'Oyun sürerken kurallarını değiştirmeye çalışıyorlar'

ANKARA (Anayurt)

CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK), Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında toplandı. Toplantıya ilişkin açıklamada bulunan CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, "Son 2 ayda TL yüzde 11,6 değer kaybetmiş ama buna rağmen fiyatlardaki artış yüzde 1 bile olmamış. Pazardaki fiyatlarla TÜİK fiyatları arasındaki makas açılmaya devam ediyor. TÜİK hangi marketten fiyat topluyorsa millete de o marketlerin adresini versin, şu ucuzluktan milletimiz de yararlansın" diye konuştu.

Cumhur İttifakı partilerinin Anayasa Mahkemesi'ni (AYM) hedef aldıklarını belirten Öztrak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nden gelen AYM'nin yeniden yapılandırılması önerisine destek verdiğini hatırlattı. Öztrak şöyle devam etti:

"AYM zaten yeni sisteme göre ayarlanmamış mıydı? Üyelerin tamamı AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından belirleniyor. Yüksek yargı üzerindeki bu vesayet sistemini kimler tasarladı? Recep Tayyip Erdoğan ve Devlet Bahçeli. Ülkeyi keyiflerine göre yönetmelerine imkân vermeyecek hiçbir itiraza tahammülleri yok."

İçişleri Bakanlığı, koronavirüs pandemisi nedeniyle etkinlikleri 1 Aralık'a kadar ertelediğini ve illerdeki baro seçimlerinin de yasağa takıldığını anımsatan Öztrak, İktidarın baroları da bölüp parçalayacak düzenlemeler yaptığını ancak yeni baroları kurdurmakta zorlandıklarını iddia ederek şöyle konuştu:

"Oyun devam ederken oyunun kurallarını değiştirmeye çalışıyorlar. Avukatlık kanuna göre baro seçimlerinin 2 yılda bir Ekim ayında yapılması gerekiyor. Ama bir İçişleri Bakanlığı genelgesiyle seçimler izne tabi kılınıyor. YSK da bunu uygun görüyor. Erdoğan'ın milletin kafasına çay paketi fırlattığı mitinglerde, AKP'li vekilin 1500 kişilik düğününde bulaşmayan kovid-19 her ne hikmetse baro seçimlerinde bulaşıyor. Baro seçimlerini neden erteliyorlar? Çünkü yargının üçüncü ayağı savunmayı da ele geçirmek istiyorlar."

- Anayurt Gazetesi, Siyaset bölümünde yayınlandı
https://anayurtgazetesi.com/haber/10503200/oyun-surerken-kurallarini-degistirmeye-calisiyorlar