Sadece tencere değil, işsizlik de oy kaybettiriyor!

Seçimler bir kez daha gösterdi ki, bu ülkede işsizlik özellikle de genç işsizliği önemli bir sorun.  Genel seçimler öncesi seçim meydanlarında “mülakat sisteminin” kaldırılacağını söyleyip de bir süre unutanlara gençler sandıkta önemli bir hatırlatma yaptı. Türkiye İstatistik Kurumu’nun verilerinin aksine sendikalar da işsizlik konusunda önemli çalışmalar yapıyorlar ve ortaya koydukları veriler TÜİK’in verileriyle örtüşmüyor.

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Araştırma Merkezi (DİSK-AR), seçimlerden hemen önceki günlerde 2023 yılına ait İşsizlik ve İstihdamın Görünümü Raporu'nu kamuoyu ile paylaştı. Açıklanan rapora göre; Türkiye, Avrupa ülkeleri ve ABD arasında en yüksek geniş tanımlı işsizliğe sahip ülke olurken, geniş tanımlı işsizliğin ABD'de yüzde 7,2, AB'de ortalama yüzde 12, Türkiye'de ise yüzde 22,8 olduğuna dikkat çekildi.

Çalışabilir 65,4 milyon kişinin yalnızca 22,3 milyonunun kayıtlı ve tam zamanlı olduğu belirtilen Raporda, her 5 kadından yalnızca 1’inin kayıtlı ve tam zamanlı istihdamda yer alabildiğinin altı çizildi. Rapora göre geniş tanımlı genç işsizliğinin yüzde 38,8, geniş tanımlı genç kadın işsizliğinin de yüzde 48,8’ e yükseldiğine işaret edildi.

Raporda Türkiye ile AB ve ABD verileri de kıyaslandı. Bu bölümde şu ifadelere yer verildi:

• Türkiye Avrupa ülkeleri ile kıyaslandığında da en yüksek geniş tanımlı işsizliğe sahip ülkedir. Avrupa ülkeleri içinde ikinci en yüksek geniş tanımlı işsizlik oranına sahip ülke yüzde 20,4 ile İspanya’dır. İspanya’da dar tanımlı işsizlik ise yüzde 12,3’tür.

• Avrupa ülkeleri içinde geniş tanımlı işsizlik oranı en yüksek olan üçüncü ülke İtalya (yüzde 18,1), dördüncü ülke İsveç (yüzde 17) ve beşinci ülke ise Yunanistan’dır (yüzde 16,8).

• Avrupa ülkeleri arasında geniş tanımlı işsizlik oranı en düşük olan ilk üç ülke ise Polonya (yüzde 4,9), Malta (yüzde 5,3) ve Macaristan’dır (yüzde 6,2)."

• TÜİK’in resmi istihdam oranı 2023’te yüzde 48,3 olurken, DİSK-AR tarafından TÜİK verilerinden hareketle hesaplanan Kayıtlı Tam Zamanlı İstihdam (KATİ) oranı ise yüzde 34,1 olarak gerçekleşti.

• Kadınlarda resmi istihdam oranı yüzde 31,3 iken KATİ oranı yüzde 19,5 ve erkeklerde resmi istihdam oranı yüzde 65,7 olarak açıklanmışken KATİ oranı yüzde 48,9 olarak hesaplandı.

• İstihdam edilenlerin yüzde 14,8'i tarım, yüzde 21,2'si sanayi, yüzde 6,3'ü inşaat, yüzde 57,6'sı ise hizmet sektöründe yer aldı. Bir önceki yıl ile karşılaştırıldığında hizmet sektörünün istihdam edilenler içindeki payı 1,1 puan, inşaat sektörünün payı 0,3 puan artarken, tarım sektörünün payı 1 puan, sanayi sektörünün payı 0,5 puan azaldı. 

Biliyorsunuz, yeni bir kavramla karşı karşıyayız. Ne işte, ne de okulda olmayan gençlerimizin sayısı hızla artarken, bu gruba giren gençlerimize “ev genci” deniyor artık. Bu konu, Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK)  2023 yılına ait İşgücü İstatistiklerinde yer aldı. Buna göre, 15-24 yaş grubunu kapsayan genç nüfusta işsizlik oranı 2023 yılında bir önceki yıla göre 2 puan azalarak yüzde 17,4 olurken, bu yaş grubunda işsizlik oranı; erkeklerde yüzde 14,3, kadınlarda ise yüzde 23,2 olarak tahmin edildi.

TÜİK verilerine göre;

• 15-24 yaş grubundaki nüfusta ne eğitimde ne istihdamda olan gençlerin sayısının 2,7 milyon olduğu görülürken,  ne eğitimde ne de istihdamda olanların oranı ise bu yaş grubunda yüzde 22,5 seviyesine ulaştı.

• 15-24 yaş grubunda ne eğitimde ne istihdamda yer alan erkek sayısı 950 bin olurken kadınlarda bu sayı 1,7 milyon oldu. Bu yaş grubunda ne eğitimde ne istihdamda olanların nüfusa oranı erkeklerde yüzde 15,6, kadınlarda yüzde 29,8.

• Bu yaş grubunda okur yazar olmayan ve ne eğitimde ne istihdamda olan genç sayısı 114 bin olurken lise mezunlarında bu sayı 698 bin.

• Yükseköğrenim mezunu olup ne eğitimde ne istihdamda olanların sayısı ise 379 bin olurken bu sayı erkeklerde 117 bin, kadınlarda 263 bin. 

• Üniversite mezunu olup ne eğitimde ne istihdamda olanların oranı yüzde 29,4 olurken, bu oran erkeklerde yüzde 22,9, kadınlarda bu oran yüzde 33,3 seviyesinde gerçekleşti.

• Ne eğitimde ne istihdamda olanların sayısı 15-29 yaş grubundaki nüfusta 4,7 milyon olurken 15-34 yaş grubundaki nüfusta ise 6,7 milyon.

• Ne eğitimde ne istihdamda olanların oranı 15-29 yaş grubundaki nüfusta yüzde 25,8, 15-34 yaş grubundaki nüfusta ise yüzde 27,2.

İktidar yerel seçimlerde aldığı başarısız sonuca neden olan faktörleri arıyor. Bundan daha iyi bir neden olabilir mi?

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Oktay Taş - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Anayurt Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Anayurt Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Anayurt Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Anayurt Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.