Anayurt Gazetesi
SİYASET TÜRKİYE EKONOMİ DÜNYA SPOR MAGAZİN KÜLTÜR-SANAT FOTO GALERİ WEB TV YAZARLAR
Whatsapp İhbar Hattı

Yönter, Kapalıçarşı esnafının sorunlarını dinledi

MHP Genel Başkan Yardımcısı İzzet Ulvi Yönter, partisinin İstanbul İl Başkanlığı'nda düzenlediği basın toplantısında, bu ay ziyaret ettikleri Kapalıçarşı'da esnafın sorunlarını, taleplerini ve beklentilerini dinlediklerini söyledi.

Yönter, Kapalıçarşı esnafının sorunlarını dinledi
Facebook'ta Paylaş Twitte'da Paylaş Whatsapp'tan Gönder Haberi Yazdır Metni küçült Metni büyüt

İSTANBUL- MHP Genel Başkan Yardımcısı İzzet Ulvi Yönter, partisinin İstanbul İl Başkanlığı'nda düzenlediği basın toplantısında, bu ay ziyaret ettikleri Kapalıçarşı'da esnafın sorunlarını, taleplerini ve beklentilerini dinlediklerini söyledi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin Kapalıçarşı esnafını yakından takip ettiğini ve sorunların çözümüne ilişkin çok net düşüncesi ve hedefinin bulunduğunu dile getiren Yönter, çarşı esnafının sorunlarının çözümü hususunda İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu'nu adım atmasını beklediklerini ifade etti.

Sosyal ve ekonomik bir vitrin, tarihsel bir miras, 560 yıllık geleneği ve tarihiyle dünyanın ilk perakende ticaret merkezi olan Kapalıçarşı'da 4 bin esnaf, 25 bin çalışanın bulunduğuna dikkati çeken Yönter, çarşıyı 2019'da yaklaşık 20 milyon, 2020'de de salgına rağmen 11 milyon kişinin ziyaret ettiğini aktardı.

Genel Başkan Yardımcısı Yönter, Kapalıçarşı'nın aynı zamanda finans merkezi olduğuna değinerek, şöyle devam etti:

"Kapalıçarşı, adı kapalı olabilir ama dünyaya açılan penceremiz, yüzümüz, çehremiz. Kapalıçarşı sorunluysa hepimiz sorunluyuz. Kapalıçarşı yerinde sayıyorsa hepimiz yerinde sayıyoruz, hatta yerimizde saymakla kalmıyoruz, geriliyoruz. Kapalıçarşı esnafımızın behemehal sorunlarının çözümünü istiyoruz. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı yurdumuzun muhtelif il ve ilçelerinde gezeceğine Kapalıçarşı'ya başını çevirecek, Ordu Caddesi başta olmak üzere ağırlaşan ulaşım sorunlarının üstesinden gelecek. Laf üretmesin, iş üretsin. Kulağının üstüne yatmasın Ekrem Bey, bir zahmet Kapalıçarşı'ya baksın. Ekrem Bey İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı, siyasi hedefler peşinde koşabilir, ihtirasları olabilir, insan... Nefsine yenilmiş olabilir, bu bizi ilgilendirmiyor. Bizi ilgilendiren Kapalıçarşı esnafı. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı'nı görevini yapmaya davet ediyoruz."

Kapalıçarşı esnafının iş hacminin hemen hemen 3'te bir oranında düştüğüne ve bu durumun herkesi etkilediğine değinen Yönter, iki bedesten üzerine kurulan, 66 sokak bulunan çarşının meşalesinin sönmemesi gerektiğini aktardı.

İBB Ulaşım Daire Başkanlığı Ulaşım Koordinasyon Müdürlüğünün kararlarını eleştiren Yönter, şunları anlattı:

"Çemberlitaş Meydanı Parkomat Projesi'nin iptal kararı var. Maalesef Fatih ilçemizin Ordu Caddesi ve çevresi, revize yayalaştırma projesi kapsamında 16 Ağustos'tan itibaren tamamen ulaşıma kapandı. Dünyanın dört bir yanından turistler, misafirlerimiz geliyor. Kapalıçarşı'yı görmek isteyen var, alışveriş yapmak isteyen var. Ekrem Bey acaba düşünüyor mu, Kapalıçarşı'ya bu misafirler nasıl gelecek? Hangi vasıtayla gelecek? Alışverişi nasıl yapacak? Ordu Caddesi'nin yayalaştırma projesi kapsamında Ordu Caddesi ve etrafı trafiğe kapandıktan sonra Ekrem Bey bir söylesin, biz bilmiyoruz, Kapalıçarşı esnafının yüzü nasıl gülecek?"

