Anayurt Gazetesi
SİYASET TÜRKİYE EKONOMİ DÜNYA SPOR MAGAZİN KÜLTÜR-SANAT FOTO GALERİ WEB TV YAZARLAR
Whatsapp İhbar Hattı

Romanya'da büyük tatbikat: ABD'nin hedefi tam hakimiyet

Romanya'da gerçekleştirilecek olan Defender Europe 2021 Tatbikatı, ABD'nin Karadeniz'deki varlığı kadar Avrupa'daki askeri manevra üstünlüğünü de artırmanın bir parçası olarak görülüyor.

Romanya da büyük tatbikat: ABD nin hedefi tam hakimiyet
Facebook'ta Paylaş Twitte'da Paylaş Whatsapp'tan Gönder Haberi Yazdır Metni küçült Metni büyüt

Uğur DUYAN

ANKARA (Anayurt) - ABD'nin komutasındaki Defender Europe 2021 Tatbikatı, Karadeniz ile sınırlı kalmayacak şekilde Avrupa'dan Afrika'ya kadar uzanan bir manevra sahası içinde Orta Asya'daki enerji kaynakları ve Avrupa'ya uzanan enerji hatları dahil küresel ölçekte tüm dengeleri Rusya'ya karşı değiştirecek bir planının ilk adımı olabilir. Dr. Resul Yalçın, bu kadar geniş çaplı bir tatbikatın sadece NATO ülkeleri ile sınırlı kalmayacak şekilde düzenlenmesinin ABD'nin NATO üzerinden hakimiyet sınırlarını genişletme çabası olarak yorumladı. Prof. Dr. Levent Aydın ise tatbikatın Moskova'nın Karadeniz'deki artan askeri varlığına karşı NATO'nun dengeleyici bir süreç başlatmak niyetinde olduğunu söyledi.

NATO Steadfast Defender 2021 Tatbikatı ve bu tatbikat ile ilişkilendirilmiş Türkiye'de dahil 26 ülkeden 30 binin üzerinde personelin katıldığı Defender Europe 2021 Tatbikatı, 24 Mayıs-9 Haziran'da Romanya'da gerçekleştirilecek. Romanya'nın Cincu kentinde olacak 66'ncı Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı unsurları da 2-9 Haziran'da katılacak. Dört farklı ana tatbikatın birleşiminden oluşan tatbikata 26 ülkeden 30 binin üzerinde personel katılıyor. Tatbikatla ortak savunma anlayışı çerçevesinde, Karadeniz ve Balkanlar bölgesinde meydana gelebilecek düşmanca faaliyetler ve bir saldırıya yönelik olarak, ABD ordusunun büyük çaplı muharip bir kuvveti süratli şekilde yığınaklanma kabiliyetinin gösterilmesi amaçlanıyor.

Tatbikatın tam da Ukrayna-Rusya krizinin sürdüğü bir dönemde gerçekleştirilmesi ve Beyaz Saray'ın tatbikat öncesinde Ukrayna'nın NATO üyeliğini açıktan desteklediğini bildirmesi, bölgedeki krizin sıcak temasa hatta savaşa dönüşme senaryolarını da güçlendirdi. Ancak uzmanlar gerginliğin savaşa dönüşmesinin mümkün olmadığını ifade ederek, tatbikatın ABD'nin Avrupa'daki kıta hâkimiyetinin sınırlarını genişletme maksadı taşıdığını söyledi.

'KARADENİZ'İN GELECEĞİ GARANTİDE OLMALI'

Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi İktisat Bölümü'nden enerji ekonomisi uzmanı Prof. Dr. Levent Aydın, tatbikatın bölgedeki Rusya-ABD gerilimini tırmandıracak bir hamle olmaktan çok Moskova'nın Karadeniz'deki artan askeri varlığına karşı NATO'nun dengeleyici bir süreç başlatmak niyetinde olduğunu söyledi. Türkiye'nin Doğu Akdeniz'de bulamadığı huzur ortamını Karadeniz'de yakaladığını ifade eden Aydın, ABD'nin bölgedeki varlığını artırmak için Ukrayna krizini derinleştirme çabasına girdiğini ve bu hamlenin de Türkiye'nin bölgedeki doğal gaz keşifleri dahil pek çok çıkarına ters düşebileceğini belirterek, şunları kaydetti:

