Torba yasada mühendis var mı?

Torba yasa beklenirken torbadan neler çıkacağı merak ediliyor. Beklenti içinde olan 100 bin civarında mühendis var. Ailelerle birlikte 600-700 bin kişilik bir büyük kitle. 

Bunlar içinde benim de mensubu olduğum kamu mühendislerinin beklentileridir. Onlar çok bir şey istemiyor. Devlet tarafından görülmek, öneminin bilinmesini istiyorlar. 

Mühendis demek üretim demektir. 

Mühendis demek teknoloji demektir. 

Bundan birkaç yıl öncesine kadar mühendis ile hâkim ve hekim arasında maaş yönünden büyük bir farklılık yok idi. Ama şimdi denge mühendis aleyhine 2-3 kat kadar bozuldu. 

Tarım dersek karşımıza ziraat mühendisi çıkar. Sanayi - teknoloji - üretim dersek karşımıza makine, elektrik, elektronik, gıda mühendisi çıkar. 

Toprak altı madenlerin, enerji kaynakların çıkarılması dersek karşımıza maden, jeoloji mühendisleri çıkar. 

Baraj, köprü, bina inşaatları dersek mimar ve inşaat mühendisleri karşımıza çıkar. 

Enerji kaynaklarının araştırılması, bulunması dersek karşımıza enerji mühendisleri  çıkar. Bu sahalarda mühendislerin birbirlerine bağlı işlerini de unutmamak gerekir.  

Kamu mühendisleri hemen hemen her devlet kurumunda bulunmaktadır. Enerji, bilişim sistemleri, Ulaşım, Tarım ve Ormancılık,     Eğitim, Adalet, Sağlık, Çevre ve şehircilik, İletişim, Savunma ve Sanayi alanlarında mühendis istihdam edilmektedir. Ne yazık ki iyileştirme yapılmayan bir meslek grubudur. 

Bu mühendislerin taleplerini alt alta sıralamak istiyorum. 

1. Kamuda çalışan tüm mühendislere teknik sorumluluk adı altında bir ödeme yapılması 

2. Mühendislik teknik kanunun çıkartılarak mesleki gelişimin teşvik edilmesi, bilgi ve    tecrübenin ödüllendirilmesi 

3.Kamuda çalışan tüm mühendislerin ek ödemelerinin doktor, hâkim vb. dengimiz meslekler göz önünde bulundurularak artırılması 

4. Tüm kazanımların emekliliğe de katkı yapması 

TÜRK-İŞ Araştırmasının 2023 Şubat ayı sonucuna göre; 

Dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı (açlık sınırı)  9.425,15 TL’ye, 

Gıda harcaması ile giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı (yoksulluk sınırı) 30.700,83 TL’ye, 

bekâr bir çalışanın ‘yaşama maliyeti’ ise aylık 12.265,88 TL’ye yükseldi. 

Bu rakamlar ortada iken mühendislerin aldığı maaşı bu tabloya yerleştirelim ve ondan sonra konuşalım.  

El insaf diyorum! Gelişen bir Türkiye istiyorsak üretimin, teknolojinin lokomotifi olan mühendislere farklı bir bakış açısı geliştirmemiz gerekir. 

Onların beklentilerine samimi bir şekilde cevap vermek gerekmez mi? 

Artık karar vermeliyiz: Ya üreteceğiz ya da üreteceğiz. 

Hangisi? 

O zaman mühendisleri sıradanlaştırma politikasından vazgeçeceğiz ve onları kazanacağız. Devletimizin yapması gereken budur. 

Kamuda çalışanları yazdık ama özel sektörde çalışanları da unutmayalım. Mühendislik etik kanunu çıkartılmalıdır. Mühendislerin çalıştırılacağı işlerde asgari mühendis maaşı mühendisler odası ve devlet yetkilileri tarafından belirlenmelidir ve takip edilmelidir. Aksi bir durumda ağır yaptırımlar uygulanmalıdır. 

Hülasa devlet mühendisine sahip çıkmalıdır. 

Hatırlattık vesselam.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Tuncay Altun - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Anayurt Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Anayurt Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Anayurt Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Anayurt Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

12

Ali - Kaleminize ve yüreğinize sağlık çok gerçekçi ve beklentileri karşılayan ve tutarlı talepler.. y

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 31 Mart 12:56
10

Aydinlik - Kpss de de gram gram mühendis alıyorlar bu kadar çocukların emekleri yılları hiçe sayılıyor o kadar öğretmen ve sağlık calisani alınırken neden mühendisler alınmıyor hani 20 bin mühendis sözü verilmişti nerde kaldi bu sözler...

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 30 Mart 15:03
09

Canan - Yıllarca ihmal edildik resmen sömürülük. Yaptığımız köle olmanın ötesinde. Karın tokluğuna yapılan herşeyin sorumluluğunu yüklenmek üzere görev yapıyoruz. Sizlere de hassasiyetiniz için çok teşekkür ederim

Yanıtla . 4Beğen . 0Beğenme 30 Mart 14:23
08

Yasin Görgöz - Doğruya doğru demek lazım.Ama bu gerçeği göremeyenlere yazıklar olsun.Desteklerinizden dolayıda size teşekkür ediyorum.

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 30 Mart 12:50
07

Kubelik - Hükümetin bu konudaki isteksizliği anlaşılmaz. Hem eser siyaseti yapacaksin hem muhendisleri yok sayacaksin. Hayret dogrusu

Yanıtla . 4Beğen . 0Beğenme 30 Mart 12:36
06

Kamu Mühendisi - tüm kamu mühendisleri adına teşekkür ederiz

Yanıtla . 5Beğen . 0Beğenme 30 Mart 12:31
03

Adalet Olsun - Dogru söze ne hacet üreten bir Türkiye için mimar mühendis önemi anlaşılmalıdır

Yanıtla . 10Beğen . 0Beğenme 30 Mart 11:48