Hakverdi’den kanun teklifi

ANKARA (Anayurt)- Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi’den Kamu Bankalarının Verdiği Milyon Dolarlık Kredilerin Üzerini Örten “Ticari Sır” perdesini aralayacak kanun teklifi verdi. Son günlerde kamu bankaları tarafından yandaş iş adamlarına verilen krediler, Demirören’e verilen ve geri ödenmediği iddia edilen 750 milyon dolarlık krediden sonra kamuoyu gündemine yeniden oturdu. Doğan Holding’in satın alınmasında kullanılan ve yandaş medya oluşturmak için verilen bu kredinin, geri ödenip ödenmediğini 1 yıl önce Ziraat Bankası’na yazılı olarak sorduğunu ve banka tarafından “Ticari Sır” denilerek cevap verilmediğini hatırlatan Hakverdi, “Suç örgütü liderine ayan olan bilgiler, ticari sır denilerek milletin vekilinden gizleniyor” ifadelerini kullandı.

HALKIN PARASINI KULLANAN KAMU BANKALARINI, HALKIN VEKİLLERİNİN DENETİMİNE AÇACAK KANUN TEKLİFİ

Hakverdi, TBMM Başkanlığı’na sunduğu kanun teklifi ile ilgili yaptığı açıklamada, “5411 sayılı Bankacılık Kanunu’nun 73’ üncü maddesine göre bu bilgilerin kanunca belirlenmiş kişiler dışında paylaşılması yasak. Yasa yapıcı olarak en üst düzeyde kamu görevi icra eden ve halkın oyları ile seçilmiş vekillerin, bu bilgilere ulaşabilmesi ve kamu bankalarının faaliyetlerindeki meclis denetiminin arttırılması gerekmektedir” dedi.

Hakverdi kamu bankalarının şeffaflık ve denetimden uzaklaştığına vurgu yaparak, “Yüz binlerce öğrenciye öğrenim kredisi borcu nedeni ile icra gönderen, çiftçilerimize, esnaflarımıza kredi verirken bin bir dereden su getiren, birkaç taksiti geciktiğinde evine, traktörüne, tarlasına haciz gönderen kamu bankaları; yandaş iş adamlarına ise oluk oluk para akıtmaktadır. Tek adam rejimi ile diğer tüm devlet kurumları gibi, denetimden ve şeffaflıktan uzaklaşan kamu bankalarının yeniden kuruluş amaçlarına dönmesi ve halkın parası ile oluşturulan sermayesini kamu yararı için kullanması gerekmektedir” ifadelerini kullandı.

- Anayurt Gazetesi, Siyaset bölümünde yayınlandı
https://anayurtgazetesi.com/haber/10583279/hakverdiden-kanun-teklifi