‘Türkiye’nin egemenlik haklarına müdahaledir’

ANKARA (Anayurt) - Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON), Aylık Ekonomi Değerlendirme Toplantısı’nın 6’ncısı Trabzon’da düzenledi. Haziran ayı enflasyon rakamlarının beklenen düzeyde olmamasını fırsatçılık ekonomisine bağlayan ASKON Genel Başkanı Orhan, fırsatçılık ekonomisinin gündemimizden düşmesi gerektiğini belirtti.

ASKON Genel Başkanı Orhan Aydın’ın açıkladığı rapordan bazı satır başları şöyle;

“ÖTV indirimlerinin uzatılmaması, başlıca gider kalemlerinden olan elektrik, çay ve şeker fiyatlarında uygulanan artışlar Temmuz’da TÜFE enflasyonu üzerinde yukarı yönlü bir baskıya işaret ediyor. Öte yandan endeksteki yükseliş, Türk Lirasının reel olarak değer kazandığını, yani Türk mallarının yabancı mallar cinsinden fiyatının arttığını göstermektedir.

Haziran ayında dikkatlerimizi çeken bir konu da Hazine nakit dengesi oldu. Hazine nakit dengesi, Haziran’da 11 milyar TL açık verdi. Böylece, Ocak-Haziran döneminde nakit açığı 77,9 milyar TL’ye ulaştı. Geçtiğimiz yılın aynı döneminde Hazine nakit açığı 38,3 milyar TL düzeyinde gerçekleşmişti.

Bunlardan ilki otomotiv sektörü. Otomotiv Sektörünün iç pazarda geçen senenin aynı dönemine göre %16,4 oranında gerilediğini gördük. Mayıs 2018’den bu yana iç pazarda ilk kez %20’nin altına indi. Ne var ki, bu daralmaya bir kötü haber daha eklendi. ÖTV indirimi sona erdi ve otomotiv fiyatları pazarının daralmasına rağmen arttı. Bu da otomotiv sektörünü sıkıntılı günlerin beklediğine işaret ediyor. Yıl sonu itibarıyla sektörün %35’ler dolayında bir daralma yaşayacağını öngörmekteyiz.”

- Anayurt Gazetesi, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://anayurtgazetesi.com/haber/10703047/turkiyenin-egemenlik-haklarina-mudahaledir