Hüner ve Marifet

HBV Üniversitesi rektörü Prof. Dr. Mehmet Naci Bostancı’yı Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanlığı döneminde tanıdık. Rektör Bostancı’nın başarıları takdire şayandır...

 Milletvekili. Komisyon Başkanlıkları. TBMM Başkan vekilliği, AK Parti Gurubu başkanlığı gibi çok önemli görevleri bulunuyor. Rektör Bostancı’nın üstün niteliklerini” Baba Rektör”  başlığı ile yazmıştım. Tekrarına girmeyeceğim..

Başarılı rektörün ebetteki başarılı bir ekibi olur. Rektör yardımcılarından Prof.Dr. Küşat Göktürk ile Prof. Dr. Fulya Bayraktar üniversiteden tanıdık. Kürşat hoca, Hukuk Fakültesi’nden kızımın de hocası. Göktürk ve Bayraktar hocamızla ilgili izlenimlerimizi başka bir yazımızda aktarmaya çalışacağız.

Prof.Dr. Metin Orbay  Amasya Üniversitesi’nde iki dönem; başarılı bir rektörlük görevleri bulunuyor. Naci Bostancı hocamız HBV Üniversitesi’ne rektör olunca, bütün düzenini bozup, arkasına bakmadan Naci hocaya destek, hizmete devam adına rektör yardımcısı olarak  Ankara’ya geldi..

Geçtiğimiz hafta sonu, HBV Üniversitesi Genel Sekreteri Naci Sarıaslan ve rektör yardımcısı Prof.Dr. Metin Orbay hocamızla birlikte olduk. Metin hoca, Üniversite’nin Gölbaşı’nda rektörlük konutu bulunmasına rağmen, şoför gidip gelmesin, devletin aracı zarar görmesin diye merkezdeki  Misafirhanesi’nde kalacak kadar mütevazi  bir bilim insanı..

Ailesini ve üniversitede öğrenim gören  çocuklarını Ankara’ya getirmek için başını sokacak 2+1 gibi kendisine  ev aradık..Nafile..Çünkü ev fiyatları öylesine üçmüş ki, Ankara’da, uzaktan zor baktık.

8 yıl rektörlük yapmış. Eşi ve kendisi profesör kadrosunda. .Yıllardır çalışıyorlar. Ne yazık ki, küçük bir ev almada zorlanıyorlar. Dürüst olmanın, devletin malını korumanın böyle güzel bedelleri elbette olacaktır. Dürüstlük pahalı bir mülktür ve her insanda bulunmaz. Dürüstlük bir insanda olması gereken en önemli ve etkili davranıştır. Ayrıca bir insanda kalabilecek en değerli miras dürüstlüktür. Metin hocamızda bunlardan fazlasıyla olduğunu gördük..

Hüner ve Marifet..

Bir hedefe ulaşmanın, başarılı olmanın, halkın gönlünde sürekli olarak taht kurmanın, ilkeli ve tutarlı olmanın, hizmet etmenin, dimdik ayakta durmanın önemli öğeleri vardır.

Bu başarı için hepsinin bir arada bulunması gerekiyor ki, bu da öyle kolay herkese göre bir iş değildir.

Örneğin aklın en isabetli değerlendirmeler, duyguların en hassas örneğine, kadar bütün öğeleri sıralayabiliriz.

Ama yine de hedefe ulaşmak, farklı, özel olmak için; ona ulaşan kişinin” hünerine” bağlıdır.

“Hüner” Farsçada ustalık-uzmanlık becerikli olma üstünlüğü demektir.

Mutluluğu bir değer gibi sunar. İnsana varlığın ispatini verir.

Mükemmelliği tanımlar ve onu simgeler.

Marifet, Hünerin Arapça karşılığıdır. Eylemlerin, nitelikli tarifine bakarsan ”Hüner” ile “ Marifet” benzer anlamlar taşır.

Hüner, hayatin fizik değerlerine, hâkim olan ustalıktır.

Marifet ise, hünere kazandırılmış tasavvuf idrakiyle tezahür eder.

Bir hikmet ve İrfan hadisesidir.

Tanrının isim ve sıfatlarının bir hayat tecellisi vardır.

Bu tecellinin günlük yaşama hüviyet kazandıran maharetine “Marifet” diyoruz.

Bu marifet manasıyla,    HBV Üniversitesi Rektör yardımcısı Prof.Dr. Metin Orbay’ın  etkileyici başarıları, üstün nitelikler, bilgisi, donanımı, mütevazılığı, açık sözlülüğü, kıvrak zekâsı ülkesine ve millete hizmet etmesiyle az rastlanır örnek teşkil ediyor.

Orbay, düşünce derinliklerinde bütün değerlerin kavrandığı zihnin olgunluğun timsali olarak, sözel Zekayi, soğukkanlı, kendinden emin, eleştirilere açık, demokrasiyi özümsemiş, yüz ifadesindeki gülümsemeyi eksik etmeden, dikkatli olarak içten ve samimi ustalığında sergiler.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Osman Yazıcı - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Anayurt Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Anayurt Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Anayurt Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Anayurt Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.