"Karadeniz'in geleceğinin garantide olması hem enerji politikaları hem enerji kaynaklarının korunması açısından önemli. Karadeniz’in altından Türkiye üzerinden geçen Türk Akım doğal gaz boru hattından toplam 31,5 milyar metreküplük iki hattan gelen bir doğa gaz akışı var. Bunun bir hattı yani yarısı 15,75 milyar metre küp Türkiye için akmaya başladı.  Yine Karadeniz’den Türkiye’ye 1997 yılından 25 yıllık sözleşmeyle yıllık 16 milyar metre küp kapasiteli Mavi Akım projesi var. Birlikte ele alındığında Karadeniz’de bize gelen 30 milyar metre küp doğal gaz hattı bulunmaktadır.  Gerçi Mavi akımın süresine az kaldı süresi bitince nasıl bir yol izlenir bekleyip göreceğiz. Konuyu fazla dağıtmadan okurlarımıza hemen belirtmiş olayım ki Rusya AB’ye verdiği gazın neredeyse iki katı fiyatına bize veriyor. Sözleşmeler bitince Türkiye doğal gazda ve diğer alternatiflerde artık eli sıkış değil. Doğal gazın ithal fiyatlarında ciddi indirimler beklemeliyiz. Asıl konuya dönecek olursak yine Boğazlardan günlük sadece 2,5 milyon varillik bir petrol geçişi var. Enerji arzında özellikle petrol ticaretinde dünyada altı dar geçitten biri Karadeniz’i Akdeniz’e bağlayan Türk boğazlarıdır. Bütün bunlar göz önüne alındığında, bölgede çıkacak olan bir savaş zaten enerji piyasalarını allak bullak eder. Savaşı geçtim bölgede yaşanan krizin derinleşerek, çözümsüzlüğe düşmesi dahi enerji piyasaları için ciddi sonuçlar doğuracaktır.

Tatbikat sonrasında NATO zirvesinden çıkacak olan sonuçların da çözüme teşvik edici olması bölgedeki barış ortamının sürmesi bakımından önemli, Türkiye ile Rusya arasındaki enerji ve ekonomi alanındaki ilişkilerde meyvesini vermiştir. Bu kazanımların da korunması ancak Karadeniz'deki barış ortamının devamı ile mümkündür."

'ABD, NATO ÜZERİNDEN RUSYA'YA KARŞI DENGE KURMAYA ÇALIŞIYOR'

Ukrayna ile Rusya arasındaki Kırım geriliminin bir Doğu-Batı mücadelesine dönüşen ABD-Rusya çekişmesinin parçası haline getirildiğini, ifade eden Aydın, "Avrupa'nın da Batı bloğunun içinde yer aldığını düşünürsek, çekişmenin sınırlarının da Karadeniz ile sınırlı kalmadığı, kalmayacağı ortada. Bu çerçevede AB, Rusya'ya karşı Kırım'daki ilhak nedeniyle bazı yaptırımlar da uyguladı.  Rusya'nın özellikle son dönemdeki Gürcistan'a saldırıları da gösteriyor ki, AB'nin tüm politik ve ekonomik yaptırımlarına karşın Moskova'nın bölgedeki emellerini değiştirmeye niyeti yok. Aksine Kırım'daki ilhakını aşırı bir silahlanma üzerinden yürütüyor. NATO'nun bölgede Rusya'ya karşı harekete geçmesinin asıl nedeni de budur. Defender Europe 2021 Tatbikatı gibi hamleleri ile NATO, bölgede Rusya'ya karşı güç dengesi oluşturulmak istemekte ama bu yeni bir şey değil Ukrayna krizinden beri devam eden bir süreç" diye konuştu. 

KARADENİZ'DE BARIŞ HERKES İÇİN ÖNEMLİ

Aydın, Doğu Akdeniz kadar olmasa da Karadeniz'in Türkiye açısından hem jeo stratejik hem de ekonomik olarak çok önemli bir yeri olduğunu ve enerji politikaları bakımından sadece keşfedilen yeni rezervler değil Orta Asya ve Hazar Denizi'ndeki bütün petrol ve doğal gazın da Karadeniz üzerinden Avrupa'ya ulaştırıldığını söyledi. Karadeniz'in bu manada doğudan batıya uzanan bir çıkış kapısı olduğunu belirten Aydın, Karadeniz'inTürkiye dahil bütün kıyıdaş ülkeler ve civar ülkeler için de çok önemli bir bölge olduğunu ifade ederek, şunları kaydetti:

"Tatbikatın bölgede olağan üstü sonuçları olmaz. Ancak bu tatbikat bölgedeki krizi daha da derinleştirip, bölgesel bir çatışmaya hatta bir savaşa dönüştürürse, işte o zaman Türkiye açısından da ağır sonuçları olan bir süreç yaşanır. Türkiye Karadeniz'de 405 metreküp doğal gaz rezervi bulduğunu ve yeni sondaj kuyuları için çalışmaya başlayacağını da açıkladı. Bu yeni kuyuları da açmak için bazı çalışmalar başlatıldı. Hatta doğal gaz dışında metan hidrat araştırmaları da yapılıyor ki, çok önemli bir kaynak. Bütün bunlar bölgenin önemini Türkiye açısından daha da artıyor. 

