Kaftancıoğlu sahneye çıktı, şiir okudu

Yargıtay'ın hakkında verilen 3 davadan 4 yıl 11 ay 20 günlük cezayı onadığı ve siyasi yasak getirdiği CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, Şair Ataol Behramoğlu'nun 'ikinci 40 yaşı' ve 50. sanat yılının kutlandığı programa katıldı.

İstanbul Beşiktaş'taki Süleyman Seba Kültür Merkezi'nde düzenlenen etkinlikte sahneye çıkan Kaftancıoğlu, çocukken şiirle nasıl tanıştığını, Behramoğlu'nun ''Beyaz İpek Gibi Yağdı Kar'' şiirini okuyarak anlattı:

"Sekiz, dokuz yaşında bir kız çocuğu, Anadolu’da bir evde… ‘Şiir’ deyince aklına, ders kitaplarında yazan, akşamdan sabaha ezberlenmesi gereken dörtlükler olduğunu zannediyor. Bir gün, bir yerde, nerede olduğunu bilmiyor, bir şey okudu. ‘Beyaz, ipek gibi yağdı kar. Bir kız, kardan hafif adımlarıyla yürüyüp geçti’. O ana kadar okudukları şiir miydi ya da o okuduğu şiirse o ana kadar okudukları neydi? Kız çocuğu, şiirle tanışmıştı ve sarsılmıştı. Henüz şairi bilmiyordu, şairleri bilmiyordu. Ve zaman geçtikçe o kız çocuğu, şiirlerle tanıştıkça, şairlerle buluştukça hayatı tanımaya, anlamaya çalıştı. Ve o kız çocuğu, bugün, şairinin yanında, şairlerin yanında, o kız çocuğu bugün, ruhunu, aklını, beynini bir heykeltıraş gibi şekillendirmiş olan şairinin yanında, ‘Beyaz, ipek gibi yağdı kar. Yağsın. Dünya daha güzel olacak, inanıyorum buna. Bir insan kalbinin güzelliğine, çocukluğuna, sonsuz cesaretine, olanaklılığına inandığım kadar’ demeye devam ediyor."

- Anayurt Gazetesi, Siyaset bölümünde yayınlandı
https://anayurtgazetesi.com/haber/10567678/kaftancioglu-sahneye-cikti-siir-okudu