DSÖ: Maymun çiçeği virüsü 16 ülkeye sıçradı

ANKARA-

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus dünyanın kovid-19, Ukrayna'daki savaş ve maymun çiçeği virüsü hastalığı da dahil olmak üzere "zorlu" mücadelelerle karşı karşıya olduğu konusunda uyardı.

75. Dünya Sağlık Asamblesi'nde konuşan Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, dünyanın Kovid-19 başta olmak üzere küresel salgınlara hazırlık durumu, Küresel Sağlık Güvencesi planı ve DSÖ'nün 2023 itibarıyla 1 milyar kişiye daha iyi sağlık hizmeti verme hedefini değerlendirdi.

Ghebreyesus şunları söyledi: "Elbette Kovid-19 pandemisi dünyamızdaki tek kriz değil. Biz konuşurken dünyanın dört bir yanındaki meslektaşlarımız Ebola salgınlarına yanıt veriyor. Afganistan, Etiyopya, Somali, Güney Sudan, Suriye Arap Cumhuriyeti, Ukrayna ve Yemen'de Kongo Cumhuriyeti, maymun çiçeği virüsü ve bilinmeyen nedenli hepatit ve karmaşık insani krizlerle mücade ediyor. İklim değişikliği, eşitsizlik ve jeopolitik rekabetin körüklediği, hastalık, kuraklık, kıtlık ve savaşın korkunç bir yakınlaşmasıyla karşı karşıyayız."

Bununla birlikte, Tedros DSÖ’nün daha önce bir dizi başka şüpheli maymun çiçeği vakasının araştırdığını söyledi. Ancak, ilgili ülkelerin isimlerini vermeden daha fazla enfeksiyonun teyit edilmesinin muhtemel olduğu konusunda uyardı.

MAYMUN ÇİÇEĞİ VİRÜSÜNİN GÖRÜLDÜĞÜ ÜLKELERİN SAYSI 16'YA YÜKSELDİ

Maymun çiçeği vakası görülen ülkelere her gün yenisi ekleniyor. Batı ve Orta Afrika kökenli virüs başta Avrupa olmak üzere yayılıyor.

Haftasonu Avrupa'da vaka görülen ülkelere Avusturya, İsviçre ve Danimarka da eklendi. Latin Amerika ülkelerinden Arjantin de ilk şüpheli vakasını bildirdi.

ABD'de eüçüncü şüpheli vaka ortaya çıktı. Son dönemde Afrika dışında ilk vakanın görüldüğü İngiltere yeni vakalar açıklamaya hazırlanıyor.

En çok vaka İngiltere, İspanya ve Portekiz'de kaydedildi.

- Anayurt Gazetesi, Dünya bölümünde yayınlandı
https://anayurtgazetesi.com/haber/10572685/dso-maymun-cicegi-virusu-16-ulkeye-sicradi