MEB, öğrenci başarı izleme araştırması yapacak

Millî Eğitim Bakanlığı tarafından, “eğitimde süreç odaklı değerlendirme yaklaşımını benimseyerek öğrencilerin öğretim programlarında yer alan kazanımları edinme düzeylerini belirlemek ve izlemek” amacıyla Öğrenci Başarı İzleme Araştırması hayata geçirilecek. Araştırma, 17 Mayıs tarihinde 81 ilde yapılacak.

MEB’in açıklamasına göre araştırma, salgın döneminde öğrencilerin olası öğrenme kayıplarının tespit edilerek gerekli desteklerin sağlanması açısından önem taşıyor. 17 Mayıs tarihinde 81 ilde ülke genelinde yapılacak izleme araştırması, 4 ve 7. sınıf seviyelerinde Türkçe, Matematik ve fen bilimleri ders alanlarındaki kazanımları; 10. sınıf seviyesinde ise Türk Dili ve Edebiyatı, Matematik, Fizik, Kimya ve Biyoloji ders alanlarındaki kazanımları ölçecek.

Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, 'konuya ilişkin yaptığı açıklamada bu eğitim öğretim yılında okullarda yüz yüze eğitimin sürekliliğini sağlamak için bakanlık olarak tüm imkânların sarf edildiğini ve gelinen noktadan büyük bir memnuniyet duyduklarını' ifade etti. Bundan sonraki süreçte salgın dönemindeki olası öğrenme kayıplarının telafisi için gerekli tedbirlerin alınmaya devam edileceğini belirten Özer, şunları söyledi:

“Ülke olarak TIMSS, PISA, PIRLS gibi uluslararası araştırmalara katılıyoruz. Son dönemde de bu araştırmalarda ülke olarak gözle görülür bir başarı elde ettik. Bu araştırmalar, eğitim sistemimizin gözden geçirilmesine imkân tanıyor. Böylece iyileştirmeye açık yönler görülerek güçlü tedbirler alınıyor. Yaklaşık 50 bin öğrenciye uygulanacak olan Öğrenci Başarı İzleme Araştırması, mevcut durumu görme imkânı sağlayacak ve eğitim öğretim sürecinin niteliğini etkin bir biçimde iyileştirmede ve özellikle öğrencilere telafi çalışmalarında kayda değer katkılar sunacaktır.”

- Anayurt Gazetesi, Yerel bölümünde yayınlandı
https://anayurtgazetesi.com/haber/10570139/meb-ogrenci-basari-izleme-arastirmasi-yapacak