Yasal düzenlemelerle “stokçuluk”

Teklifte "fırsatçılık, fiyatları etkileme ve stokçuluk olarak tanımlanan "mal veya hizmet satımından kaçınma suçların cezası artırılıyor.

Meclis'ten geçen 6. yargı paketiyle stokçuluğa 1-3 yıl kadar hapis cezası getiriliyor.

Fiyatlardaki fahiş artışların gerçekleştiği mal ve hizmetler belli bir ölçüde benzerlik göstermekle birlikte, bazı mal ve hizmetlerin fiyatlarındaki artışlarda ülkeden ülkeye ciddi farklılıklar oluşmuştur.

Öte yandan uygulamada fahiş fiyat artışıyla mücadele amacıyla yürürlüğe konulan düzenlemeler, genellikle olağan dönemlere özgü genel nitelikli düzenlemeler ile olağanüstü durumlarda yürürlüğe konulan düzenlemeler şeklinde bir ayrım göstermektedir.

Olağan dönemlerde yürürlük kazanan düzenlemeler genellikle serbest piyasa düzenini ya da tüketici haklarını ihlal edici nitelikte olan eylemlerden kaynaklı fiyat artışlarının yasaklanmasına ilişkin olmaktadır.

Olağanüstü dönemlerde gerçekleşen fiyat artışlarına müdahale ise olağanüstü durumun getirmiş olduğu etkiyi kötüye kullanılarak, olağanüstü duruma maruz kalmış kişilerin içinde bulundukları durumun fiyat artışlarıyla sömürülmesi söz konusudur.

Fiyatları etkileme ile mal veya hizmet satımından kaçınma suçuyla etkin mücadele edilebilmesi gerekmektedir. Stokçuluk faaliyetlerinin önlenebilmesi amacıyla Türk Ceza Kanunu'nda (TCK) bu suçlar için belirlenen cezalarda artırıma gidiliyor.

Kanuna göre, TCK'nin "fiyatları etkileme" başlıklı maddesinde değişikliğe gidilerek fiyatları etkileme suçuyla etkin mücadele edilebilmesi amacıyla suçun cezası artırılıyor.

TCK’nın 240. maddesi, ‘Bazı mal ve hizmetleri piyasaya sunmamak veya sunmaktan kaçınarak o mal ve hizmetlere duyulan ihtiyacı artırmak’ şeklinde tanımlanan ve fiyatların yükselmesine neden olan stokçulara ağır cezalar getiriliyor.

Belli bir mal veya hizmeti satmaktan kaçınarak kamu için acil bir ihtiyacın ortaya çıkmasına neden olan kişi için 6 aydan 2 yıla kadar öngörülen hapis cezası, 1 yıldan 3 yıla artırılıyor.

İki suçun cezasının alt sınırı bir yıldan 3 yıla kadar değiştiriliyor. Böylelikle bu iki suç da tutuklama yasağı kapsamı dışına çıkarılmış oluyor.

Hâkim ya da mahkeme soruşturma veya yargılama sürecinde gerek gördüğü takdirde tutuklama inisiyatifi de kullanabilecek.  Böyle bir inisiyatifi mahkemelerin ve hakimlerin takdirine yasa sunmuş oluyor.

Bu tür haksız kazançların önüne çıkmak için bu tarz adımlar toplum için önemlidir.      

Kötü niyetli kişiler

•     Yalan haberle fiyatları artırarak,

•     Mal ve hizmetleri piyasaya sunmamak suretiyle o mala olan ihtiyacı arttırmaktadır.

Bunları ortadan kaldırmak veya en aza indirmek için kötü niyetli kişilere karşı cezai tedbirlerin alınması ve cezanın her iki suçta da alt ve üst sınırlarının artırılması olumludur.

Sorunsuz günler dileğiyle…

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Doğa Can Aydaş - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Anayurt Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Anayurt Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Anayurt Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Anayurt Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.