Erdoğan: Kapanma kesinlikle düşünmüyoruz

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde 2021-2022 Yükseköğretim Akademik Yıl Açılış Töreni'ne katıldı. Yüz yüze eğitime ara verilmeyeceği mesajını veren Erdoğan, 71 bin okulun tamamının açık olduğunu belirterek "Vaka durumlarına göre bazı sınıflar karantinaya alınabilir ama okul, ilçe veya il çapında bir kapanma kesinlikle düşünmüyoruz" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu ana kadar sadece 2 okulda karantina uygulamasına gidildiğini ve vaka durumlarına göre bazı sınıfların karantinaya alınmasına karşın okul, ilçe veya il çapında bir kapanmayı kesinlikle düşünmediklerini ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, uzaktan da olsa eğitimin devam ettirilmesinin önemli olduğunu ancak bunun yüz yüze eğitim tecrübesinin yerini tutmayacağını belirterek, "Her türlü tedbiri aldık, eylül ayı başından itibaren okulları açtık" dedi.

Yeni kurulan üniversitelerle ilgili zaman zaman haksız değerlendirmeler yapıldığını ifade eden Erdoğan, "OECD ülkeleri arasındaki ortalaması yüzde 1,4 olan yükseköğretim harcamalarına olan oranı 1,7'ye çıkardık. İnsanlarımızın eğitim seviyesi yükseldikçe ülkemizin siyasi, ekonomik gelişmesi de aynı oranda hızlanmaktadır. Yükseköğretim kurumlarının ülke geneline yayılması, refahın da adil yayılması anlamını taşımaktadır" görüşünde bulundu.

Üniversite öğrencilerinin barınamıyoruz eylemlerine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Erdoğan, "Rektörünün arabasının üstüne çıkıp orada tepinen öğrencilerin olduğu bir Türkiye'yi ben kabullenemiyorum. Böyle öğrenciler bize gerekmez. Rektörünüz aracın içinde, siz önünü kesiyorsunuz ve daha sonra da aracın üzerine çıkıp tepinmeye başlıyorsunuz. Böyle bir öğrenci olamaz. Bunlar olsa olsa ancak üniversitelerin içine sızmış teröristlerdir" diye konuştu.

Türkiye'nin yurt kapasitesi bakımından gelişmiş ülkeleri geride bıraktığını kaydeden Erdoğan, "Yurt sayımızı 190'dan 794'e çıkardık. Yurtlarımızın fiziki şartlarını iyileştirdik. Eskiden 30-40 kişilik koğuşlarda kalan öğrencilerimiz artık 3-4 kişilik otel standardında odalara sahiptir" dedi.

Türkiye'nin 1 milyonun üzerindeki yurt yatak kapasitesiyle en fazla barınma imkanı sağlayan ülkelerden olduğunu söyleyen Erdoğan, "Nedir o Allah aşkına? Parklarda bankların üzerinde yatanlar... Bunlar öğrenci mi? Bunlar aynı Gezi'de olduğu gibi teröristler. Biz öğrenciye en büyük saygıyı gösteren bir iktidarız. Göreve geldiğimizde verilen burs 45 liracıktı. Şu an 650 liraya çıktık. Nereden nereye" ifadelerini kullandı. Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü:

110 binin üzerinde yeni yatağı öğrencilerimizin hizmetine sunacağız. Yurt sorununu tamamen çözmüş olacağız. Aylık 570 lira da beslenme yardımı yapıyoruz. Bu yardımdan yurtlarımızda kalan tüm öğrencilerimiz yararlanıyor. Hatta bazı şehirlerimizde 'Komşum' projesiyle yurtlarda artan yemekler ihtiyaç sahibi ailelere dağıtılmaktadır. Hiçbir evladımızın maddi imkânsızlık sebebiyle eğitiminden geri kalmasına izin vermiyoruz. Geçmişte üniversiteler 'harç' diye bir sorun var. Harçları protesto için eylemler yapılırdı. Sonuç olarak bugün artık ülkemizde gençlerimizin önünde hiçbir mani kalmamıştır. Yeter ki gençlerimiz bu yolda yürüsün. Diğer tüm sıkıntıları çözmek, talepleri karşılamak bizim işimizdir, biz bunları çözeriz.

- Anayurt Gazetesi, Siyaset bölümünde yayınlandı
https://anayurtgazetesi.com/haber/10784731/erdogan-kapanma-kesinlikle-dusunmuyoruz