Osmanlı sevdalılarına acı bir mektup

20 Aralık 2018 tarihli Dergimin (Kemalist-demokrat TÜRKİYE) başlığı “Osmanlı’nın Çöküşünün Seçilmiş km-Taşları” idi. Üç temel km-Taşı şunlardı:
EKONOMİ ve DÜYUN-U UMUMİYE – ALACAKLI İNGİLİZ & FRANSIZLAR
“…1876 yılında MORATORYUM ilan edilmiştir (iflas). Moratoryum sonrası, 20 Aralık 1881 tarihinde “Muharrem Kararnamesi” imzalanmıştır. Genel borçlar olarak ifade edilen bu Kararname “DÜYUN-U UMUMİYE” diye de ifade edilir. Rüsum-u Sitte yerine kurulan Düyun-u Umumiye’nin Merkezi İstanbul olarak belirlenmiştir. Yedi kişilik bir yönetim kurulu seçilmiş, başkanlığına beşer yıllık dönemler ile bir İngiliz ve bir Fransız getirilmiştir. Üyeliklere ise birer Osmanlı, Fransız, Hollanda, Almanya, İtalya ve Avusturya-Macaristan temsilcileri atanmıştır.
“Düyun-u Umumiye; Osmanlı borçlarına karşılık, tuz, damga resmi, alkollü içkiler resmi, balık rüsumu, ipek öşürü, tütün öşürü, tütün rejisi, Bulgaristan vergisi, Kıbrıs adası vergisi fazlası farkı, Rumeli geliri, tömbeki geliri, gümrük hasılat fazlası, patent vergisi geliri fazlası, gelirlerini denetim altına aldı. Osmanlı genel gelirlerinin %32 oranına el konulmuş oldu.
“Düyun-u Umumiye, Osmanlı genel gelirlerinin önemli bir kısmına el koymakla kalmadı, “Devlet içinde devlet” oldu. Yirmi iki büyük ilde müdürlükler kurdu. Beş bini aşan istihdam oluşturdu. Reji kolcuları, kendi başlarına buyruk 22 bin kişi öldürdü, 60 bin kişiyi sakat bıraktı. Devletin kolluk güçlerinin üzerinde yetki kullandı. Genel borçlar Lozan antlaşması ile Türkiye Cumhuriyeti’ne devredildi (ödenemeyen kısmı) ve bu borçların ödenmesi 1954 yılına kadar devam etti.” Kaynak: Kaptangil,
“…Osmanlı Ekonomisi, Dış Borçlar ve Abdülhamit”
Bir İngiliz – Fransız ortaklığı olan Osmanlı Bankası, Osmanlı Devleti’nin Merkez Bankası idi
OSMANLI ORDUSU, ALMANYA ve ALMANLAR
Dünya Savaşı’nda Osmanlı Ordusunda, fiilen Genelkurmay Başkanlığı yapan General von Schellendorf dahil, görevli 2000 (iki bin) Alman General-Amiral ve Subay, uzman görevli idi. Derginin ekinde 214 sayfalık kitap vardı, 2000 Alman askerlerini adları-soyadları ve görev yerlerini içeren. (2000 Alman askerinin listesinin kaynağı Sayın Dr. Mete Soytürk idi.)
2 Ağustos 1914 tarihinde Gizli Türk-Alman Askeri İttifak’ı imzalanmıştı. Sekiz gün sonra, 10 Ağustos günü, Alman Genelkurmay Başkanı Orgeneral von Moltke, Enver Paşa’ya gönderdiği bir mektupta İttifak’ın ne anlama geldiği belirtilmişti. “… mümkün olduğu kadar çok Rus ve İngiliz kuvvetlerinin bağlanması…” görevi verilmişti. (Kaynak: Kress von Kressenstein, “Türklerle Beraber Süveyş Kanalı’na” Genelkurmay yayını, 1943.
YENİKÖY ANTLAŞMASI – RUS BASKISI
8 Şubat 1914 günü Osmanlı Devleti Sadrazam ile Rus Elçiliği Maslahatgüzarı arasında imzalanan Yeniköy Antlaşması kapsamında Doğu Anadolu’da 7 Vilayetin (Erzurum, Trabzon, Sivas, Harput, Diyarbakır, Bitlis ve Van. Günümüzde 24 İlimizi içeriyor.) yönetimi iki Avrupalı - Hristiyan Genel Müfettişe bırakılmıştı. Bu, Rusya’nın himayesinde oluşturulacak bağımsız bir Ermenistan devletinin ilk adımıydı. Savaş çıkınca iptal oldu.
ÖZETLERSEK:
Son günlerde Vahdettin eksenli bir Osmanlı Eleştirisi ve Savunması sürecini izliyoruz. Vahdettin ülkeyi terk etmeyip Kuvayi Milliye saflarına katılmış olsa Osmanlı’nın sonunu getiren yukarıda özetlediğim olaylar değişmeyecekti. Ya da bu olayların hiçbirinde Vahdettin’in bulunmuş olmaması Mondros ile gelen çöküşü değiştirmeyecekti.
Osmanlı’yı kişilerle eleştirmek de savunmak da yanlış ve anlamsızdır. Sistem çökmüştü.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar M. Arif Demirer - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Anayurt Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Anayurt Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Anayurt Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Anayurt Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.