Bu enerji kaynaklarının keşfi ve çıkartılması için Türkiye'nin huzura ihtiyacı var, Doğu Akdeniz'de bulamadığımız huzuru Karadeniz'de yakaladık. Üstelik münhasır ekonomik bölge sorunu gibi deniz yetki alanını kullanma sorunu da yok. Bölgemizdeki doğal gazı da bu huzur ortamında çıkartmamız mümkünken Karadeniz'deki bu türden gerilimlerin krizleri derinleştirmesi, Türkiye'nin bölgedeki pek çok çıkarına da zarar verecektir."

'AB ÜLKELERİ KRİZİN DERİNLEŞMESİNİ İSTEMEZ'

Rusya'nın Kırım'dan vazgeçmeyeceğini ve bölgedeki askeri yığınağını da her geçen gün artırdığını belirten Aydın, "Rusya, 2010-2018 arasında Karadeniz donanması başta olmak üzere deniz kuvvetlerini çok ciddi bir modernizasyondan geçirdi. Deniz altı ve deniz üstü olmak üzere sahadaki gemi sayılarını artırdı, gemilerini ağır silahlarla donattı.  NATO'da Ukrayna ve Kırım'ı Rusya'ya kaptırmama düşüncesi hâkim. Tam bir kriz ortamı var şu anda ABD-Rusya-AB arasında. Zaten AB ile ABD'yi ayrı düşünmemek lazım söz konusu NATO olunca" görüşünde bulundu.

Avrupa Birliği'nin enerji temininde Rusya'ya muhtaç olduğunu ifade eden Aydın, "Rusya AB'nin enerji konusunda en önemli ithalatçısı vazifesini görüyor, enerji kaynaklarında Moskova ile anlaşmak mecburiyetindeler. Çünkü, başta Almanya olmak üzere AB ülkeleri Rus doğal gazına muhtaçlar, Rusya tek başına Avrupa'nın ihtiyacının yüzde 35'lere varan bir bölümünü karşılıyor. Bu kadar büyük hacimli bir doğal gazı da başka bir ülke üzerinden sağlayamayacağı düşünülürse, Avrupa Birliği ülkelerinin bölgedeki gerginliğin kırılganlaşmasına izin vermeyeceğini düşünüyorum" diye konuştu.

'ABD TAHAKKÜM SINIRLARINI GENİŞLETMEK İSTİYOR'

Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünden Dr. Resul Yalçın, bu kadar geniş çaplı bir tatbikatın sadece NATO ülkeleri ile sınırlı kalmayacak şekilde düzenlenmesinin ABD'nin NATO üzerinden hakimiyet sınırlarını genişletme çabası olarak yorumlamanın mümkün olduğunu kaydederek, şöyle konuştu:

"NATO'nun Steadfast Defender 2021 tatbikatı, Kuzey Amerika ve Avrupa'dan 20'den fazla NATO Müttefiki ve ortağını bir araya getirerek "savunmacı" ve gerekirse krize yanıt vermeye odaklandığı planlanan ABD liderliğindeki geniş kapsamlı tatbikat. Bu tatbikatı şu şekilde okumak mümkün: ABD'nin Trump döneminde NATO'yu gözden çıkarmasına ve Avrupa'yı kendi haline bırakmak istemesine karşılık, Biden yönetiminin NATO'ya verdiği öneminin bir göstergesi olmaktan ziyade ABD'nin yalnıza Güney ve Orta Avrupa'ya değil, aynı zamanda Baltık ülkeleri ve Balkanlara geniş bir şekilde yerleşmek istediği ve buralarda stratejik üsler kurmanın yollarını arıyor.

