İyi insan olmak

Sevgili okurlarım, hayatta insanın çileden çıktığı durumlar vardır. O nedenle iyi insan olmak, söylendiği kadar kolay değildir.

İyi insan herkese aynı saygıyı ve sevgiyi gösterebilmelidir. Kötülük yapana da iyilik yapabilmeyi bilendir. İyi insan, elindeki ile mutlu olmasını ve mutlu etmesini bilmelidir.

İyi insan, sorumluluklarının farkında davranan insandır. Sorumluluklarını söz ile tebellüğ eden ve hayata geçiren insandır.

Sorumluluk yalnızca bağlı bulunduğu aile fertlerine karşı olmamalıdır insanın. İnsan elbette ailesi başta olmak üzere, yaşadığı topluma, ait olduğu millete, kabul ettiği dini inanca, birlikte çalıştığı mesai arkadaşlarına, hayatında bulunan dostlarına, komşularına, arkadaşlarına, akrabalarına karşı sorumludur.

Bazı insanlar iyi bir insan olmanın başkalarına zarar vermemek kadar basit bir şey olduğunu düşünür. Fakat bu, her zaman yapmadığın şeylerle ilgili değil, başkaları için ne yaptığınla ilgilidir. İyi bir insan olmak, başkalarına olduğu kadar kendine yardım etmektir

İyi bir insan olmak; içinde bulunulan duruma göre değil, her şart altında iyi olmayı gerektirir. İyi bir insan olmak, hem birey hem de toplum için sağlıklı olabilmek kadar, hatta belki de ondan daha fazla hayati bir öneme sahiptir.

İyi bir insan olabilmek için, daima kendin ol ve asla olmadığın biri gibi davranma. Başkası gibi olmaya çalışma; sadece kendin ol ve kendini zorlamadan iyi şeyler yap.

Kendin olmak, dünyaya pozitiflik yansıtabilen özgün bir insan olmana yardım eder. Kendine karşı dürüst olmak, odağını bulmana ve temel değerlerini ve önemli bulduğun şeyleri anlamana yardımcı olur.

Bunu yapabilmek için de, düşüncelerimizi olumlu bir hale getirip, iyi insan olmanın ilk basamağını, sağlam temellere oturtmamız gerekir.

Düşüncelerimizi, sağlam temellere oturtmaya başladığımız zaman, düşüncelerimizin de hep olumlu yönde olmaya başladığını görürüz.

Zihnimizde hiçbir zaman yer bulamayan, kötü düşünceler, aklımıza bir an için gelse bile; iyi düşünceler, onların fikir haline gelmesine meydan vermez.

Dolayısı ile kendisini iyi düşünmeye şartlayan insan, kötülüklerden daima uzak kalır. Bu da bizim iyi bir insan olmamızı sağlar. İyi insan sözünün eridir…

“İnsanın sözü neyse, özü de odur.”

“Bir insanın fikri neyse, zikri de odur”.

İnsan, aklında kötü düşünce taşımadığı müddetçe, sözleri de konuşması da güzel olur.

Aklında kötü düşünce taşımayan insanın, ağzından kötü söz de çıkmaz. Çünkü aklı başında bir insanın, düşünce ve fikri yapısı, buna müsaade etmez. Güzel şeyler düşünen insanın, hiçbir zaman ağzından, kötü bir söz çıkması mümkün değildir.

Devamlı düzgün konuşan, başkalarına kötülük düşünmeyen, iyi şeylerden bahseden insanın davranışları da düzenli olur ve dostlukları sağlamdır.

İyi bir insan olmak için; destekleyici olmak, yardımsever olmak, kimseye kötülük yapmamak, başkalarına saygılı olmak gerekir. Bu kriterlerin hepsine uyabilmek aslında çok zor değildir. Yeter ki insan istesin.

İyi insan olmak gerçekten kolay değil, zor da değil. İyi bir insan olmak istiyorsak, önce düşünce yapımızı düzeltmemiz lazım. Çünkü düşüncelerimiz, davranışlarımızı ve sözlerimizi de etkileyecektir. Etkilenen sözler de, ister istemez davranışlarımıza yansıyacaktır.

“İyiler çok yaşamaz” denir, her iyinin ardından. Burada iyinin ömrünü kısaltan toplumsal kötücülüğümüzdür. Yahut da iyi olmanın dayanılmaz ağırlığıdır, bize bunu söyleten.

Bugünkü toplumumuzda, iyi olmanın ve iyi kalmanın zor olduğu anlar vardır.

Kötünün yüceldiği, kötülüğün yüceltildiği bu anlarda, iyinin sıfat değerini aşağılamak isteyenler, sahneye çıkar. Bu nedenle, her zaman iyi insan olmak kolay değildir. Allah herkese iyi bir insan olmayı nasip etsin.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar M. Yahya Efe - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Anayurt Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Anayurt Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Anayurt Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Anayurt Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.