Fazahat

TBMM Başkanı Mustafa Kemal Paşanın 24.4.1920 Günü Ermeniler hakkındaki Beyanları

“İkinci teklif ki, memleket dahilinde KATLİAM yapılmaması. Ermenilere karşı bu, gayrivarit idi. Memleketimiz cümlemizce malumdur. Hangi kıtasında Ermenilere karşı KATLİAM yapılmıştır?  Veya yapılmaktadır?”

NOT – 1: İDDİA VARİT DEĞİL.

“Harbi Umuminin başlangıç safahatından bahsetmek istemem ve zaten İtilaf Devletlerinin de bahsettikleri bittabi maziye ait FAZAHAT (Alçaklık, Rezillik, Edepsizlik) değildir. Bugün memleketimizde BU GİBİ FECAYİİN icra edildiğini (Faciaların yapıldığını) iddia ederek bundan sarfı nazar etmemizi talep ediyorlar.” 

NOT – 2: “Harbi Umuminin başlangıç safahatı” = 1914 (Kasım ve Aralık ayları) ile 1915 yılı. Bu 14 ayda Ermenilerle ilişkili neler olmuştu? Hatırlayalım:

BİR: Ermenilerin isyanları, düşman Rus silahlı kuvvetlerine sağladıkları “mümkün her şekilde destek” (Kaynak: Pastırmacıyan, 1918). Ermenilerin bu ‘ihanet eylemleri’ sayesinde Van – Bitlis bölgesinin 20 Mayıs tarihinden itibaren Rus ordusu tarafından işgali. (FAZAHAT I)                                                                                           İKİ: Bu gelişmeler nedeniyle kabul edilen Geçici Sevk ve İskan Kanunu açıklanıyor, 27 Mayıs. Uygulanması: 1. 6.1915 – 15 Mart 1916. Kış nedeni ile, yoldaki kafileler dışında 25 Kasım 1915 tarihinde uygulama bir tamim ile durduruluyor.                                                                        Sonuç: 8.2.1916 itibarı ile 486 bin Ermeni Suriye’ye “sevk” edilerek Vilayetin değişik merkezlerinde “iskan” edilmiş. Kaynak: ABD Arşiv Belgesi.                                                            ÜÇ: Asker yetersizliği nedeniyle “sevk” esnasında Ermenilere yönelik eşkıya (Kürt ağırlıklı) saldırıları (FAZAHAT II)

NOT – 3: 1920 yılında yukarıda “BİR – İKİ – ÜÇ” madde olarak belirlenen “FAZAHAT” (facialar) yaşanmıyor… Mustafa Kemal Paşa, konuşmasında bu sözlerden hemen sonra şu açıklamayı da yapmıştır.

“… en son ERMENİ KITALİ SANİASINI tertip ve ilan ettiler…”

NOT – 2: Ermeni Kıtali iddiası bir “Sania” (uydurma) iddiadır. Türklerle Ermeniler arasında bir “kıtal” (karşılıklı vuruşma) olmamıştır. Sarıkamış Faciası ve Çanakkale Savaşı nedeniyle Ermeni isyanlarında (Nisan – Mayıs 1915) Türk güvenlik güçleri yetersiz kalmıştı. Kaynak: Felix Guse, 1925 ve Edward Erickson, 2011.

SONSÖZ: Mustafa Kemal Paşa’nın 24 Nisan 1920 TBMM konuşmasında Ermeniler hakkında söylediklerini doğru yorumlayabilmek için 26 Şubat 1921 tarihinde Amerikalı gazeteci Clarence K. Sreit’in aynı konuda yazılı sorusuna verdiği yazılı cevaba bakmak gerek:

CEVAP: “Düşmanca ithamda bulunanların sürdürdükleri büyük mübalağalar dışında Ermenilerin tehciri meselesi aslında şöyledir: Rus ordusu 1915'te bize karşı büyük bir saldırı başlattığı sırada o zaman Çarlığın hizmetinde bulanan Taşnak Ermeni Komitesi, askerî birliklerimizin gerisinde bulunan Ermeni ahalisini isyan ettirmişti.

“Düşmanın sayı ve malzeme üstünlüğü karşısında çekilmeye mecbur kaldığımız için kendimizi Rus ateşi ve Ermeni çeteleri arasında sıkışmış bulduk. Yaralı askerlerimiz acımasız şekilde katlediliyor, köprüler ve yollar tahrip ediliyor ve Türk köylerinde çetelerin yarattığı terör hüküm sürüyordu. Bu cinayetleri işleyen ve saflarına eli silah tutabilen bütün Ermenileri katan çeteler, bazı büyük devletlerin daha sulh zamanından beri kapitülasyonların bahşettiği ayrıcalıklardan yararlanarak verdikleri büyük bir silah ve cephane stokuna sahiplerdi… Bize karşı yapılmış olan iftiraların aksine, tehcir edilmiş olanlar hayattadır…”

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar M. Arif Demirer - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Anayurt Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Anayurt Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Anayurt Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Anayurt Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.