Anayurt Gazetesi
SİYASET TÜRKİYE EKONOMİ DÜNYA SPOR MAGAZİN KÜLTÜR-SANAT FOTO GALERİ WEB TV YAZARLAR
Whatsapp İhbar Hattı

Ulus yeniden ayağa kalkacak

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Ulus Tarihi Kent Merkezi'ni sosyal, kültürel ve tarihi bağlarından kopartmadan, ticari ve ekonomik hayatını da yeniden canlandıracak biçimde bir bütün olarak ayağa kaldırmak istiyor.

Ulus yeniden ayağa kalkacak
Facebook'ta Paylaş Twitte'da Paylaş Whatsapp'tan Gönder Haberi Yazdır Metni küçült Metni büyüt

Uğur DUYAN

ANKARA (Anayurt) - Ankara binlerce yıllık bir tarihe ev sahipliği yapar. Hititlerden Galatlara, Roma'dan Bizans'a, Selçuklulardan Ahilere Osmanlı'dan Cumhuriyet'e kadar uzanan dört bin yıllık bir geçmişi vardır başkentin. Bu uygarlıkların neredeyse tamamının yoğunlaştığı alan ise Ulus ve çevresidir. Ulus Tarihi Kent Projesi, 80'li yılların ikinci yarısından bu yana hep Ankara'nın gündeminde olan ve yerel yönetimlerce her seferinde farklı çalışmalarla tamamlanmaya kalkışılan bir iş olageldi. Ancak henüz bu konuda başarılı olan bir yönetim de çıkmadı.

Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin geçmiş yönetimleri Hacı Bayram Cami ve çevresinde, Altındağ Belediyesi ise Hamamönü ve Hamamarkası gibi tarihi semtlerde çok sayıda çalışma yaptı. Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi'nin de bölgeye taşınmasıyla birlikte Ankara Valiliğinin Osmanlı'dan kalma binası dahil pek çok yapı da üniversiteye devredildi. Kayabaşı ve Yahudi Mahallesi'nde ise Çevre ve Şehircilik Bakanlığı çalışmalarını sürdürüyor. Kısaca, Ulus ve Ankara Kalesi çevresinde çok sayıda kurum ve kuruluş kendilerine ait bölgelerde projelerini devam ettiriyor.

ABB'NİN ULUS TARİHİ KENT MERKEZİ PROJELERİ

Bugünlerde Ulus'ta anıtın önünden Ankara Kalesi'nin iç surlarına varıncaya dek hummalı bir çalışma sürdürülüyor. Ankara Büyükşehir Belediyesi, Ankara Kalesi ve Ulus'u yeniden ayağa kaldırmak için son iki yıldır bir dizi projeyi ardı ardına hayata geçirdi. Bu projeleri ve çalışmalarda gelinen son noktayı Ankara Büyükşehir Belediyesi Tabiat Varlıkları Daire Başkanı Bekir Ödemiş ile konuştuk.

Bekir Ödemiş, yerel siyasetten gelen tecrübeli bir isim. İstanbul'da İTÜ'de mühendislik eğitimi aldıktan sonra, bir süre İETT'de çalışan Ödemiş, Gölbaşı ve Yenimahalle'de ilçe belediyelerinde çeşitli mevkilerde bürokrat olarak görev yaptı. Sonra ise iki dönem üst üste Ürgüp Belediye Başkanlığına seçildi, şimdilerde ise kendisinin de çocukluk ve ilk gençlik yıllarının geçtiği Ankara Kalesi ve Ulus bölgesindeki projeleri yürütmekten sorumlu isimlerden.

