Vatandaşın borcu dağları aştı

Vatandaşların bankalara olan borçları adeta bir çığ gibi büyümeye devam ediyor. Nitekim son açıklanan rakamlar da bunun böyle bir seyir izlediğini gösteriyor. Bankalararası Kart Merkezi verilerine göre, mart ayı sonunda, Türkiye'de kullanılan kredi kartı sayısı 121,4 milyon, banka kartı sayısı 192 milyon ve ön ödemeli kart sayısı 93,3 milyon olarak belirlendi.

Bir önceki yılın mart ayıyla kıyaslandığında kredi kartı sayısında yüzde 17, banka kartı sayısında yüzde 10 ve ön ödemeli kart sayısında yüzde 23 artış gerçekleşmiş durumda. Toplam kart sayısı ise yıllık bazda yüzde 15 artışla 406,7 milyona ulaştı.

Yine bu dönemde kartlı ödemelerin 991,8 milyar lirası kredi kartlarıyla yapılırken,  İnternetten kartlı ödemelerin tutarı yüzde 135 artışla 355 milyar liraya yükseldi. İnternetten kartla yapılan ödemelerin tutarı, martta geçen yılın aynı ayına kıyasla yüzde 135 artarak 355 milyar liraya çıktı. Tutar bakımından internetten yapılan kartlı ödemelerin toplam içindeki payı yüzde 30 oldu. İnternetten kartlı ödeme sayısı ise geçen yılın aynı ayına göre yüzde 20 artarak 219,6 milyona yükseldi. İnternetten yapılan kartlı ödeme sayısının toplam ödeme sayısı içindeki payı yüzde 16 olarak kayıtlara geçti.

Kredi kartları, banka kartları ve ön ödemeli kartlarla mart ayında yapılan ödemelerin toplam tutarı, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 126 artarak 1 trilyon 181,4 milyar lira olurken, bu  ödemelerin 991,8 milyar lirası kredi kartlarıyla 167,8 milyar lirası banka kartlarıyla, 21,8 milyar lirası ön ödemeli kartlarla gerçekleştirildi.

Kredi kartları, banka kartları ve ön ödemeli kartlarla mart ayında yapılan toplam ödeme sayısı, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 25 artarak 1,45 milyara ulaşırken, sayısal olarak kartlı ödemelerin 817,7 milyonu kredi kartlarıyla yapılırken 518,2 milyon ödemede banka kartları, 116,9 milyon ödemede ise ön ödemeli kartlar kullanıldı.

Bunu toplam ödemelerin yüzdesine oranlarsak, yıllık bazda kredi kartıyla ödemelerde yüzde 138, banka kartıyla ödemelerde yüzde 71, ön ödemeli kartlarla ödemelerde yüzde 157 artış olmuş. Bu oranlara göre, kredi kartlarıyla yapılan ödeme sayısında yüzde 27, banka kartlarıyla ödeme sayısında yüzde 15, ön ödemeli kartlarla yapılan ödemelerin sayısında ise yüzde 59 artış gerçekleştirilmiş.

Kartlarla yapılan temassız ödeme sayısı da yıllık bazda yüzde 38 artarak 916 milyon liraya yükselmiş. Temassız ödeme tutarı geçen yılın aynı ayına göre yüzde 155 artışla 327,2 milyar lira olarak hesaplanmış. Mart ayında mağaza içi her 5 kartlı ödemeden yaklaşık 4'ü temassız kartlarla yapılmış.

Kredi kartlarında durum böyle. Gelelim kredilerin durumuna. Veriler, nisan ayının ilk haftasına kadar olan dönemi kapsıyor. Yani içinde bulunduğumuz yılın üç ayı da hesaplamalara dahil edilmiş.

Mevduat bankalarındaki tüketici kredilerindeki artış olanca hızıyla sürüyor. Tüketici kredileri, 1 trilyon 527 milyar 227 milyon 637 bin liraya yükselerek yeni bir rekor kırmış. Aynı dönemde taksitli ticari krediler, 1 trilyon 460 milyar 925 milyon 193 bin liraya gerilerken, kredi kartları bakiyesi ise 1 trilyon 853 milyar 802 milyon 141 bin liraya yükselmiş

Mevduat bankalarındaki tüketici kredilerinin 401 milyar 683 milyon 191 bin lirası konut, 68 milyar 575 milyon 247 bin lirası taşıt ve 1 trilyon 56 milyar 969 milyon 199 bin lirası diğer kredilerden oluşuyor.

TCMB dahil olmak üzere, bankacılık sektörünün toplam kredi hacmi de aynı dönem itibariyle 19 milyar 406 milyon 72 bin lira artarak 12 trilyon 448 milyar 796 milyon 922 bin liraya yükselmiş. Toplam kredi hacmi, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 47,56 artış göstermiş.

Görüldüğü gibi, ekonomik kriz, artan hayat pahalılığı, günden güne azalan alım gücü nedeniyle çıkmaza giren vatandaşlarımız bireysel krediler ile kredi kartlarına yüklenmeye devam ediyor. Bunun doğal bir sonucu olarak da yasal takibe alınan kişi sayısı da aynı oranda artıyor. Şimdi de işin bu tarafına bir göz atalım isterseniz.

Bireysel kredi veya kredi kartı borcundan dolayı yasal takibe alınan kişilerin sayısı bu yılın sadece ocak-şubat döneminde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 55 artarak 334 bin kişiye ulaştı. 

Türkiye Bankalar Birliği’nin verilerine göre, bireysel kredi kartı borcundan dolayı yasal takibe intikal etmiş kişi sayısı 2024 yılı Ocak-Şubat döneminde 217 bin kişi iken aynı dönem için bireysel kredi borcundan dolayı yasal takibe intikal etmiş kişi sayısı ise 203 bin kişiye yükselmiş. Toplam sayıyı bir üstteki pragrafta paylaşmıştık.

Risk Merkezi verilerine göre ise Şubat 2024 itibarıyla bireysel kredi kartlarını da içeren bireysel kredilerde tasfiye olunacak alacaklar, geçen yılın aynı döneme göre yüzde 67’lik artışla 58 milyar liraya yükselmiş.

İşte ekonomide vatandaşlar açısından gelinen tablo böylesine kötü ve gelecek için hiç ümit vermiyor. Allah hakkımızda hayırlısını versin!

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Oktay Taş - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Anayurt Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Anayurt Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Anayurt Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Anayurt Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.