Meydanlar yanıyor!

Tüm ekonomik ve sosyal sıkıntılara karşın hızlı bir şekilde yerel yönetim seçimlerine doğru gidiyoruz. Süre bir ayın altına inmiş durumda. Adaylar kapı kapı dolaşıp oy istiyorlar. Tüm bu hengame içinde üç büyük kentimizin adaylarına ilişkin çeşitli anketler yapılıyor. Kimin kazanacağı, kime oy verecekleri vatandaşlara soruluyor. Alınan cevaplar doğrultusunda da ortaya bir değerlendirme raporu çıkıyor.

Ülkemizin önde gelen kamuoyu araştırma şirketi MAK Danışmanlık da böyle bir araştırma yaparak elde ettiği verileri kamuoyu ile paylaştı. MAK Danışmanlık, Siyasi partilerin adaylarını açıkladığı anda yaptıkları "Büyükşehirler Araştırması"nın sonuçlarına göre üç büyük kentimizde CHP’nin adayları önde görülüyor.

21 Şubat - 09 Mart 2024 tarihleri arasında gerçekleştirilen araştırma 30 büyükşehrinde ve bu şehirlere bağlı ilçe ve mahallelerde seçmen/nüfus dağılımına uygun hazırlanan formlar yüz yüze anket tekniği uygulanarak yapılmış. Büyükşehirlerin ilçe ve mahallelerinde ülke seçmen yaş grupları ortalamasına uygun genel yapısını vermeye en yakın sayıda olabildiğince büyükşehir nüfus dağılım dengesine uygun orantılanarak bir dağılım elde edilmiş. Anket çalışmasında katılımcılara sadece hangi partiye oy vereceklerinin yanı sıra adaylarla ilgili sorularda yöneltilmiş.

Yapılan araştırmada ilk olarak "Partilerden bağımsız belediye başkan adayı sizce hangi özelliklere sahip olmalıdır" sorusuna yer verilmiş. Buna göre;  ankete katılanların yüzde 38'i "İhtiyaç halinde ulaşılabilir olmalıdır" derken yüzde 32'si ise "Devlet adamı ciddiyetiyle mütevazı olmalıdır" demişler.   

"Belediye başkanlığı seçiminde sizin için parti mi aday mı önemli" sorusuna ise yüzde 46 "Hem aday, hem parti önemli" yüzde 33 ise "Parti önemli" yanıtını vermiş.

Yine bir diğer soruda, "Size göre ülkemizin en önemli sorunu nedir" sorusuna yüzde 48 katılımcı  "Hayat pahalılığı, işsizlik ve ekonomik sorunlar" karşılığını verirken yüzde 13 ise "Ahlaki ve sosyal sorunlar" demiş.

Üç büyükşehir belediye başkan adaylarına ilişkin ise şöyle bir değerlendirme çıkmış.

Ankete göre İstanbul'da Ekrem İmamoğlu, Cumhur İttifakı’nın İBB adayı Murat Kurum’un 1,5 puan önünde görünüyor.

5 bin 700 kişiyle yüz yüze gerçekleştirilen anket sonucuna göre, İstanbul’da İmamoğlu yüzde 41.5, Kurum yüzde 40, İYİ Parti yüzde 4, DEM Parti yüzde 3, YRP ise yüzde 2.5 oy oranında bir oy potansiyeline sahip oldukları görülmüş.

Ankara'da ise CHP'nin adayı Mansur Yavaş yüzde 44 oy oranıyla Cumhur İttifakı adayı Turgut Altınok’un 6 puan önünde yer alıyor. Ankara'da 4 bin 300 kişiyle yüz yüze yapılan anket görüşmesi sonucuna göre, Yavaş, yüzde 44, Altınok yüzde 38, YRP yüzde 4, İYİ Parti yüzde 3 ve DEM Parti yüzde 2 oy oranına sahip bulunuyor.

İzmir'de ise CHP'nin adayı Cemil Tugay, Cumhur İttifakı'nın adayı Hamza Dağ’ın 17 puan önüne geçmiş durumda. 3 bin 550 kişiyle yüz yüze yapılan anket sonucuna göre; Hamza Dağ yüzde 31, Cemil Tugay yüzde 48, İYİ Parti yüzde 7, DEM Parti yüzde 4, YRP'nin ise yüzde 1 oy oranına sahip olduğu görülüyor.

Elbette ki, bu sonuçlar hemen hemen bir ay öncesine ilişkin durumu gösteriyor. Aradan geçen süre içinde adayların lehine veya aleyhine yaşanan birtakım gelişmeler bu oy oranlarını değiştirmiş de olabilir. Ancak, bu ilk tespitlere göre, İstanbul’da kıran kıra bir seçim yaşanacağını gösteriyor. Hangi aday kazanırsa kazansın, bıçak sırtı bir oy farkıyla başkanlığı kazanacak.

CHP’nin bu üç ilimizde göstereceği performans diğer illeri de kapsayacak haliyle. Mersin ve Antalya’da seçimlerin İstanbul’unkine benzer bir durum sergilediğini görüyoruz. Buna karşın bir önceki seçimlerde kıl payı kaçırılan illerde CHP’nin işe daha sıkı sarıldığı belirtiliyor.

AK Parti’nin seçimlerdeki en büyük sıkıntısı hayat pahalılığı ve bunun sebep olduğu yılgınlık olarak değerlendiriliyor. Nitekim ankete katılanların, yüzde 48 gibi önemli bir oranı hayat pahalılığı, işsizlik ve ekonomik sorunları ilk sıraya oturtmaları bir tesadüf olmasa gerek. Son aylarda yaşanan özellikle gıdaya erişimde büyük zorluklar çeken dar gelirliler ve emeklilerin oyları bu seçimlerin sonuçlarını önemli ölçüde etkileyecek.

Her ne kadar “şunu yaptık, bunu verdik” şeklindeki açıklamalar, bu kesimler üzerinde öyle beklendiği gibi olumlu bir etki bırakmıyor. Yani vatandaş cebine girene, bir de çıkana bakıyor. Sonrada anlatılanları değerlendiriyor.  Siz meydanların kalabalığına çok itibar etmeyin, iş seçmenin sandık başına gittiğinde vicdanıyla baş başa kaldığında bitiyor. İşte o vicdanlara en iyi dokunan aday seçimlerde galibiyet ipini göğüsleyecek!

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Oktay Taş - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Anayurt Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Anayurt Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Anayurt Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Anayurt Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.