EGO GENEL MÜDÜRLÜĞÜ ULUS'A TAŞINIYOR

Bekir Ödemiş ile Konya Sokağı’nı Anadolu Medeniyetler Müzesi'ne bağlayan yokuştaki Tabiat Varlıkları Dairesi'nde buluştuk. Bekir Ödemiş, sözlerine Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş'ın Ankara Kalesi ve Ulus Tarihi Kent Merkezi'ni çok önemsediğini belirterek başladı ve şöyle konuştu:

"Ulus'ta metro durağının bulunduğu yerden yukarıya, Kale'ye doğru yürümeye başlarsanız en azından 30 tane kapalı ve açık müze ile karşılaşırsınız. Hacı Bayram Cami, Meclis Binaları, Roma Hamamı, Ankara Palas gibi yapıları saymıyorum bile. Dünyada bu kadar çok kültürel ve tarihi varlığın iç içe geçtiği yer yok denecek kadar azdır. Ankara Büyükşehir Belediyesi olarak 'Neden bu kadar çeşitliliğin olduğu tarihi bir kent meydanında beş yıldızlı otel yok?' diye sorduk ve işe koyulduk. Bunun için de Atatürk Anıtı'nın hemen arkasındaki Spor Genel Müdürlüğü binası uygun görüldü. Bu karar, Ankara Büyükşehir Belediyesi İl Meclisi'nden oy birliği ile geçti. Fonksiyon değişikliği için Kültür ve Turizm Bakanlığı Koruma Kurulu'ndan da geçmesi lazımdı. Kurul talebi kabul etmedi. Burası ticari fonksiyonu olan bir yapı olduğu için otel yapılmaz yönünde bir karar verdi. Bakanlık nezdinde gerekli işlemleri yaptık ancak kabul ettiremedik. Böylesine bir yapı da âtıl ve bakımsız kalamazdı. Sayın Başkan Mansur Yavaş, çok isabetli bir karar verdi ve Spor Genel Müdürlüğü binasını EGO Genel Müdürlüğü'ne tahsis etti. Şimdi de bu doğrultuda çalışıyoruz."

"ULUS'UN  TİCARİ HAYATI YENİDEN CANLANMALI"

Ödemiş, EGO Genel Müdürlüğü'nün binden fazla beyaz yakalı çalışanı ile Ulus'a gelmesinin ticari hayatı duraksayan ve bu nedenle de ekonomik cazibesini yitiren bölgeye belli bir oranda katkı sağlayacağını ifade ederek, "Ankara'nın merkezi Ulus'tu. Ne vakit bürokrasi Ulus'tan gitti o zaman Ulus'un da ticari sosyal ve ekonomik yapısı değişmeye başladı. Eğer ki; bir bölgede ekonomik bir döngü yoksa ne kadar uğraşsanız da ne kadar restorasyondan geçirseniz de o bölge birkaç yıl sonra eski durumuna döner. O nedenle de Ulus'un ticari hayatı yeniden canlanmalı. Bin kadar orta gelirli ve eğitimli memurun bölgeye gelmesi demek, buradaki alışveriş mekanlarında da işletmelerde de yapısal bir değişim, dönüşüm yaşanacak demektir. Bu da Ulus'ta sosyoekonomik çehrenin değişmesi anlamına gelecektir. Yine bu değişim kapsamında Ulus'taki bir diğer tescilli yapı olan Ulus İşhanı'nın da üst katlarını bir Kuluçka Merkezi yaparak, genç akademisyenlerin burada çalışmalarını sısürdürecekleri bir ortam da hazırlıyoruz. Bunun da sosyoekonomik katkısını göreceğiz" görüşünde bulundu.

"SOYLULAŞTIRMA PLANI YOK"

Bölgedeki üniversitede okuyan öğrenci sayısının az olduğunu ancak öğrenci sayısının artması halinde Ulus'un sosyal çehresini de değiştirecek bir potansiyel oluşacağına dikkat çeken Ödemiş, Anafartalar Çarşısı'nın da özgün yapısının korunarak yeniden Ankara'ya kazandırılacağını belirterek, şöyle konuştu:

