Gazetecilere Sevgi Ödülü

ANKARA (Anayurt) - Şiddetsiz Toplum Derneği, Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Vakfı (UMAG) Adalet ve Demokrasi Haftası kapsamında, Çankaya Belediyesi Yılmaz Güney Sahnesi’nde “Sevgi Toplumu İçin…” konulu forum düzenledi. Forum öncesi Ankara’nın yerel gazetecilerine “Sevgi Ödülü” verildi. Anayurt Gazetesi’nden Tamer Arda Erşin, Mert Salih Kaplan ev A.Cevat Uğraş da Sevgi Ödülü’ne layık görüldü. Ayrıca gazetecilere Sevgi Ödülleri ile birlikte Orhan Selen’in Hayat Bir Şarkıdır adlı şiir kitabı da hediye edildi.

İNSANLAR SEVGİYİ ÇOĞALTMALI

Şiddetsiz Toplum Derneği Genel Başkanı Rıza Sümer forum öncesi yaptığı konuşmada insanların sevgiyi çoğaltması gerekirken şiddeti daha da çeşitlendirdiğine dikkat çekerek,

“İnsanlar çoğaldıkça, sevgi artacağına, daha çok sevgi olacağına, şiddet çeşitleniyor, çoğalıyor, sevgi ile arasını, sayı olarak değil, ancak eylem olarak açıyor. İnsanların, canlıların üremesi, çoğalması, bizim bildiğimiz, sevgi denen kadın-erkek, dişi-erkek birlikteliğinin ürünü. Acaba, bu ürünlerin sevgiyi yeterince üretmemesi, çoğunlukla, kadınların, sevgisiz ve istekleri dışında, erkeklerle buluşturulmasının, evlendirilmesinin, aile veya toplumdaki insanların, insanlık dışı baskılarının sonucu mu?” Bizi, sevgi ile bütünleştirmeleri gerekenler, silahla, şiddetle sevdiklerimizden ayırıp, yaşamamız gereken sevgi ve mutluluğa engel oluyorlar” diye konuştu.

GAZETECİLERE SEVGİ ÖDÜLÜ

Bir ilk olarak gazetecilere Sevgi Ödülü verdiklerini ifade eden Sümer, “8 Mart 2015 tarihindeki kuruluşumuzdan beri, Anayurt, Başkent, Güçlü Anadolu, Sonsöz, Ticari Hayat, Yenimahalle, 24 Saat ve Zafer Gazeteleri, gazetelerinin boyutlarını taşırırcasına Şiddetsiz Toplum Derneğine, gazetecilik deyimi ile çarşaf çarşaf sevgi verdiler. Sahibi, yöneticisi, muhabiri, sayfa hazırlayıcısı ve tüm çalışanları ile birlikte. Sahiplere ve yöneticilere de önümüzdeki dönemde sürprizlerimiz olacak. Çünkü onlar sadece gazete yöneticileri değil, her alanda gerek duyduğumuz yetişmiş insan gücümüzdür” dedi.

Sümer, özgürlüğünden veya yaşantısından yoksun kalmış tüm gazeteci, yazar, hukukçu, eğitimci, siyasetçi, genç, çocuk, erkek, kadın, hepsini sevgi, saygı ve özlemle andığını ifade ederek, “Bu sevgilere layık olmak için çalışıyoruz. Dileğim, gerçek gazetecilik tutkusu ile çalışarak mesleklerine onur katan bu her yaştaki gençlere, bu kadar büyük sevgi ve güvenin karşılığında, hayal kırıklığı yaratmayız, hiç hata yapmayız. Öyle bir hatamız olursa-ki kıyamet kopar, ancak yapmayız- haber ve yorumlarına, mesleğin gerektirdiği şiddetsiz iletişim anlayışını da katarlar” dedi.

