Boğaziçi Film Festivali’de ödüller verilecek

İSTANBUL (Anayurt) - Sinema dünyasının en yeni ve önemli filmlerini bir araya getirecek olan 6. Boğaziçi Film Festivali, 26 Ekim’de başlayacak ve 3 Kasım 2018 gününe dek sürecek. 6'ncı Boğaziçi Film Festivali’nin filmlerinde yer alarak ödül kazananlara sinemayı desteklemek amacıyla para ödülleri verilecek.

6. Boğaziçi Film Festivali ulusal yarışma filmlerinde; Yılın en iyi yerli yapımlarını özel bir seçkide buluşturan Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda bir film 100 bin TL değerindeki Büyük Ödül’e ulaşırken, Ulusal Kısa Kurmaca ve Belgesel Film Yarışması’nda 18 film toplam 50 bin TL değerindeki ödüller için yarışacak.

Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda En İyi Film seçilen yapım 100 bin TL değerindeki Büyük Ödül’ü alırken, “En İyi Yönetmen”, “En İyi Erkek Oyuncu”, “En İyi Kadın Oyuncu”, “En İyi Senaryo”, “En İyi Görüntü Yönetmeni” ve “En İyi Kurgu” dallarında da para ödülleri verilecek.

BAĞIMSIZ SİNEMAYA DESTEK

Festivalin bu yılki yeniliklerinden biri de Film Yapımcıları Meslek Birliği (FİYAB) tarafından verilecek FİYAB Yapımcı Ödülü olacak. Metin Tunçtürk, Nazif Tunçve Sinan Sertel’den oluşan jüri, Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda yer alan, ilk ya da ikinci filmini çekmiş yapımcıları değerlendirecek ve 10.000 TL değerindeki FİYAB Yapımcı Ödülü’nü verecek. Zor koşullarda film yapma becerisi gösteren, bütçesinden çekimine filmin tüm süreçlerini başarıyla yürüten bir yapımcının kazanacağı ödül, bağımsız sinemaya destek olmayı amaçlıyor.

İLK KEZ BOĞAZİÇİ’NDE

Festivalde bu yıl 10 film jüri karşısına çıkacak ve Banu Sıvacı’nın “Güvercin”, Burak Çevik’in “Tuzdan Kaide”, Cafer Özgül’ün “Sükut Evi”, Mahmut Fazıl Coşkun’un “Anons”, Murat Düzgünoğlu’nun “Halef”, Özkan Çelik’in “Babamın Kemikleri”, Ramin Matin’in “Son Çıkış”, Sefa Öztürk Çolak’ın “Güven”, Semir Aslanyürek’in “Kaos” ve Vuslat Saraçoğlu’nun “Borç” adlı filmleri yarışacak.

Cafer Özgül’ün “Sükut Evi” adlı filmi dünya prömiyerini festival kapsamında yaparken, Ramin Matin’in Tokyo Uluslararası Film Festivali’nde dünya prömiyerini yaptığı filmi “Son Çıkış”, Türkiye’de ilk kez Boğaziçi Film Festivali’nde gösterilecek. Yarışmada ayrıca, “Anons”, “Babamın Kemikleri”, “Güven” ve “Kaos” da İstanbul prömiyerlerini festivalde yapıyor olacak.

AHMET ULUÇAY ANISINA KISACILARA ÖDÜL

Boğaziçi Film Festivali’nin kısa film yarışmasında ise kurmaca dalında 10, belgesel dalında ise 8 film yarışacak. Ulusal Kısa Kurmaca Film Yarışması’nda; Batuhan Köksal’ın “Fabrika”, Deniz Telek’in “Gümüş”, Gökçe Erdem’in “Titanyum”, Metehan Şereflioğlu’nun “Her Şey Yolunda”, Murat Çetinkaya’nın “Sonsuz”, Murathan Özbek’in “Bitmiş Aşklar Müzesi”, Numan Ayaz’ın “Mavi Yarın”, Serkan Fakılı’nın “Kaset”, Sezen Kayhan’ın “İmparatorlukta Zor Bir Gün” ve Yiğit Evgar’ın “Balık Kraker” adlı filmleri yarışırken; Ulusal Kısa Belgesel Yarışması’nda ise, Batuhan Kurt’un “Kurbağa Avcıları”, Ceyhun Yılmaz Ket’in “Denizden Gelen”, Ege Şirin’in “Sarıcakız”, Esra Yıldırım’ın “Çalıkuşu”, Hüseyin Baki Karataş’ın “Salı”, Nesli Özalp’in “Dönüş”, Şenol Çöm’ün “Ömürlük Göç” ve Zeynep Südinç’in “Peki Şimdi Nereye” adlı kısa belgeselleri jüri önüne çıkacak.

Kurmaca dalında bir film 10 bin TL değerindeki En İyi Ulusal Kısa Kurmaca Film Ödülü’nü, belgesel dalında bir film de yine 10 bin TL değerindeki En İyi Ulusal Kısa Belgesel Ödülü’nü kazanacak. Ayrıca festivalde yarışan kısa filmlerden birine de 25 bin TL değerindeki Ahmet Uluçay Büyük Ödülü, bir filme de 5 bin TL para ödüllü İstanbul Medya Akademisi Genç Yetenek Ödülü verilecek.

FESTİVAL SEÇİCİ KURULLARI

Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması Jürisi başkanlığını yönetmen Serdar Akar’ın yapacağı ve oyuncu Begüm Birgören, yönetmen Andaç Haznedaroğlu, senarist Ercan Mehmet Erdem ve görüntü yönetmeni Mehmet Aksın’dan oluşacak seçici kurul.

EN İYİ KISALARI ONLAR SEÇECEK

Ulusal Kısa Kurmaca Film Yarışması’nın filmlerini, Berlin Forum’da dünya prömiyerini yaptığı, ilk uzunu da olan “Rifle” ile geçen yıl Boğaziçi Film Festivali’nde En İyi Görüntü Yönetmeni Ödülü’nü kazanmış Brezilyalı bağımsız yönetmen Davi Pretto, “Çırak”, “In The Same Garden”, “Emekli” gibi ödüllü filmlerin yönetmeni Enes Erbay ve Okan Üniversitesi Sinema-TV Bölümü Başkanı ve SİYAD üyesi sinema yazarı Murat Tırpan değerlendirecek.

Uluslararası Boğaziçi Sinema Derneği ve İstanbul Medya Akademisi tarafından düzenlenen 6. Boğaziçi Film Festivali, İstanbul’da gerçekleşecek ve gösterimler Atlas, Beyoğlu ve Kadıköy sinemalarında yapılacak.

Özgür GÜVENÇ

- Anayurt Gazetesi, Kültür-Sanat bölümünde yayınlandı
https://anayurtgazetesi.com/haber/10820451/bogazici-film-festivalide-oduller-verilecek