"Anafartalar Çarşısı, Cumhuriyet döneminin en önemli sanatçılarından Füreya Koral, Atilla Galatalı, Nuri İyem, Cevdet Altuğ gibi isimlerin sanat eserleri ile dolu bir sanat galerisi gibi adeta. Bu tarihi yapının da mutlaka korunması gerekiyor. Bunun için de Fen İşleri bir proje oluşturacak. Özetlemek gerekirse; Ulus İşhanı, EGO Genel Müdürlük binası ve Anafartalar Çarşısı'yla birlikte; Atatürk Anıtı'nın da restorasyonu tamamlanınca, Ulus'a çok güzel bir ışıklandırma da yapılacak. Böylece cumhuriyetin başkentine yakışır bir görünüme kavuşacak Ulus. Ulus için heykelin çevresine de Batı tarzı şık kafeler ve restoranlar açılmasını ve işletmelerini masaları da meydana kadar yayarak, halkın her kesimden insanın Ulus'ta güzel bir gün geçirilebileceği, insanların dinlenebileceği bir alan oluşturmak istiyoruz. Katiyen bir soylulaştırma planımız yok. Esnafın, memurun, işçinin, emeklinin, öğrencinin halkın iç içe geçtiği bir meydan kazandırmak istiyoruz. Adı gibi Ulus Meydanı."

ULUS HALİ ORİJİNALE DÖNECEK

Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin Ulus'taki bir diğer projesinin de 1937 yılında Alman Mimar Robert Oerley tarafından inşa edilen Ulus Hali'nin aslına uygun olarak yenilenmesi olduğunu kaydeden Bekir Ödemiş, halin mimari ve mühendislik hizmetleri bakımından döneminin çok ötesinde bir yapı olduğunu söyledi. Ulus Hali için gereken projenin de hazır olduğunu ve kuruldan geçmesi halinde hayata geçirileceğini belirten Ödemiş, Ulus Hali'nin zeminin korozyona uğrayarak, büyük ölçüde çürüdüğünü bu sorunun önüne geçilmesi için de zeminin güçlendirilmesi çalışmasının yapılacağını       kaydetti.

Ödemiş, yapının zemin etüdünün ODTÜ'den inşaat mühendisi Prof. Dr. Uğurhan Akyüz'e yaptırıldığını belirterek, "Yılların balçığı ve çamuru zemini bitirmiş, kullanılamaz halde yapının mutlaka güçlendirilmesi gerekiyor. Proje hayata geçtiğinde, Ulus Hali esnafını geçici olarak eskiden Modern Çarşı'nın bulunduğunu yere ve yıkılan Tekel ve Gümrük Müsteşarlığı binasının olduğu yere taşıyoruz. Bu işlemi de esnafın işlerini en az etkileyecek bir dönemde  yapacağız. Kısa sürede de Ulus Hali'ne yeniden dönecekler. Zaten Ulus Hali bir turist pazarı olarak tasarlanmış, bu kimliğine uygun olarak, orijinal haline uygun olarak yeniden yapılacak" diye konuştu. Öte yandan belediye çarşısının da restore edileceğini belirten Ödemiş, bölgedeki esnafların da projelerden haberdar olduklarını kaydetti.

ANAFARTALAR CADDESİ BEYOĞLU GİBİ OLACAK

Posta Caddesi'ne cephe ve cadde sağlamlaştırma projesi yaptıklarını ifade eden Ödemiş, kuruldan projenin geçmesi halinde esnaflara ve bölgedeki diğer işletmelere dört farklı tabela seçeneğinin sunulacağını ve bu tabela seçeneklerinin de kuruldan geçtiğini belirtti. Suluhan'ın da dış cephesinin Posta Caddesi yenilenirken yeniden ele alınacağını söyleyen Ödemiş, Anafartalar Caddesi'nin de projesinin 2 ay içinde ihale edileceğini belirterek, "Anafartalar Caddesi Beyoğlu gibi olacak. Zaten mimari tarz olarak birbirine benzeyen bölgelerdir. Macar mimarisi ve neo klasik Türk mimarisinin izlerini görüyorsunuz. Anafartalar'da da kubbeli yapılar vardır. Bu caddede ünlü firmalar var. Proje tamamlandığında çok güzel bir iş ortaya çıkacak" dedi.

ANKARA'YA ARKEOPARK GELİYOR

Konya Sokak ve çevresi için de çevre düzenlemesi yapılacağını kaydeden Ödemiş, Roma Tiyatrosu'nun da yeniden restore edildiğini belirterek, Bentderesi Caddesi üzerinde Ankara Kalesi'nin alt kısımlarını da içeren bir arkeoparkın yapılacağını belirtti.

