2021 model AKM’de dünya standardı yok

ANKARA (Anayurt) - Atatürk Kültür Merkezi’nin (AKM) dünya standartlarına göre yapılmadığı ortaya çıktı. Dünyaca ünlü 46 operanın ortalamasına göre sanatçı ve müzik aletine 1,7 metre karelik alan düşerken yeni yapılan AKM’de bunun için 1,1 metre kare alan bırakıldı. 80 kişilik opera çukuru ise 129,8 metre kare olması gerekirken sadece 93 metre kare oldu.

CHP Halkla İlişkiler, Sağlık, Kültür ve Sanattan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi AKM’nin dünya standartlarına göre yapılmadığının ortaya çıktığını ifade ederek, “Dünyaca ünlü 46 operanın ortalamasına göre sanatçı ve müzik aletine 1,7 metre karelik alan düşerken yeni yapılan AKM’de 1,1 metre kare alan bırakıldı. Bakanlığın dediği gibi dünya standartlarında sahne için 80 kişilik opera çukurunun 129,8 metre kare olması gerekiyor ancak yeni AKM’deki alan 93 metre kare. İlk açıkladıkları 118 kişi için ise 200,6 metre karelik alan gerekiyor. Bakanlık bu gerçeğe yanıt veremezken, yandaş basın yine 118 kişilik opera çukuru haberi yapmakta; bakan danışmanları ise karalama kampanyasına girişmekte” dedi.

Akkuş İlgezdi AKM’nin 2 milyar TL’ye mal olduğunu hatırlatarak “İktidar 2008’de ‘tadilat yapıp açacağız’ diye AKM’yi kapattı. 10 yıl binayı çürüttükten sonra yıkarak, yeni AKM binası yaptı. Ama eski AKM’de 60 kişinin sığdığı opera çukurunu resmi olarak 80 kişiye, fiilen ise 70 kişiye çıkarabildi. Bu da dünya standardından çok küçük olduğu halde. 2 milyar TL’ye ancak 10 koltukluk yer açıldı” diye açıkladı.

Akkuş İlgezdi, Wagner’in Das Rheingold (Ren Altını) operasının 105 müzisyen ile icra edildiğini ifade ederek, “2021 yılında dünya standartlarında yeni bir AKM yaptığı ile övünenler Wagner operalarını çalamayacak bir bina yaptıklarını itiraf etmek zorundadır. Wagner çalınamayacak bir dünya standardı olamaz” dedi.

SALONUN ADI DA DEĞİŞTİ

Akkuş İlgezdi, diğer taraftan söz konusu opera salonuna 7 yıl süreyle Türk Telekom’un adı verilmesine de tepki göstererek, “Türkiye’nin en önemli kültür alanını 2008’den 2021’e kadar kapatan zihniyet, salona sponsor alarak kültür ve sanat alanını yok saydığını bir kez daha kanıtlamıştır. İktidar için her şey para ve rant. Kültür ve sanat da turizm için kullanılacak bir enstrüman maalesef” dedi.

- Anayurt Gazetesi, Siyaset bölümünde yayınlandı
https://anayurtgazetesi.com/haber/10939378/2021-model-akmde-dunya-standardi-yok