Yükseköğrenim kredilerinde kanun değişikliği

Üniversite hayatı boyunca eğitim kredisi almış, ödemeleri muaccel olmuş ve muaccel olacak herkesi ilgilendiren bir kanun değişikliği.

Ülkemizdeki her gencin problemi olan ve ödemekte güçlük çektiği yüksek öğrenim kredilerinde Anayasa Mahkemesi oldukça isabetli bir karar verdi.

351 Sayılı Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurt Hizmetleri Kanunu’nun 17’nci maddesinin Yüksek Öğrenim kredilerinin birden fazla taksiti ödenmediğinde borcun tamamının muaccel olacağını öngören maddesi değişmiştir.

Peki muaccel ne demektir?

Muaccel, borca ilişkin vade tarihinin dolması ve borcun borçludan istenebilecek aşamaya gelindiğini ifade eder.

Anayasa Mahkemesi 08/09/2022 tarihli 2022/67 Esas, 2022/103 K.  Sayılı dosyada, 351 sayılı Yükseköğrenim Kredi ve Yurt Hizmetleri Kanunu’nun 17. Maddesinin birinci fıkrasında yer alan

 “… tekrarında ise tamamı ivedilik kazanır…” ibaresinin Anayasa’ya aykırı olduğuna ve iptaline karar vermiştir.

İş bu karar 21/09/2022 tarihli 31960 sayılı Resmî Gazete ’de yayınlanıp yürürlüğe girmiştir.

21/09/2022 tarihli 31960 sayılı Resmî Gazete’de;

“IV. HÜKÜM

16/8/1961 tarihli ve 351 sayılı Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurt Hizmetleri Kanunu’nun 17. Maddesinin birinci fıkrasının;

Birinci cümlesinde yer alan “… tekrarında ise tamamı…” ibaresinin Anayasa’ya aykırı olduğuna ve İPTALİNE…” diyerek 351 sayılı Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurt Hizmetleri Kanunu’nun 17. Maddesinde bulunan “…tekrarında ise tamamı…” ibaresini kaldırmıştır.

Anayasa Mahkemesi bu kararında ölçülülük ilkesinden yola çıkarak, borçluya ek bir mali külfet getirdiğine kanaat getirmiştir.

Ülkemizde yeni mezun olan üniversite öğrencileri iş bulma konusunda sıkıntı çekerken böyle bir mali yükün Anayasa Mahkemesi tarafından kaldırılması isabetli bir karar olmuştur.

İş bu karar yüksek öğrenim kredisinin taksitlerinin ödenmemesi durumunda tüm borç ödenmemiş gibi hareket edilmesinin önüne geçmiştir.

Karar borçların tamamının silinmesine, ödenmemiş taksitlerin ortadan kalkmasına neden olmaz.

Burada amaç, yeni mezun olmuş kişilerin muaccel olmuş borçlarındaki mali yükü azaltmaktır.

Fakat unutulmamalı ki bu uygulama borcu sona erdirmeyecektir.

Sorunsuz günler dileğiyle…

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Doğa Can Aydaş - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Anayurt Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Anayurt Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Anayurt Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Anayurt Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.