2023 genel ve 2024 yerel seçimleri

2023 yılında yapılan genel seçimlerde hiç farkında olunmayan ama telafisi de çok zor olan önemli hatalar yapıldı. Bilerek veya bilmeyerek de yapılsa bölücülerin ve art niyetlilerin dillerinden düşürmediği “Kürt sorunu”, “Kürt oyları” ve bunlarla ilintili “HDP”, “Yeşil Sol Parti” isimleri sık kullanıldı.

Kullananların çoğu bunların sonucunun nereye varabileceğini düşünmedi, fark etmedi.

HDP ve PKK’lı bölücü teröristler ve destekçileri haricindeki Kürt vatandaşlarımızın oyunu almak amacıyla sık sık “Kürt sorunu”, “Kürtlerin oyları” ve HDP, PKK ve yeni şemsiyeleri “Yeşil Sol Parti” den sık sık bahsedildi.

Bu konuşmalar bilmeyerek de olsa onların oyunu almak amaçlı yapıldığı gibi, onlara cephe alarak küçük düşürmek, suçlamak amaçlı da yapıldı.

Bugünde 31 Mart’ta yapılacak Yerel seçimlerde aynı hatalar yapılmaktadır. DEM. DEM diye, daha ilgi çekici daha yumuşatıcı ifadeler söylenmektedir.

Farkına varılmadan veya varılmamış gibi görünerek yapılan yanlışlar, yarın Türk insanına, Türk devletine zarar vermek için Türk milletinin karşısına çıkarılır.

Bölücüler ve onların akıl hocaları “Kürt”, “Kürt Halkı”, “PKK”, “ Şu şehirde … Kürt var” kelimelerini söyletmek için çabalıyorlar. Dolayısıyla bunlarla ilintili olmayan Kürtleri de yanlarına çekmek için zemin hazırlayıp buluyorlar. Toplumun önemli kesimi de bu tuzağa düşüyor.

Merhum Sadi Somuncuoğlu bu konuda çok hassas davranırdı. Yazılarında, konuşmalarında bu saçmalıklara meydan verilmemesi için çok dikkat ederdi. Bu hassasiyetinin nedenini soran bir arkadaşımıza “Böyle davranılır, konuşulur ve hareket edilirse bölücülerin fikirlerinin propagandasına, topluma yayılmasına, toplumun kanıksamasına destek vermiş oluruz” diye uyarırdı.

Kullanılan dil’e, kurulan cümlelere çok dikkat edilmelidir. Tek kelime bile bir konuşmayı yazıyı farklı noktalara çekilmesine zemin hazırlayabilir.

Bu kadar hassas olan konuşma ve yazı diline dikkat etmek gerekir. Dil’in anlamı nedir? “İnsanların düşündükleri ve duyduklarını bildirmek için kelimelerle veya işaretlerle yaptıkları anlaşma” olduğuna göre bu yolu dikkatli ve düşünerek kullanmak gereklidir.

Kıymetli Hocalarımızdan, yazıları ve eserlerinden her zaman istifade ettiğimiz Prof. Dr. Ahmet Bican Ercilasun, “Kaynama” adlı eserinde Türk Dil bilgini Muharrem Ergin’e ait Dil’in tarifini şöyle verir. “Dil, insanlar arsında anlaşmayı sağlayan bir vasıta, kendisine has kanunları olan ve ancak bu kanunlar çerçevesinde gelişen canlı bir varlık, temeli bilinmeyen zamanlarda atılmış bir gizli anlaşmalar sistemi, seslerden örülmüş içtimai bir müessesedir” diye yazar.

Devletimizin ve milletimizin geleceğini düşünerek hareket etmek her insanımızın uyması gereken ilk kuraldır. Tabi buna ilk başta halka örnek olması gereken siyasiler, bürokratlar ve aydınlar olmalıdır.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Fuat Yılmazer - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Anayurt Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Anayurt Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Anayurt Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Anayurt Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.