31 Mart’ın değerlendirmesi-2

Dünkü yazımızda, IPSOS’un seçimlerin hemen ardından yaptığı anket çalışmasına ilişkin verilere yer vermiştik. Bugün de kaldığımız yerden bu kez farklı bir perspektif üzerinden Optimar’ın seçim sonrası gerçekleştirdiği anket sonuçlarına bakacağız. Optimar’ın katılımcıları Türkiye’nin en büyük problemi olarak gördüğü ‘ekonomik kriz’i yüzde 24.3 ile CHP’nin çözeceğine inandığını ortaya koydu. AKP diyenlerin oranı ise yüzde 20.2’yle ikinci sıraya gerilemiş.

2-5 Nisan tarihleri arasında 2 bin kişi üzerinden yapılan ankette “Sizce bugün Türkiye’nin en önemli sorunu nedir?” sorusu katılımcılara yönetilmiş. “Ekonomi” diyenler yüzde 60.6’yla ilk sırada gelirken, onu yüzde 6.1 ile Suriyeliler ve düzensiz göçmenler takip etmiş. 

Optimar, sandığa gitmeyen 152 kişiye neden sandığa gitmediğini de sormuş. ‘Partime olan tepki’ diyenler yüzde 34.9’la ilk sırada yer almış. Onu yüzde 20’yle ‘AKP’ye tepki amaçlı’ cevabını verenler izlemiş. ‘Kararsız olduğum için’ diyenler yüzde 19.8’le üçüncü sırada yer alırken, adaya tepki gösterdiği için sandığa gitmediğini söyleyenlerin oranı yüzde 14.6 düzeyinde kalmış. 

Aynı 152 kişiye bu kez ‘Sandığa gitseydiniz hangi partiye oy verirdiniz?’ sorusu sorulmuş. Yüzde 27.9’la CHP diyenler ilk sırada yer almış, AKP diyenlerin oranı ise yüzde 20.9’la ikinci sırayı almış. Üçüncü sırada yüzde 9.4’le Zafer Partisi, dördüncü sırada ise yüzde 4.8’le Yeniden Refah Partisi gelmiş. DEM Parti’ye diyenler yüzde 2.9 olurken, onu yüzde 2.8’le MHP takip etmiş. İYİ Parti diyenler yüzde 2.6 olurken, Memleket Partisi’ni işaret edenlerin oranı ise yüzde 1.2 olarak yansımış. 

Optimar ankete katılanlara seçim sonuçlarından memnun olup olmadığını da sorulmuş. Çok memnun olduğunu söyleyenler yüzde 16 olurken, memnun olduğunu söyleyenlerin oranı yüzde 37.9’la ilk sırada yer almış. İkisi toplandığında bu oranın yüzde 53’e ulaştığı belirlenmiş. Seçim sonuçlarını orta bulduğunu ifade edenler yüzde 20 olurken, memnun olmadığını bildirenlerin oranı yüzde 18.6 olarak yansımış. ‘Hiç memnun değilim’ diyenlerin oranı ise yüzde 7.6’da kalmış. İkisini topladığın da ise yüzde 26.2 gibi bir oran çıkmış.

Ankete katılanlara, “Sizce 31 Mart yerel seçimlerinin verdiği en temel mesaj nedir?” şeklindeki soruya verdikleri cevaplarda gerçek anlamda oldukça ilginç. Birinci sırada yüzde 33.3’le AKP’ye yanıtı verilmiş. Onu yüzde 21.5’le ekonomik kriz takip etmiş. Yönetimin değişmesi yüzde 19.5’le üçüncü sırada gelirken, bu seçimlere damgasını vuran emekliler yüzde 5.5’le dördüncü sırada yer almışlar. En son sırada ise yüzde 0.8’le CHP’nin başarısı olmuş. 

Optimar, Yeniden Refah Partisi’nin, AKP’ye tepki oylarını alıp almadığını da araştırmış. Ankete katılanların yüzde 73.6’sı tepki oylarını aldığı görüşünde olurken, ‘Hayır’ diyenler ise yüzde 26.4 düzeyinde kalmış.

Seçim sonuçlarına göre AKP yönetiminde köklü bir değişiklik olmalı mı?’ sorusuna ankete katılanların yüzde 84.1’i ‘Evet’ cevabını verirken, ‘Hayır’ diyenler yüzde 15.9 olmuş.

Ankete katılanların yüzde 75.9’u bakanların seçim çalışmasına katılmasının oyları düşürdüğü görüşünde. ‘Oyları yükseltti’ diyenler yüzde 6.9’da kalırken, yüzde 17.2’lik bir kesim fikrinin olmadığını belirtmiş. 

Optimar, katılımcılara ‘Seçim sonuçlarına göre Kabine’de köklü bir değişim olmalı mı?’ sorusunu da yöneltmiş. Ankete katılanların yüzde 75.1’i değişimden yana görüş bildirirken, ‘Hayır’ diyenler yüzde 24.9’da kalmış.

Sizlerle iki gün boyunca seçimlerden hemen sonra gerçekleştirilen anket sonuçlarını ele aldık. Seçimler boyunca, bizlerde kendi görüşlerimizi sizlerle paylaşarak bir takım önerilerde bulunduk, gördüğümüz haksız uygulamaları da sizlerle paylaştık. Gördük ki, seçimlere bakanların, bürokratların katılmaları beklenen sonucu vermemiş.

Bu ülkenin insanları, her zaman mağdurdan ve mağdur edilenden yana tavır almıştır. Ankara ve İstanbul özelinde baktığımızda bunu çok daha net olarak görüyoruz. Ankara’da Munsur Yavaş’a karşı girişilen anti propaganda külliyen ters tepmiştir. Nitekim Yavaş seçimleri bugüne kadar görülmeyen rekor bir farkla kazanmıştır. İstanbul’un önemi ise çok daha farklı. Seçimlere “İstanbul’u kazanan Türkiye’yi kazanır” sloganı ile çıkan iktidar partisi, tüm kozlarını meydanlara sürmesine karşın 12 puanlık farkla seçimleri kaybetmiştir.

Ekonomi, emeklilerin perişanlığı, mülteci ve göçmen sorunu, lüks ve şatafat gibi etkenler seçim sonuçlarını derinden etkilemiştir. Bir diğer ilginç sonuç ise, CHP’nin bu sorunların çözümünde birinci parti olarak görülmesi olmuştur.

Türk halkı üst noktada kurulamayan ittifakı ve desteği tabanda vermiştir. Nitekim, seçimlerden ağır bir hezimetle çıkan partilerin kadroları bunu açık bir yüreklilikle açıklıyorlar. Evet; iş işten geçtikten sonra yol gösteren çok olurmuş. Şimdi tüm partilerin, şapkalarını önlerine koyup, vatandaş ne demek istedi onu çok iyi tahlil etmelerinin zamanıdır!

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Oktay Taş - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Anayurt Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Anayurt Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Anayurt Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Anayurt Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.