Amerikan iş dünyasını anlamak 12

Mıchael Saul Dell (23.2.1965) Dell Technologies

Bilgisayar üreten, satan, tamir eden, bilgisayar ile ilişkili ürünleri ve hizmetleri veren, DELL Inc., Dell Technologies ana şirketine bağlı bir kuruluştur. 1984 ile 1987 arasında PC’s Ltd.adını taşıyan firma 1987 – 2003 arasında Dell Computer Corporation adını aldı ve sonra Dell Technologies’in ana şirketi oldu. Dell, 3 Mayıs 1984 yılında Michael Dell tarafından Texas’ta Round Rock’da kuruldu. Bugün dünya çapında bir kişisel bilgisayar ve bilgisayar yazılımı şirketidir. Şirketin Chairman ve CEO’su Michael Dell ve Vice Chairman ve COO’su Jeff Clarke’dir.

2 Nisan 2024’te şirketin net pazar değeri 87.54 milyar dolar, hisse fiyatı 118.44 dolardı. 29 Şubat 2024 yılı itibariyle şirketin satış geliri 88.4 milyar dolar, net geliri 5.2 milyar dolardır. Bir önceki yıla göre satışları % 14, net geliri de % 10 azalmıştır. Dell şirketinde 2022 yılı itibariyle 133.000 kişi çalışmaktadır. Bir önceki yıl bu miktar 158.000 kişi idi.

Michael Dell şirketin 345.07 milyon hissesine sahiptir. Diğer en büyük dört hissedarı Silver Lake Group 86.20 milyon, Susan Dell 37.59 milyon, Vanguard 17.59 milyon, Black Rock 12.31 milyon hisse sahibidir. Dell’in satış gelirlerini bilgisayar üretim ve satışının yanı sıra yazılım ve yazılım lisansı, monitor, printer ve çeşitli yardımcı malzemeler satışı meydana getirmektedir. 2021’de Şirket satışlarının 45.67 milyarlık kısmı ABD bölgesinde idi. Bloomberg Milyarderler Index’ine göre Mart, 2024 itibariyle Michael Dell 104 milyar dolar servet sahibidir. Dell şirketi, IBM, Microsoft, Apple ve İntel’le birlikte Fortune 500 listesindedir. Michael Dell’in servetinin kaynağı yalnız Dell ve VMWare değil fakat, kendisine ait özel yatırım firması MSD Capital ve DFO şirketleri yoluyla otelcilik ve likid şirket kredilerine yaptığı yatırımların sonucudur. Dell şirketi çalışanları arasından 2,700 milyoner yetişmiştir. Bazılarının varlığı bir milyon dolardan çok daha fazladır. Bunlara “dellionaires” adı takılmıştır.

23 Şubat 1965’te Texas’ın Houston şehrinde doğan Michael Saul Dell’in annesi broker - hissesenedi alım satım aracısı – babası orthodontistdir. Memorial High School’da iken, yazları Houston Post gazetesinin aboneliğini satan Michael’in ailesi onun doktor olmasını istediğinden onları kırmamak için, 1983’te University of Texas’ın tıp fakültesine girmiş fakat, devam etmemiştir (Charles Carey Jr; American Inventors, Entrepreneurs, and Business Visionaries, New York, İnfobase Holdings, Inc., 2020) Abonelik satışlarında müşterilerin çoğunluğunun yeni evliler ve yeni bir eve taşınanlar olduğunu saptayan Michael , bunların adreslerini halka açık kaynaklardan bularak, doğrudan onlara posta ile satış yapmış bu çalışmasının ilk yılında 18,000 dolar kazanmış. Daha sonra kurduğu şirkette işe aldığı yardımcılarıyla yıllık 200,000 dolar brüt kara ulaşmıştır.

Michael üniversitede iken Dobie Center’de kaldığı 2713 nolu öğrenci dairesinde kişisel bilgisayarların parçalarını bir araya getirerek son mamul olarak ya da bunları kit halinde satmaya başladı. Daha sonra bunları Texas eyaletine satabilmek için tedarikçi lisansı aldı. Depo maliyeti olmadığından, rakiplerinden daha ucuza satabiliyordu. 1984 yılı Ocağında kişisel bilgisayarları, müşterilere aracı olmadan, satmaya başladı. Bu alanda büyük bir boşluk gördü. Önce siparişi alıyor, sonra parçaları birleştiriyor, üretiyor ve sonra müşteriye doğrudan gönderiyordu. Böylece o yıl “PC’s Limited” firmasını kurdu. Mayıs’ta firmanın adını “Dell Computer Corporation”a dönüştürdü. Şirket, Kuzey Austin’ın bir iş merkezinde birkaç elemanla faaliyete geçti. Birkaç kişi iki metre uzunluğunda masa başında tornavida ile parçaları birleştiriyor, birkaç kişi siparişi alıyor, birkaç kişi siparişi takip ediyor ve biten malları postalıyordu. Bu girişim için Michael kendi parası 1000 doları kullanmıştı.

Kuruluşundan sekiz yıl sonra 1992 yılında, 27 yaşındaki Michael Dell, Fortune Dergisi tarafından en büyük 500 şirket listesinde en genç CEO ilan edildi. 1996’da Web üzerinden bilgisayar satmaya başlayan DELL, aynı yıl servers pazarlamasına da başladı. 1997 Mart’ında günde 1 milyon dolarlık satış yapmayı başaran şirket 2001yılı ilk çeyreğinde dünya bilgisayar piyasasının % 12.8’ine sahip oldu ve zamanın en büyük bilgisayar satıcısı Compaq şirketini aşarak, dünyanın en çok kişisel bilgisayar üreticisi ve satan şirketi oldu. Desktop, notebook ve server satışları global olarak % 34.3 ve ABD’de de % 30.7 arttı.

