Filmleri ve müziği ile Manu Delago

Özgür GÜVENÇ

İSTANBUL (Anayurt) - Beykoz Kundura’nın geçen hafta açılan ve etkileyici mimarisi kadar müzik ve performans sanatlarına odaklı yenilikçi ve disiplinlerarası programıyla İstanbullu sanatseverlerin yeni uğrak yeri olacak sahnesi Kundura Sahne’nin ilk müzisyen konuğu Avusturyalı Hang davulcusu ve müzisyen Manu Delago olacak.

“Silver Kobalt” (2013), “Metromonk” (2015) ve “Parasol Peak” (2018) albümleriyle özellikle elektronik müzik tutkunlarının yakından tanıdığı sanatçı, 13 Kasım’da Kundura Sahne’nin konuğu olarak Türkiye’ye gelecek. İsviçre müzik aleti Hang davulunun en önemli temsilcilerinden olan Delago, dünyayı sıklıkla turlayan bir müzisyen olarak yaşadığı uykusuzluktan ilhâmla kaydettiği “Circadian” adlı albümünü Türkiye’de ilk kez çalacak.

Björk, Anoushka Shankar, Ólafur Arnalds, The Cinematic Orchestra gibi isimlerle ve solo projeleriyle dünya çapında 50’den fazla ülkede prestijli mekanlarda sahne almış,

ve özellikle YouTube’da çok izlenen videolarıyla tanınan Grammy adayı sanatçı; akustik vurmalı çalgıları, elektronik ritmik vuruşlarla ve doğal ortam sesleriyle buluşturacak konserinde İstanbullulara unutulmaz anlar yaşatacak.

Sanatçının Vietnam, Rusya, Endonezya, Türkiye gibi ülkelere yaptığı turnelerde tanıştığı vurmalı çalgıların başrolünde olduğu albümü “Circadian”ı canlı çalacak sanatçı, dinleyiciyi hafif uykudan başlayarak uyku evrelerinden geçiren ve sonunda REM uykusuna ulaştıran spiritüel bir müzik yolculuğuna çıkaracak.

Handpan ve davullarda Manu Delago’yu izleyeceğimiz konserde, keman, piyano ve vokalde Isa Krz, nefesli çalgılarda Christoph Pepe Auer, kemanda Bernie Mallinger, basta Clemens Rofner ve perküsyonda Chris Norz sahne alacak. 13 Kasım Cumartesi akşamı saat 21:00’de başlayacak konser, Kundura Sahne’de gerçekleşecek ve biletleri beykozkundura.com adresinden satın alınabilecek.

‘PARASOL PEAK’ KUNDURAMA’DA

Kundura Sahne’nin sanatçının hayranlarına bir diğer sürprizi de, Manu Delago’nun 2018’de 6 müzisyenin eşliğinde çıktığı ve Alpler’in farklı yükseklik ve lokasyonlarında verdikleri performanslarını anlatan “Parasol Peak” adlı filmin ve yapım sürecini anlatan “On Rock and Ice”ın ücretsiz gösterimleri olacak.

Senaryosunu Manu Delago’nun yazdığı, yönetmenliğini Johannes Aitzetmüller ile Jeb Hardwick’in birlikte üstlendiği “Parasol Peak”, Delago ve arkadaşlarının çıktıkları bu büyüleyici yolculuğu anlatırken; gök gürültüsü, rüzgâr, uğuldayan dereler ve yağmur seslerinin eşlik ettiği müzikleri ile de eleştirmenlerden tam not almış bir müzik filmi. Viktoria Waldegger’ın yönettiği “On Rock and Ice” ise, bu yolculuğun kamera arkasını ve sıradışı yapım sürecini belgeliyor.

“Parasol Peak” ile “On Rock and Ice” adlı filmleri Beykoz Kundura’nın çevrimiçi izleme platformu Kundurama’da Türkçe altyazılı ve ücretsiz izlenebilir.

- Anayurt Gazetesi, Magazin bölümünde yayınlandı
https://anayurtgazetesi.com/haber/10712195/filmleri-ve-muzigi-ile-manu-delago