"Ekrem İmamoğlu ayıp ediyor, İstanbul'a yazık ediyor. "

İBB yönetiminin Kapalıçarşı esnafıyla inatlaştığını savunan Yönter, şunları kaydetti:

"Kapalıçarşı esnafıyla inatlaşanlar, ters düşenler Türkiye ile ters düşer. Hem bir taraftan ekonomideki sorunlardan bahsediyorlar, diğer tarafta da ekonominin bel kemiği olan Kapalıçarşı esnafımızın sorunlarının derinleşmesi ve kronikleşmesi konusunda adeta destekçi ve hizmetkar gibi davranıyorlar. Ayıp ayıp, Ekrem İmamoğlu ayıp ediyor, İstanbul'a yazık ediyor. Bu günah... Kapalıçarşı esnafımızın her şartta biz yanındayız ve destekçisiyiz. Ekonomik ve kültürel açıdan geniş bir yelpazesi olan Kapalıçarşı esnafımızı desteklemek varken kösteklemek İstanbul'a cinayettir. Bu ayıbın temizlenmesi lazım. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığını göreve davet ediyoruz. Biraz izanlı, insaflı, vicdanlı olmaya davet ediyoruz. Her şey çok açık, saklama, gizlemeye gerek yok. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarihin yanlış yerinde duruyor. Kapalıçarşı esnafımızın da tam karşısında duruyor."

İBB yönetimin aldığı kararla Kapalı Çarşı çevresinde trafiğe kapanın bazı yol ve güzergahları paylaşan Yönter, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Nuri Osmaniye Caddesi kapalı, Şerefefendi Caddesi tek yöne düştü, Sultanahmet-Beyazıt arası tramvay yolu sebebiyle kapalı, Gedikpaşa bağlantısı, cadde ve sokakları kapalı, Vezneciler-Mercan arası tünel içinden çıkışına kadar park eden araçlardan dolayı tek şeride inmiş durumda. Aksaray-Beyazıt arası, elbette Ordu Caddesi... Sadece yollar, bağlantı yolları, ara sokaklar kapalı değil, aynı zamanda otoparklar ve turizm güzergahları da kapalı. İstanbul'da sur içinde iki tane tepe varsa bu tepelerden bir tanesi Beyazıt'tır ya. Mercan Kat Otoparkı kapalı, Çemberlitaş Otoparkı, Beyazıt Meydan Otoparkı, Beyazıt Üniversite Meydan Otoparkı... Taksiler ulaşamıyor Kapalıçarşı'ya, turizm araçları gelemiyor, VIP araçları giremiyor. Nasıl gelecek insanlar, nasıl alışveriş yapacak? Adı üstünde, perakende ticaretin merkezi. Aynı zamanda toptancı mal ve hizmetin de merkezi. Şimdi buraya gelecek insanlar alışveriş yapacak. Tepeden zembille inmeyecek yere, uçakla, helikopterle falan gelmeyecekler. Taksi kullanacaklar, VIP araç kullanacaklar. Metrodan çıkış kapısı Kapalıçarşı'ya çok uzak kalıyor. Yeterli tramvay servisi mevcut değil. Maalesef civarda vale hizmeti veren hiçbir yer yok. Kapalıçarşı esnafımız bunlardan muzdarip, şikayetçi, mağdur. Kapalıçarşı esnafımızın yanındayız biz. Sadece Kapalıçarşı değil, Türkiye'nin büyümesi için ter döken, emek veren yaklaşık 2 milyon esnafın Milliyetçi Hareket Partisi, Cumhur İttifakı olarak yanlarındayız."

Çözüm önerileri

MHP Genel Başkan Yardımcısı İzzet Ulvi Yönter, Kapalıçarşı esnafının sorunlarının giderilmesi için önerdiği çözümleri şöyle sıraladı:

"1 - Çemberlitaş'ta turizm araçlarına, taksilere, ring seferi yapan tur araçlarına, VIP araçlara, vale hizmeti verenlere uygun alan yapılması. Kapalıçarşı esnafımız Çemberlitaş'tan kaynaklanan ulaşım sorunlarından adeta kan ağlıyor.

2 - Beyazıt'ta turizm araçlarına, taksilere, ring seferi yapan tur araçlarına, VIP araçlarına ve vale hizmeti veren kişi veya kişilere uygun alan yapılması.

3 - Vezneciler-Mercan arası trafiğin rahatlatılması, turizm araçlarının, taksilerin, VIP araçlarının geçişine uygun hale getirilmesi, eğer mümkünse tünel içi tek yön uygulaması ve Vezneciler'deki İETT duraklarının daha hızlı hareket kabiliyetinin arttırılması.