2004 yılı Mayıs’ında Machael Dell CEO görevinden ayrıldı, yönetim kurulu başkanı oldu. CEO’luğa genel müdür ve COO olan Kevin Rollin getirildi. 2007 Ocağında Michael eski görevine geri döndü. 2013 yılında, Micheal Dell, Silver Lake Partners, Microsoft ve bir başka finansman gurubuyla Dell Inc.’i halka açık şirket olmaktan çıkardı. Satınaldı. Özelleştirdi (Connie Guglielmo, “Dell Officially Goes Private : Inside The Nastiest Tech Buyout Ever’’ , Forbes 5.8.2017 – 5.4.2024). Toplam işlem 25 milyar dolardı. Özel şirkette Michael’in hissesi % 75 idi. 12 Ekim 2015’te Dell Inc, software ve storage şirketi EMC Corporation’ı satın alacağını açıkladı. 7 Eylül 2016’da işlem 67 milyar dolar fiatla tamamlandı. EMC, Yüksek teknoloji tarihinde en yüksek fiyat ödenen şirket olarak kayda geçti. Bunu satın almakla Dell EMC’nin sahip olduğu cloud – computing ve virtualization konusundaki VMware şirketinin % 81’ini ele geçirmiş oldu. Dell’in server, kişisel bilgisayar ve mobile business iş konularına EMC’in bilgi depolama alanı da katılmış oldu. Bir IT devinin Vertical – dikey – entegrasyonu gerçekleşti. Dell EMC hisseleri için 24.05 dolar, VMware hisseleri için 9.05 dolar ödedi. Dell Inc.’in özel şirket olmasından ve EMC’si satın almasından sonra, şirketin Pazar değeri nerdeyse bir misli arttı. 2018 yılı Temmuz’unda tekrar halka açık şirket olacağını ilan etti ve ilk orijinal Dell bilgisayar şirketi ve Dell EMC ve VMware Şirketleri Dell Technologies’in birer yavru şirketi olarak organize edildi. Dell’in tüketici ve workstation gurubu da Dell Client Solutions Group olarak ana şirket içinde yer aldı. 2018’de halka açılan şirket, 2021’de 94 milyar – 2023 fiyatlarıyla 104,280 milyar dolar satış geliri elde etti. 1 Mart 2024’de biten yılda Dell çok güçlü bir performans gösterdi ve şirket hisseleri % 40 değer kazandı. Bunda artificial intelligence bölümünün de önemli payı oldu.

28 Ekim 1989’da Susan Lieberman’la evlenen Michael Dell dört çocuk sahibidir. 1999’da eşiyle birlikte, Michael & Susan Dell Foundation’ı kurarak sağlık ve eğitime ağırlık vermek üzere bağışlar yapmaya başladı (Pheobe Liu ; Micheal Dell Just Made His Biggest Ever Donation of Dell Stock, Forbes ,20.12.2023 - 5.4.2024). Austin’de Northwest Hills Dell Jewish Community Campus’unu kurdu. Michael Dell, Catherine Fredman’la birlikte Harper Business tarafından 1999’da yayınlanan “Direct from Dell: Strategies That Revolutionized an Industry’’ isimli bir kitap yazdı. Daha sonra James Kaplan ile yazdığı, “Play Nice But Win : A CEO’s Journey from Founder to Leader” isimli ikinci kitabını Portfolio yayınevi yayınladı.

Austin şehri sessiz, durağan bir devlet ve üniversite şehri idi. Dell Computers’ın devreye girmesiyle her şey değişti. Çok hızlı büyüyen zamanın iki büyük şirketi Microsoft ve Walmart’tan daha hızlı bir gelişme gösteren Dell, her beş yılda bir misli artış gösterdi. 1997’den 1999’a kadar iki yıl içinde satışlar 7.8 milyar dolardan 18.2 milyar dolara çıkmıştı. Bu hızlı artış sırasında şirket hisseleri roket hızıyla arttı, işte bu sırada Dell’in çalışan, sekreterler dahil, hisse sahibi olanlardan 2,700 milyoner doğdu. Bazıları 10 milyon dolara kadar servete ulaştılar. Şirket yalnız Austin ve çevresinde yerleşmekle kalmıyordu. Bölgeden 22,000 kişiyi istihdam ediyordu. Aynı zamanda şirket çeşitli mal ve hizmet satan destek firmalar kuruluyor ya varolanlar kapasitelerini arttırıyordu. Bütün bunlar Austin şehrinde devrimsel değişiklikler yarattı. Kent bir yüksek teknoloji merkezine dönüşmenin yanı sıra, tarihinde görmediği bir ekonomik gelişmeye sahne oldu. Bu kez Harvard ve Stanford mezunları ve Silicon Valley’den yetenekli kişiler Austin’de iş aramaya başladılar. Dell çoğu kez çalışanlardan günde on sekiz saat, hatasız çalışmalarını istemesine, hiçbir hatayı af etmemesine rağmen Dell’i tercih ediyorlardı. Çünkü bu ortamda çabuk zengin olma ve sonra da kendi firmasını kurma olanağı vardı. IBM, Motorola ve 3M Dell’in önce burada olmalarına rağmen bu geleceği görememişti. Dell sayesinde Austin yüksek teknolojide güç merkezlerinden biri olarak tarihe geçti.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Güran Tatlıoğlu - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Anayurt Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Anayurt Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Anayurt Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Anayurt Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.