Bu tatbikata ABD Hava Kuvvetleri ve ABD Donanması'nın önemli bir katılımı var. Steadfast Defender 2021 Tatbikatı ABD askeri hareketliliğini test edecek- kuvvetler Kuzey Amerika'dan Orta ve doğu Avrupa'ya oradan Karadeniz'e; Portekiz açıklarından Afrika'yı da içine alacak şekilde Balkanlara kadar kara ve deniz boyunca konuşlandırılacak kuvvetlerinin hareket kabiliyetini ve lojistik desteğini test etme amacı güdüyor gibi geliyor bana. Bu büyük ölçekli tatbikat, ABD'nin Avrupa ve Afrika Merkez Kuvvet Komutanlıklarını birleştirecek, ABD ordusunu bu bölgelerde muharebeye hazır olma ve müttefikleriyle birlikte çalışabilirliğin tesisi için tasarlanmış.

Steadfast Defender 2021, iki yeni NATO komutanlığı olan Ulm, Almanya merkezli Müşterek Destek ve Etkinleştirme Komutanlığı ve Amerika Birleşik Devletleri merkezli Norfolk Müşterek Kuvvet Komutanlığı'nın katılımıyla NATO'nun uyarlanmış Komuta yapısının ilk büyük ölçekli testi olacak. Komuta Yeri Tatbikatının temel amacı, Müttefik kuvvetlerinin ve teçhizatının Avrupa sınırları boyunca uygun zamanlarda hareketini koordine etme becerisinin eğitimi ve bunların test edilmesidir. Aynı zamanda Avrupa, Balkanlar ve Afrika merkez komutanlıklarını birbirine bağlayan önemli kara ve deniz rotaları oluşturulacaktır. Bu amaçla ABD, Litvanya, Macaristan, Hırvatistan, Arnavutluk, Yunanistan, Bulgaristan ve Romanya'da önemli stratejik askeri üsler oluşturmuş ve bunları bu tatbikatta edinecek tecrübeler neticesinde geliştirerek kuvvetlendirecektir. Bütün bu gelişmeler, ABD'nin Rusya'ya gözdağı vermek amacını taşıyor. ABD, Rusya'nın Ukrayna ve Baltık ülkelerine karşı takındığı tavırlarına caydırıcı bir güç olmak istiyor. Bunun dışında Rusya'ya karşı herhangi bir politika değişikliğine gideceğini düşünmüyorum. ABD Rusya ile karşı karşıya gelmeyi göze alamaz. Bütün bunlar daha çok ABD'nin askeri üslerini genişleterek Balkanlar ve Avrupa'ya daha köklü bir biçimde yerleşme çabaları olarak okuyorum. Böylece ABD Balkanlara yerleşerek hem Akdeniz'i, Arap dünyasını hem de Afrika'nın farklı bölgelerini daha iyi kontrol etmiş olacak."

'ABD VE RUSYA ARASINDA CİDDİ BİR GERİLİM YOK'

Yalçın, ABD ve Rusya arasında ciddi bir gerilimin olmadığını ve mevcut gerilimin daha çok Ukrayna ve Rusya arasında cereyan edeceğini bunun da Türkiye'nin Ukrayna ve Rusya arasında giriştiği arabuluculuk sayesinde ortamın sakinleştiğini ve gerginliğin düştüğünü de söylemenin mümkün olduğunu ifade etti. Yalçın şöyle devam etti:

"Rusya her ne pahasına olursa olsun Ukrayna'daki Rus azınlığın haklarını korumakta ısrarlı olacağı fakat bunun kapsamlı bir silahlı çatışmaya dönüşmemesi için diplomatik müzakerelere ağırlık vereceğini düşünüyorum. Rusya bu kapsamlı NATO tatbikatının Rusya'nın güvenliğini tehdit ettiği endişesini doğal olarak taşıması mümkündür. Bu nedenle de Karadeniz'de kendi deniz sahası alanını ve Kırımın etrafındaki bazı bölgeleri güvenlik bilgesi olarak ilan edip 6 aylık bir süre için tüm kulanım ve geçişlere kapattı."

Türkiye'nin NATO'un daimî üyesi olması bakımından bu tatbikata dâhil olmasının gayet doğal olduğunu, bu hamleyi Rusya'ya karşı yapmadığını ve Rusya'nın da bunun bilincinde olduğu için iki ülke arasında herhangi bir sorunun yaşanmayacağını söyledi. Türkiye ve Rusya'nın kendi bölgelerinde gelişmiş iki güçlü komşu ülke olduğunu ve son yıllarda ilişkilerin stratejik bir ortaklığa yatkın hale geldiğini belirten Yalçın, "Bu durumda Türkiye'nin NATO üyeliği ve tatbikatlara katılması Rusya için herhangi bir sıkıntıya sebep vereceği ihtimali mevcut değil" dedi.

