İşverenin iş akdini haklı fesih nedenleri

Sevgili okuyucularım geçen yazımda işçinin iş akdini haklı fesih nedenlerini paylaşmıştım. Yoğun ilgi üzerine işverenin iş akdini haklı nedenlerle fesih nedenlerini de paylaşıyorum.

Bahsetmiş olduğum üzere işveren ve işçinin birbirlerine karşı yerine getirmeleri gereken kanuni yükümlülükleri vardır.

Artan maliyetler ve gider karşısında işveren işçiyi çıkarmak zorunda kalabilir.  Bu durum karşısında işveren ve işçinin kanuni haklarını bilmeleri gerekmektedir.

İşverenin haklı olduğu konularda ne yapması gerekir?

İşveren, işçisini çalıştırdığı süre boyunca işçisinden kaynaklı bazı sorunlarla karşılaşabilir.

Bu gibi durumlarda kanun, işverenin haklı nedenlerle derhal fesih nedenlerini sıralamış olup, işveren bu durumların varlığı halinde iş akdini ister belirli süreli ister belirsiz süreli olsun, iş sözleşmesini sürenin bitiminden önce veya bildirim süresini beklemeksizin feshedebilir.

Nedir bu haklı fesih nedenleri:

1.Sağlık sebepleri:

• İşçinin kendi kastından veya derli toplu olmayan yaşayışından yahut içkiye düşkünlüğünden doğacak bir hastalığa yakalanması veya engelli hâle gelmesi durumunda, bu sebeple doğacak devamsızlığın ardı ardına üç iş günü veya bir ayda beş iş gününden fazla sürmesi,

• İşçinin tutulduğu hastalığın tedavi edilemeyecek nitelikte olduğu ve işyerinde çalışmasında sakınca bulunduğunun sağlık kurulunca saptanması durumunda.

2.Ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan haller ve benzerleri:

• İş sözleşmesi yapıldığı sırada bu sözleşmenin esaslı noktalarından biri için gerekli vasıflar veya şartlar kendisinde bulunmadığı halde bunların kendisinde bulunduğunu ileri sürerek yahut gerçeğe uygun olmayan bilgiler veya sözler söyleyerek işçinin işvereni yanıltması,

• İşçinin, işveren yahut bunların aile üyelerinden birinin şeref ve namusuna dokunacak sözler sarf etmesi veya davranışlarda bulunması yahut işveren hakkında şeref ve haysiyet kırıcı asılsız ihbar ve istinatlarda bulunması,

• İşçinin işverenin başka bir işçisine cinsel tacizde bulunması,

• İşçinin işverene yahut onun ailesi üyelerinden birine yahut işverenin başka işçisine sataşması, işyerine sarhoş yahut uyuşturucu madde almış olarak gelmesi ya da işyerinde bu maddeleri kullanması,

• İşçinin, işverenin güvenini kötüye kullanmak, hırsızlık yapmak, işverenin meslek sırlarını ortaya atmak gibi doğruluk ve bağlılığa uymayan davranışlarda bulunması,

• İşçinin, işyerinde, yedi günden fazla hapisle cezalandırılan ve cezası ertelenmeyen bir suç işlemesi,

• İşçinin işverenden izin almaksızın veya haklı bir sebebe dayanmaksızın ardı ardına   iki iş günü veya bir ay içinde iki defa herhangi bir tatil gününden sonraki iş günü yahut bir ayda üç işgünü işine devam etmemesi,

• İşçinin yapmakla ödevli bulunduğu görevleri kendisine hatırlatıldığı halde yapmamakta ısrar etmesi,

• İşçinin kendi isteği veya savsaması yüzünden işin güvenliğini tehlikeye düşürmesi, işyerinin malı olan veya malı olmayıp da eli altında bulunan makineleri, tesisatı  veya başka eşya ve maddeleri otuz günlük ücretinin tutarıyla ödeyemeyecek  derecede hasara ve kayba uğratmasıdır.

Yukarıdaki kanundan kaynaklı nedenlerin dışında bazı zorlayıcı sebepler ve başka   sebeplerde işverenin iş akdini derhal fesih hakkını tanımaktadır.

İşveren tarafından iş sözleşmesinin derhal feshedilebilmesi için kanundan kaynaklanan haklı fesih nedenlerinden en az birinin gerçekleşmiş olması koşulu bulunmaktadır.

Sorunsuz günler dileğiyle…

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Doğa Can Aydaş - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Anayurt Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Anayurt Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Anayurt Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Anayurt Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.