Haddini aşan boyundan büyük iş yapmaya kalkışanlar

Siyaset kurumunun içini boşaltan siyasiler önemli hataların sahipliğinde yarışıyorlar. Onların yaptıkları hatalar toplumu tam tahrik ediyor. Bilinçsizce konuşma ve davranışlar devam ettikçe tehlikeli sona yaklaşıyoruz.
Toplumun hassas noktaları kaşınıyor. Hassas noktaların kaşınması hassasiyeti artırıyor, gerilen toplumda gruplaşmalar hızlanıyor. Hatlar keskinleşirken gruplaştırma da rol alanlar bu dünyada da, gerçek dünyada da sorumludurlar.
İktidarın önderliğinde, muhalefetinde desteği ile ortaya çıkarılan gergin ve keskin politika toplumun tüm katmanlarına yayılıyor.
Ölçüyü kaçıran, haddini aşanlar çoğaldı.
Her ülkenin kendine has sembol isimleri ve değerleri vardır. Bunlar toplumun birleştirici unsurudur. Bugünlerde Türkün değerlerine ve sembol isimlerine haddini aşarak hakaret edenler sayı olarak artmaya başladı. Sarhoş yolda yürümeye seneler önce başlamışlardı. Alıştıra alıştıra bugünkü noktaya kadar geldiler. Alenen hakaret ve beddualar ediliyor. İnanıyorum ki, bu soysuzluğu planlayarak yapıyorlar ve değerimizi kendilerine göre itibarsızlaştırmak gayesi güdüyorlar.
Ülkemizde hala bunun farkında olmayan mevcut. Farkında olup ta destek olanlar, farkında olup ta çıkarlarına zarar gelir düşüncesiyle farkındalık sergilemeyenlerde var.
Toplumda birlik sağlamada en ön planda olması gereken Din adamlarıdır. Din adamı birleştirici, barıştırıcıdır. Dinin gereği budur, din adamı da samimi ise görevi bu olmalıdır.
İnsanı suçtan günahtan uzak tutma gayreti içinde olması gereken din adamlarının koşar adım yanlış çizgide yoluna devam etmesi ve bun da Allah adına yaptığını söylemesi endişe vericidir. Din adamlarının örnek alması gereken Kurtuluş savaşımızdaki Börekçi hocadır, İskilipli Atıf Hoca gibileri değildir.
Din adamları kafa karıştıran işlerin içindeler ki kendilerine olan güven azalıyor. Birleştirme görevi olan din adamının insanların ayrışmasına, birbirine düşmanlığa sebep olması da ayrıca düşündürücüdür.
İstanbul’da Taksim’de yapılan cami açılışında emekli imamın birisi devletimizin kurucusuna, Kurtuluş Savaşının liderine, bizi esaretten kurtarıp hür yaşamamıza sebep olan büyük öndere hakaret ve beddua etti.
Son günlerde hoca görevi verilmiş birinin Hatay ilimizle ilgili Fransız seviciliği, destekleyen kişilerin savunma gayretleri de göz ardı edilmemelidir.
Böyle din adamlarının olduğu yerde gerçek din adamlarına güven azalır. Bu adamlar cahildir. Eğer cahil olmasalardı Osmanlının son zamanlarını, Birinci Dünya Savaşını, İstiklal ve kurtuluş Savaşlarını ve ondan sonra yapılanları bilirler, seviyesizce söylemlerde bulunamazlardı.
Bugün hür isek, namusumuzu muhafaza edebiliyorsak onu önce Allah’a sonra Atatürk’e borçlu olduğumuzu bilmeleri gerekirdi.
Bugün korkusuzca namaz kılınıyor ve kıldıra biliniyorsa bu şartları hazırlayanın Atatürk olduğunu bilir, nankörlük yapmazlardı.
Bu nedenle bu tip insanlar cahilidir, vicdani ölçüsü olmayan maddelerdir.
Alparslan Türkeş, mutlaka böyle durumları düşünmüş, tahmin etmiş olmalı ki şunları söylemişti. “Kim Türk’e, Atatürk’e düşmandır, biliniz ki onlar Malazgirt’te, İstanbul’un fethinde, Çanakkale’de, İstiklal Harbinde mağlup ettiklerimizin Anadolu’da kalmış tohumlarıdır.”
Milli ve manevi değerlerimizin kıymetini bilmek, onlara inanmak ve korumak her Türk’ün görevidir, görevi olmalıdır.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Fuat Yılmazer - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Anayurt Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Anayurt Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Anayurt Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Anayurt Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.