'Türkiye kendisine verilen sözlerin tutulmamasında şampiyon'

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Türkiye Belediyeler Birliği'nin (TBB) Meclis Toplantısı'na katıldı. Gündeme ilişkin açıklamalarda bulunan Bozdağ, İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyelik sürecine ilişkin konuştu. Bozdağ, Türkiye'nin doğru tutum takındığını söyleyerek, "Bize verilen sözlerin tutulması, sözden daha kıymetlidir çünkü Türkiye, kendisine verilen sözlerin tutulmamasında adeta şampiyon durumda" dedi.

Yargı kararlarının taraftarlığa göre değerlendirildiğini öne süren, "Eğer benim taraftarlığıma uygun bir kararsa hakimi göklere çıkarıyoruz. Eğer benim taraftarlığıma uygun bir karar değilse hakimi yerin dibine sokuyoruz. Yapılmadık hakareti, yapılmadık eleştiriyi bırakmıyoruz. Bu doğru değil" diye konuştu.

'YAPTILAR DA ELLERİNİ TUTAN MI OLDU?'

Bakan Bozdağ, "Anayasamızın 90'ıncı maddesine Türkiye'nin taraf olduğu insan haklarına ilişkin uluslararası sözleşmelerle kanunumuzun çatışması halinde uluslararası hukuka üstünlük verdik. Doğrudan uygulanmasını sağlayan adımı hayata geçirdik. Bunlar bizden önce yoktu. Yaptılar da ellerini tutan mı oldu? Bırak getirmeyi, konuşmaya yüreği yetmiyordu kimsenin. Biz yargıda birliği sağlayan adımlar attık. Bir devlet tektir. Cumhurbaşkanı'mız diyor ya 'Tek devlet, tek millet, tek vatan, tek bayrak'. Bu teklikte yargı da tek olur ama Türkiye'de bir askeri yargı vardı, iki askeri Yargıtay vardı, üç Askeri Yüksek İdari Mahkemesi vardı. Bir de şimdi Danıştay’ımız var o da Askeri Yüksek İdari Mahkemesi'ne tekabül ediyor. Yargıtay ve bir de sivil yargımız var. Biz iki devlet miyiz? Tek devletiz. Yargı da tek olacak. Kanunlar da tek olacak. Özel kanunlar olabilir ama yargıda birliği sağlayan adımları attık" dedi.

'BİZE VERİLEN SÖZLERİN TUTULMASI, SÖZDEN DAHA KIYMETLİDİR'

Bozdağ, İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyelik sürecine ilişkin Türkiye'nin politikası hakkında, "Esasında Türkiye'nin tutumunda herhangi bir sorun ya da sıkıntı yoktur. Türkiye doğru bir tutumu takınmıştır. Kıbrıs Harbi'ni yaşadık. Biz NATO üyesiydik. O zaman Yunanistan NATO üyesi değildi. Bir dünya bize, NATO dahil ambargo uyguladı. Suriye'deki yaşanan olaylarda, Türkiye'nin topraklarına her gün bombalar düşerken ve Suriye sınırından ülkemize insanlar ölümle yaşama tercihi arasında bırakılırken 'Yasak bölge ilan edin' dedik, etmediler. 'NATO üyesiyiz destek verin' dedik, destek vermediler. Şimdi Ukrayna'ya her şeyi veriyorlar. Geçmişe bakın. Biz NATO üyesiydik, şimdi Ukrayna NATO ülkesi değil. Her şeyi veriyorlar ama NATO üyesi olan Türkiye'ye hiçbir şey vermiyorlar. Bizim bunu görmemiz geçmişte Yunanistan'ın alınma sürecini de hatırlayarak, önümüze ona göre bakmamız lazım. Bize verilen sözlerin tutulması, sözden daha kıymetlidir çünkü Türkiye kendisine verilen sözlerin tutulmamasında adeta şampiyon durumda" diye konuştu.

- Anayurt Gazetesi, Siyaset bölümünde yayınlandı
https://anayurtgazetesi.com/haber/10921097/turkiye-kendisine-verilen-sozlerin-tutulmamasinda-sampiyon