Çavuşoğlu: PKK'yı YPG'yi meşrulaştırma çabası

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kongo Demokratik Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Christophe Lutundula Apala ile bir araya geldi. Görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında Çavuşoğlu, ABD'nin Suriye’nin kuzeyinde YPG öncülüğündeki Demokratik Suriye Güçleri'nin kontrolünde olan bölgeler için yaptırım muafiyeti getirmesi kararını eleştirdi.

Uluslararası toplumun en fazla destek vermesi gereken yerin İdlib olduğunu söyleyen Çavuşoğlu, "Çünkü orada yerinden edilen insanlar var. Bu bölgeye destek vermenin önünü açacak esnekliği gösteriyorlar mı, hayır. Niye burası dışarıda tutuluyor? Suriye’de 500 bin civarında Suriyeli, terörden arındırdığımız bölgelere yerleşti. PKK’yı YPG’yi meşrulaştırma çabası görüyoruz. Kimseyle istişare etmeden belli saiklerle alınmış karardır.” Değerlendirmesinde bulundu.

Paris Başkonsolosluğu'na yapılan saldırı ile ilgili de konuşan Çavuşoğlu, "Misyonları koruma sorumluluğu ev sahibi ülkededir. Fransa'nın somut adımlarını görmek istiyoruz" ifadelerini kullandı.

- Anayurt Gazetesi, Siyaset bölümünde yayınlandı
https://anayurtgazetesi.com/haber/10526010/cavusoglu-pkkyi-ypgyi-mesrulastirma-cabasi