Sümer hayata dair de önerilerde bulunarak;

“Yaşantınız boyunca, ön yargılı olmanızı, bu ön yargıyı sevgi, şefkat, saygı anlayış, demokrasi ve şiddetsiz iletişim temeline dayandırmanızı, bu olumlu ön yargıyı sizden sonrakilere en büyük miras olarak bırakmanızı, başka bir mal, para mirası bırakamazsanız bile sadece sevgi mirası nedeniyle kendinizle onur duymanızı, içinizin ve gözlerinizin mutlulukla, korkusuzca gülümsemesini dilerim” diye konuştu.

SEVGİ ÖDÜLÜ ALAN GAZETECİLER ŞÖYLE;

Bahri Küpeli-Yenimahalle Gazetesi (5 Aralık 2019 tarihinde, panel için gittiği Zonguldak’ta aramızdan ayrıldı ve memleketi Safranbolu’da toprağa verildi.)

İrfan Başçuhadar-Ticari Hayat Gazetesi

Mehmet Ali Akkum-Birkaç gazetede çalıştı. Yurt dışında.

Türkan Çatal Yıldız- Güçlü Anadolu Gazetesi

Kadir Gürhan-Güçlü Anadolu Gazetesi

Ekin Hazal Doğruyusever – Güçlü Anadolu Gazetesi

Zehra Şahindokuyucu- Başkent Gazetesi

Seda Tolmaç- Ticari Hayat Gazetesi

Burcu Şen-Çeşitli gazetelerde çalıştı.

Hatice Karataş-Ticari Hayat Gazetesi

Alper Şaşmaz-Zafer Gazetesi

Naz Akman- 24 Saat Gazetesi

Sultan Yavuz- 24 Saat Gazetesi

Tamer Arda Erşin- Anayurt Gazetesi

Mert Salih Kaplan- Anayurt Gazetesi.

Ali Cevat Uğraş- Anayurt Gazetesi

Faruk Gökyurt- Keçiören Gazetesi

Emre Yılmaz-Sonsöz Gazetesi

Halil Yatar -Yeniçağ

Mehmet Akgün -Yeniçağ

Şiddetsiz Toplum Derneği Rıza Sümer, düzenlenen forumda yapılan öneriler doğrultusunda alınan ön kararları şöyle anlattı;

“Şiddetsiz Toplum Derneğince, ailede ve okulda çocuklara, üniversite öğrencilerine, askerlere insana, hayvana ve çevreye sevgiyi öğretecek, sevginin önemini anlatacak gönüllü uzmanların yetiştirilmesi. Bunun için Milli Eğitim, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler, Milli Savunma ile Adalet Bakanlıklarına, üniversitelere, eğitim sendikalarına, barolara ve tüm gönüllü kuruluşlara birlikte hareket etmek önerilecek. Aynı zamanda, uzmanlarla birlikte, hiçbir konuda ayırımcılık yapmadan, bir rapor hazırlanacak. Bu rapor, hareket noktası olacak.

Sevginin kan değil gönül bağına bağlı olduğu ve öğrenilebileceği işlenecek.

Aile içi şiddetin önlenmesi için, ailede iletişim, demokrasi ve adaletin sağlanması hedef olacak. Dernek, çocukların ve kadınların ailede söz haklarını sağlayacak ve geliştirecek bir uygulama örneği hazırlayacak. İlk uygulamalar Ankara'da yapılacak, daha sonra tüm illerde uygulanmasına katkı verilecek.

Yine, işyerinde şiddetin önlenmesi, çalışanlar, hedef kitle ve yöneticiler arasında sevgi ve güvenin geliştirilmesi için iletişim, demokrasi, adalet ve sosyal etkinliklerle ilgili öneriler hazırlanacak. Bu önerilerin kamu kuruluşları, sendikalar, meslek odaları ve işyerleri ile birlikte uygulanmasına çalışılacak.

Muhtarlar ve gönüllü kuruluşlar arasında sevgi toplumu yolunda iletişim ve işbirliği geliştirilecek.

- Anayurt Gazetesi, Medya bölümünde yayınlandı
https://anayurtgazetesi.com/haber/10825908/gazetecilere-sevgi-odulu