata, resimden müziğe, tasarımdan tiyatroya kadar farklı disiplinlerden çok sayıda sanat etkinliğiyle buluşturacak.

Başkent Kültür Yolu Festivali’nde biletli etkinliklerin yanı sıra katılımın erişilebilir olması için pek çok ücretsiz ve açık hava sahnesi kurulacak. Festival boyunca çocuklar ve çocuklu aileler için özel etkinlikler düzenlenerek geleceğin sanatseverlerinin erken yaşta kültürel hayata katılımı teşvik edilecek. Kültürümüzün bir parçası olan gastronomi ile ilgili çeşitli faaliyetler de, Başkent Kültür Yolu Festivali’nde yerini alacak.

DÜNYA SAHNELERİNİN DEV İSİMLERİ VE ÜCRETSİZ AÇIKHAVA SAHNELERİ FESTİVAL BOYUNCA SANATSEVERLERLE BULUŞACAK

Beyoğlu Kültür Yolu Festivali ile birlikte Türkiye’nin en geniş kapsamlı kültür-sanat etkinliği olma özelliği taşıyan Başkent Kültür Yolu Festivali, Türkiye’den ve dünyadan yıldız sanatçıların yer aldığı nitelikli ve renkli programıyla da dikkat çekecek.

Başkent Kültür Yolu rotası üzerinde gerçekleşecek olan festival, Ankara Devlet Opera ve Balesi’nin sahneye taşıdığı “Aida” operası ve Türkiye’nin en uzun soluklu sanat yarışması olma özelliği taşıyan Devlet Resim ve Heykel Yarışması’nın 75. yılına özel olarak düzenlenen sergi ile başlayacak.

Başkent Kültür Yolu Festivali kapsamında gerçekleşen etkinliklerle ilgili bilgilere http://www.baskentkulturyolu.com/ internet adresinden ve aynı adlı IOS ve Android uygulamalarından ulaşılabiliyor. Etkinliklerin biletleri ise biletinial.com ve sanatcepte uygulaması üzerinden temin edilebiliyor.

Başkent Kültür Yolu Festivali’nden Öne Çıkan Etkinlikler

• Dünyanın en iyi vokalleri arasında gösterilen İspanyol şarkıcı Buika, dünyaca ünlü Bosna Hersekli sanatçı Dino Merlin, Afrika’nın altın sesi Salif Keita, enerjik sahne performanslarıyla çok sevilen keman dehası Ara Malikian, CSO Ada Ankara Ana Salon’da müzikseverlerle buluşacak.

• Dünyanın en köklü orkestralarından Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, farklı konserle klasik müzikseverler için bir müzik ziyafeti sunacak. Şef Rengim Gökmen yönetimindeki CSO, dünyaca ünlü keman virtüözü Bomsori’ye eşlik edecek. Şef Cem’i Can Deliorman yönetiminde gerçekleşecek CSO konserinde ise, dünyanın en iyi keman virtüözleri arasında gösterilen Maxim Vengerov müzisyen kardeşler piyanist Birsen Ulucan ve kemancı Özcan Ulucan ile aynı sahneyi paylaşacak.

• 8 Haziran günü CSO Ada Ankara çok özel bir klasik müzik konserine ev sahipliği yapacak. Çok sayıda resitali ve opera kaydıyla dinleyicilerinin gönlünde taht kuran, hem müzikseverleri hem de eleştirmenleri büyüleyen performanslarıyla soprano Anna Prohaska, opera repertuvarının aranılan şefi Giovanni Antonini yönetiminde köklü topluluklardan Deutsches Symphonie-Orchester Berlin ile Mozart, Beethoven ve Haydn’ın bestelerini seslendirecek.

• Ankara Devlet Opera ve Balesi’nin Aida, Kuğu Gölü, Midasın Kulakları, Romeo ve Juliet gösterileri Büyük Tiyatro’da izleyici ile buluşacak. Ayrıca, 20 yıldır kapalı gişe oynayan, Ankara Devlet Opera ve Balesince sahnelenen, bale ile klasik Türk müziğini buluşturan “Harem” festival programında yer alıyor.

• Cumhuriyetin ve modern Türkiye’nin inşasının şahitliğini yapan paha biçilmez tarihsel bir resim koleksiyonuna sahip Ankara Resim ve Heykel Müzesi, festival boyunca 75. Devlet Resim ve Heykel Yarışması ile Kültür ve Turizm Bakanlığının Türk sanatlarını destelemek amacıyla hayata geçirdiği 21. Devlet Türk Süsleme Sanatları Yarışması ve sergilerine ev sahipliği yapacak.

• Fotoğrafçılık alanında birçok önemli ödüle sahip olan Amerikalı fotoğrafçı Steve McCurry günümüzün en iyi görsel yapımcılarından biri olarak kabul ediliyor. Sanatçının eserlerinin yer alacağı sergisi CerModern'de gerçekleşecek.

• Türkiye İş Bankası İktisadi Bağımsızlık Müzesi, Erimtan Arkeoloji ve Sanat Müzesi, Sümerbank festival boyunca özel sergilerle sanatseverler ile buluşacak.

• Başarılı uluslararası sanat danışmanı ve İstanbul Kültürlerarası Sanat Diyalogları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Beste Gürsu’nun küratörlüğünü üstlendiği, dünya sanat sahnesinde ses getirmiş, geçtiğimiz yıl AKM’de sergilenen, yerli ve yabancı sanatçıların eserlerini bir araya getiren “Birlikte Var Olmak” Sergisi ve sanatçının “Kıymetli Hurdalar” sergileri festival boyunca CSO ADA ANKARA’da Başkentli sanatseverler tarafından ücretsiz olarak gezilebilecek.

• Açıldığı günden beri modern sanatın yaygınlaştırılması misyonuyla sanatseverleri sayısız kültür-sanat etkinliğiyle buluşturan CerModern, festival kapsamında Ayşe Pınar Akalın’ın küratörlüğünde hayata geçen dokuma sanatları sergisi “Geleneği / Geleceği Dokumak”a ev sahipliği yapacak.

- Anayurt Gazetesi, Kültür-Sanat bölümünde yayınlandı
https://anayurtgazetesi.com/haber/11014295/baskentin-kulturu-sanatla-canlanacak