Anadolu’nun vatanlaşmasında söz sahibi olanlar

Anadolu stratejik ve jeostratejik öneminin haricinde inancımız doğrultusunda da manevi birliktelik açısından da önemli bir coğrafyadır.
Orta Asya’dan kopup gelen Türk seli, manevi iklim kahramanlarıyla birleşip Anadolu’ya maddi ve manevi anlamda bereket, güzellik ve iyilik getirdiler.
Anadolu coğrafyasını vatana dönüştürenler Alp’ler ve erenlerdir. Alpler ve erenler inanılmaz bir mücadele vererek Alperen ruhuna eriştiler. Anadolu’yu Türk yurdu, evliyalar otağı yaptılar.
Bu toprakların vatan olmasında kimlerin emeği yok ki? Yazıyı hazırlarken aklımıza getiremediklerim affetsinler. Kaşgarlı Mahmut, Hoca Ahmet Yesevi, Haci Bektaş-ı Veli, Ahi Evran, Hacı Bayram-ı Veli, Yunus Emre, Sarı Saltuk, Geyikli Baba, Akça Koca, Yusuf Has Hacip, Şeyh Edebali, Sadreddin Konevi..
Bacıyan-ı Rum adında örgütlenenTürk Kadınları. Tuğrul ve Çağrı Beyler, Alparslan, Melikşah, Kılıç Arslan, Kutalmışoğlu Süleyman Şah, Artuk Bey, Emir Saltuk, Mengücek Gazi, Danişment Gazi, Çaka Bey, Ertuğrul Gazi, Osman Gazi, Turgut Alp, Orhan Gazi ve nice isimsiz kurtları, Bozkurtları unutmak mümkün mü.
Artık Anadolu coğrafyası vatan olmuştur. Vatan namustur.
Orta Asya bozkırlarından başlayan yürüyüş Türk’ün Anadolu’yu vatan yapmasına ve Viyana kapılarına dayanmasına kadar sürmüştür. Viyana kapısından dönüşten sonra bizim kim olduğumuzu hatırlatan Büyük önder Mustafa Kemal ATATÜRK’e kadar devam etmiştir.
Şimdi bile bu topraklar bizim diye konuşabiliyor ve gönül huzuru içinde yaşıyor isek bunları asırlarca önce Alplerimizin ve erenlerimizin attığı temel ve son dönemeçte de Atatürk sayesindedir.
Toprak feth etmek, coğrafyayı kontrol altına almak vatan olması için yeterli değildir. O toprağa, o coğrafyaya kimliğini, kültürünü, medeniyetini temel yapmadan, o toprağı ve yaşayanlarını kültür ve medeniyetinle yoğurmadan ve öze intikal etmeden vatan olmasını sağlamak güçlü
ve kalıcı olmaz.
Mümkün de değildir.
21. yüzyılda hala sıkıntılar yaşamaktayız. Bu da nesillerimize kimliğimizi, kültürümüzü, medeniyetimizi öğretemediğimiz gerçeğinden kaynaklanmaktadır.
Bunu bir başka anlamı da bizi senelerdir idare edenlerin nesillerimize karşı görevlerini yapmadığının bir kanıtıdır. Görevini layıkıyla yapmayan tüm idarecilerimize yukarda isimlerini saymaya çalıştığımız atalarımız, büyüklerimiz haklarını helal edecekler midir acaba?
Allah’ım bu milletin çocuklarına, milletini, kimliğini kabul eden çocuklarımıza, şanlı tarihimizi, kültürümüzü, Kur’an İslam’ını, dünya gerçekleriyle ilgili bilgileri öğretilmesi için çabalayan, gerçek düşüncesi ve inancı o olan yöneticiler seçmemiz için bize sağduyu ver. Bu bilgilerle donanmayı isteyen nesiller ver.
Amin.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Fuat Yılmazer - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Anayurt Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Anayurt Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Anayurt Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Anayurt Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.