4 - Beyazıt-Karaköy, Karaköy-Beyazıt tramvay ek ring seferlerinin konulması.

5 - Beyazıt-Aksaray, Aksaray-Beyazıt tramvay ve İETT otobüs ek ring seferlerinin konulması.

6 - Trafik yoğunluğu olan Kapalıçarşı'ya ulaşan yolları bedelli dijital plaka okuma sisteminin getirilerek bu bölgeyi kullanmasına izin verilen araçların denetlenmesi ve bu araçlardan ücret alınması.

7 - Mercan Otoparkı'nı tadilat çalışmalarının hızlandırılarak en kısa zamanda kullanıma açılması.

8 - Beyazıt-Nuri Osmaniye Meydanı'nın uygun bir noktasına Kapalıçarşı taksi durağının konuşlandırılması.

Bu saydıklarım bizzat Kapalıçarşı esnafının bize verdiği ve beklediği, çözülmesini istediği sorunlara yönelik çözüm teklifleri. Bizim değil bu, onların. Biz sadece paylaşıyoruz, takipçisiyiz."

Yönter, Kapalıçarşı malikleri ve esnafının İBB Ulaşım Daire Başkanlığı Ulaşım Koordinasyon Müdürlüğünün kararları yeniden gözden geçirilmesini, revize edilmesini, hatta gerekirse kararın yeni baştan yazılmasını talep ettiğini söyledi.

İmamoğlu'ndan İstanbul'la ilgilenmesini talep eden Yönter, "İşinin başına geçmesini talep ediyoruz. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı orada burada gezmeyecek, gidecek Kapalıçarşı'ya 'Evet burası sorunlu, bu sorunların çözümü gerekiyor.' diyecek ve ilgili birimleri, bürokratları harekete geçirecek. Konunun takipçisiyiz, gerekirse basın toplantısı düzenleriz, defalarca Kapalıçarşı'nın önüne gideriz. Kapalıçarşı esnafımızı yalnız bırakmayacağız, sahipsiz bırakmayacağız, onların arkasında Devlet Bahçeli var, Milliyetçi Hareket Partisi var." diye konuştu.

İzzet Ulvi Yönter, gazetecilerin sorusu üzerine, Kapalıçarşı esnafını siyasi kutuplaşmanın içerisine çekmemek gerektiğini, esnafın, parti ayrımı yapmadan sorunun çözülmesini istediğini dile getirirken, esnafın emeğinin, ekmeğinin, geleceğinin peşinde olduğunu sözlerine ekledi.

AA

ÖNCEKİ HABER   SONRAKİ HABER
"Zeus Tapınağı" ortaya çıkarılıyor
 
Hekimlerin yüzde 84'ü en az bir defa şiddete uğradı
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Inter son dakika golüyle güldüSpor
Inter son dakika golüyle güldü
Balıkesir'de 4,7'lik deprem! İstanbul'da da hissedildiTürkiye
Balıkesir'de 4,7'lik deprem! İstanbul'da da hissedildi
Erdoğan, Reisi ile telefonda görüştüSiyaset
Erdoğan, Reisi ile telefonda görüştü
'ABD Ukrayna'daki diplomatlarının ailelerini tahliye edecek'Dünya
'ABD Ukrayna'daki diplomatlarının ailelerini tahliye edecek'
Muharrem İnce'den Sedef Kabaş ve Sezen Aksu tepkisiSiyaset
Muharrem İnce'den Sedef Kabaş ve Sezen Aksu tepkisi
Gaziosmanpaşa'da okula baltayla giren veli tutuklandıTürkiye
Gaziosmanpaşa'da okula baltayla giren veli tutuklandı
'Enflasyon bir kaç ay yüzde 40'larda kalabilir'Ekonomi
'Enflasyon bir kaç ay yüzde 40'larda kalabilir'
Merkel'in muhalifi Friedrich Merz, CDU Genel Başkanı olduDünya
Merkel'in muhalifi Friedrich Merz, CDU Genel Başkanı oldu
Mısır ve Fransa'dan Akdeniz'de ortak tatbikatDünya
Mısır ve Fransa'dan Akdeniz'de ortak tatbikat
İstanbul Valisi Yerlikaya'dan kuvvetli kar yağışı uyarısıTürkiye
İstanbul Valisi Yerlikaya'dan kuvvetli kar yağışı uyarısı
Anayurt Gazetesi
KünyeKünye İletişimİletişim ReklamReklam FacebookFacebook TwitterTwitter RSSRSS Günün HaberleriGünün Haberleri