Arkeoparkta bir karşılama merkezi olacağını, yürüyüş parkurları ile 17 bin 500 metrekarelik bir yeşil alanın da bölgeye kazandırılacağını ifade eden Ödemiş, bu projelerin artık planlama aşamasında olmadığını ve ihale edileceğini söyledi.

YDA firması tarafından yapılan 'Ulus Kültür Merkezi Projesi, Kapalı Çarşı, Dolmuş Durakları' projesinin tamamlanmasından sonra Bentderesi Dolmuş Durakları'nın da bulunduğu 17 bin metrekarelik alanın yeşil alan ve otopark yapılacağını böylece Hacı Bayram ve Ankara Kalesi'nin arasında 35 bin metrekarelik alanın turizme açılacağını belirten Ödemiş, turistlerin buradan Ankara Kalesi'ne elektrikli charter araçlarla gideceklerini ve hali hazırda hizmet veren araçların da sayısının artırılacağının altını çizdi.

ANKARA KALESİ 2024'E HAZIR

Ankara Kalesi'nde birinci etabın yüzde 90 oranında tamamlandığını ikinci etabın uygulama çalışmalarını devam ettirirken, üçüncü etabın da proje çalışmalarını yürüttüklerini kaydeden Ödemiş, Dışkale'deki çalışmaların tamamlandığını ve bölgede bulunan 11 çeşmenin hayırseverler tarafından restore edileceğini söyleyerek, 2024'e kadar Ankara Kalesi'ndeki bütün çalışmaların tamamlanacağını kaydetti.

9 EYLÜL'E YETİŞECEK

Ulus’a bir kadın sığınma evi de tasarladıklarını belirten Ödemiş, Abdi İpekçi Parkı'nı yenileyeceklerini sözlerine ekledi. Ulus'taki Atatürk Anıtı'nın 9 Eylül'e yetiştirileceğini ifade eden Ödemiş, "İzmir'in düşman işgalinden kurtuluşunun 99'uncu yıl dönümüne bu projemizi de tamamlayacağız" dedi.

ÖNCEKİ HABER   SONRAKİ HABER
Başkan Savran’dan köylere ziyaret
 
Bayram tatilinin son gününde yollarda yoğunluk oluştu
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Mardin'de 2 terörist etkisiz hale getirildiTürkiye
Mardin'de 2 terörist etkisiz hale getirildi
PKK'nın katlettiği 33 Yavi şehidi, katliamın 28. yılında anıldıTürkiye
PKK'nın katlettiği 33 Yavi şehidi, katliamın 28. yılında anıldı
79 yaşındaki 'kitap kurdu' öğrencilere örnek oluyorTürkiye
79 yaşındaki 'kitap kurdu' öğrencilere örnek oluyor
11. Antalya Kitap Fuarı'nı 589 bin 756 kişi ziyaret ettiKültür-Sanat
11. Antalya Kitap Fuarı'nı 589 bin 756 kişi ziyaret etti
'Bağlılık Hasan' filmi, 9. Boğaziçi Film Festivali'nde sinemaseverlerle buluştuKültür-Sanat
'Bağlılık Hasan' filmi, 9. Boğaziçi Film Festivali'nde sinemaseverlerle buluştu
Zap ve Metina'da 4 PKK'lı terörist etkisiz hale getirildiTürkiye
Zap ve Metina'da 4 PKK'lı terörist etkisiz hale getirildi
'Gıda Denetim Seferberliği' başladıSiyaset
'Gıda Denetim Seferberliği' başladı
Tarım Kredi, kendi et ürünlerini satmaya başlayacakTürkiye
Tarım Kredi, kendi et ürünlerini satmaya başlayacak
'Munzur Vadisi Milli Parkı' güz renklerine büründüTürkiye
"Munzur Vadisi Milli Parkı" güz renklerine büründü
Vanlı dağcılar Süphan ve Nemrut dağlarında zirve yaptıTürkiye
Vanlı dağcılar Süphan ve Nemrut dağlarında zirve yaptı
Anayurt Gazetesi
KünyeKünye İletişimİletişim ReklamReklam FacebookFacebook TwitterTwitter RSSRSS Günün HaberleriGünün Haberleri