"ABD, TÜRKİYE'YE DÜŞMANLIĞINI İLAN ETTİ"

Türkiye ile Rusya arasında S-400'lerden kaynaklanan bir krizin olmadığını belirten Yalçın şöyle devam etti:

"Egemen bir ülke olarak, Türkiye parasını vererek Rusya'dan S-400 hava savunma sistemini aldı. İmzalar atıldı. S-400'ler Türkiye'ye geldi. Konu bitmiştir. Biz ABD'nin uydu ülkesi değiliz. ABD'nin Türkiye'ye S-400'leri geri ver, kullanma demek gibi bir yetkisi yok. ABD'nin böyle bir istekte bulunması son derece ahlaksız ve hukuksuzdur! Bugün ABD'ye taviz verip S-400'leri kullanmaz olursak ileride gelecek başka tavizlerin önü alınamaz. ABD'nin tek istediği Türkiye'nin her alanda ve her konuda kendisine bağlı bir ülke olma isteğidir, böyle bir dünya yok, böyle bir Türkiye de yok artık. ABD bizim gerçekten müttefikimiz ise bize uyguladığı ambargoları hemen kaldırır ve gerçek müttefikliğin gereklerini yerine getirir.

15 Temmuz hain darbe girişiminin arkasındaki güç olarak bilinen ABD, yakın bir zamanda kabul ettiği CAATSA yaptırımları ile Türkiye'ye düşman olduğunu ilan etmiş oldu. Söz konusu yaptırımların isminden de anlaşılacağı üzere Türkiye'yi resmen düşman olarak tanımlayan ABD ile krizlerle dolu bir tarihimiz var ve bu krizlerin mimarı da kendisidir. ABD her ne kadar Türkiye'de kimi kesimlerce 'müttefik' olarak tanımlansa da yakın tarihimize baktığımızda siyasal denklemlerde ABD ile aynı tarafta durulamayacağı çok net olarak gözüküyor."

ÖNCEKİ HABER   SONRAKİ HABER
Yaban kedisi yavruları bakıma alındı
 
Kadınlar basketbolda şampiyon Fenerbahçe Öznur Kablo
YORUMLAR
Toplam 1 yorum var, 1 adet görüntüleniyor. Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 
Macit Demir 21 Mayıs 2021 Cuma 21:15

Dr. Resul bey tebrik edeim. Yerinde tespitler. Abd ye taviz vermememiz lazım artık. Biz kimsenin iç işlerime ve yaptığı işlere karışıyor muyuz? Hayır. Onlar da artık Türkiyeyi rahat bıraksınlar. İçimizdeki Abd sevdalıları da .......

Yorumu oyla      0      0  
FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
İki saat arayla iki kuzeni yaraladıTürkiye
İki saat arayla iki kuzeni yaraladı
ABD-Fransa krizi tırmanıyorTürkiye
ABD-Fransa krizi tırmanıyor
İTÜ Rektörlüğü Celal Şengör hakkında soruşturma başlattıTürkiye
İTÜ Rektörlüğü Celal Şengör hakkında soruşturma başlattı
'ABD'nin temerrüde düşmesi tarihi bir mali krizi tetikler'Ekonomi
'ABD'nin temerrüde düşmesi tarihi bir mali krizi tetikler'
Hatayspor 3 puanı ikinci yarıda aldıSpor
Hatayspor 3 puanı ikinci yarıda aldı
Başakşehir ilk galibiyetini, Fenerbahçe ilk yenilgisini aldıSpor
Başakşehir ilk galibiyetini, Fenerbahçe ilk yenilgisini aldı
'Kulübümüzü panik havasına teslim etmeyeceğiz'Spor
'Kulübümüzü panik havasına teslim etmeyeceğiz'
Ankara Barosu Başkanlığına yeniden Erinç Sağkan seçildiTürkiye
Ankara Barosu Başkanlığına yeniden Erinç Sağkan seçildi
Şentop: AB sözlerini tutmadığı sürece göç dalgası durmazSiyaset
Şentop: AB sözlerini tutmadığı sürece göç dalgası durmaz
213can kaybı, 26 bin 398 yeni vakaTürkiye
213can kaybı, 26 bin 398 yeni vaka
Anayurt Gazetesi
KünyeKünye İletişimİletişim ReklamReklam FacebookFacebook TwitterTwitter RSSRSS Günün HaberleriGünün Haberleri