Anayurt Gazetesi
SİYASET TÜRKİYE EKONOMİ DÜNYA SPOR MAGAZİN KÜLTÜR-SANAT FOTO GALERİ WEB TV YAZARLAR
Whatsapp İhbar Hattı

DİSK asgari ücret talebini açıkladı

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) 2022 asgari ücretinin net 5 bin 200 TL olmasını ve bütün ücretlere 1000 TL iyileştirme yapılmasını talep etti.

DİSK asgari ücret talebini açıkladı
Facebook'ta Paylaş Twitte'da Paylaş Whatsapp'tan Gönder Haberi Yazdır Metni küçült Metni büyüt

Uğur DUYAN

ANKARA (Anayurt) – Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, yılın üçüncü çeyreğinde, istihdama dahil olan kişi sayısı yani toplam çalışan nüfusu, 28 milyon 996 bin kişi oldu. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) verilerine göre 2020 yılında kayıtlı çalışan işçilerin yüzde 42'si asgari ücret aldı.

2013 yılında ise çalışanların yüzde 12'si asgari ücretliyken, bugün çalışan nüfusun yüzde 45'i asgari ücrete talim ediyor. Üstelik asgari ücretin birkaç yüz TL üstünde çalışan kesimde bu orana dahil edildiğinde istihdamın yüzde 60'ı asgari ücret ve dolayında bir aylık ile geçimini sürdürmeye çalışıyor. Bu da Türkiye'de ortalama ücretin de asgari ücret olduğu anlamına geliyor.

Son günlerde Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneğinden (TÜSİAD) Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonuna (TİSK) kadar uzanan geniş bir yelpazede sermayedarların da asgari ücretin artırılması yönünde telkinlerde bulunduğu görüldü. AK Parti iktidarının önde gelen kurmayları da asgari ücretliyi enflasyon karşısında ezdirmeyeceklerini kaydetti. Hem sermayenin hem de iktidarın asgari ücretin yükseltilmesini istemesinin ardında yatan neden piyasadaki talep tıkanması. Yani dolar kuru karşısında alım gücünün son bir yıl içinde tükenme noktasına gelmesi ve bu yüzden harcamaların asgariye çekilmesi.

Hal böyle olunca, Merkez Bankasının yılsonu enflasyon tahmininin yüzde 18,4; 2022 enflasyon tahmininin ise yüzde 11,8 olduğu düşünüldüğünde, asgari ücretin enflasyona ezdirilmemesi için yüzde 20 ile yüzde 30 arasında bir zam görmesi gerekiyor. Ağır basan senaryo, yüzde 30 oranında bir artış olacağı ve 2022'de asgari ücretin brüt 4 bin 650, net 3 bin 673 yükseleceği yönünde. Bu durumda asgari ücretin işverene maliyeti de 5 bin 463 TL olacak.

DİSK'İN ASGARİ ÜCRET TALEBİ 5 BİN 200 TL

Dün Ankara'da asgari ücret talebini dile getiren Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) ise, 2022 yılı asgari ücret önerisini net 5 bin 200 TL olarak açıkladı. DİSK, en düşük emekli aylığının da asgari ücret düzeyine çıkarılmasını talep etti.

DİSK Yönetim Kurulu adına açıklama yapan Genel Başkan Arzu Çerkezoğlu, "Asgari ücret sürecinde bütün emek örgütlerinin ortak bir tutum alması ve ortak politikalarla asgari ücret mücadelesi yürütmesinin son derece önemli olduğunu biliyoruz. Bu çerçevede geçmiş yıllarda DİSK, TÜRK-İŞ ve HAK-İŞ tarafından açıklanan asgari ücrete ilişkin politikaların arkasında olduğumuzu bir kez daha açıklıyor ve bu yıl da benzer bir ortak tutumun son derece yararlı olacağını düşünüyoruz" açıklamasında bulundu.

"ASGARİ ÜCRET MEMLEKET ÜCRETİ HALİNE GELMİŞTİR"

Çerkezoğlu, asgari ücretin yalnız sınırlı bir kesimin değil milyonların ücretli çalışanın sorunu haline gelen bir meseleye dönüştüğünü kaydederek, "Asgari ücret memleket ücreti haline gelmiştir" dedi ve şunları kaydetti: "Türkiye'nin bir asgari ücretliler toplumu haline gelmesinin temel sebebi sendikalaşmanın ve toplu iş sözleşmesi kapsamının son derece düşük olması ve mevzuatta var olmasına rağmen işverenlerin istememesi nedeniyle teşmil sisteminin uygulanmamasıdır. Öte yandan AKP hükümetleri asgari ücretteki artış oranlarını memur maaşlarına, emekli aylıklarına ve kamu işçisinin ücretlerine yansıtmaktan kaçınmaktadır. Tüm bunların sonucunda Türkiye, giderek bir asgari ücretliler toplumu haline gelmektedir.

Bu kadar geniş kesimleri kapsayan asgari ücret üzerinde oldukça ağır bir vergi ve kesinti yükü söz konusudur. 2021 yılında brüt asgari ücretten 750 TL'den fazla vergi ve kesinti yapılmaktadır. Emekçiler tarafından ödenen dolaylı vergilerle asgari ücretin net harcanabilir kısmı daha da azalmaktadır. Asgari ücret ülkemizde uluslararası standartların aksine işçinin ailesi hesaba katılmadan sadece kendisi için hesaplanmaktadır."

TL'deki değer kaybı nedeniyle asgari ücretin dolar cinsinden son 15 yılın en düşük düzeyine gerilediğini ve Türkiye'nin işgücü maliyeti açısından tekrar bir 'ucuz emek cenneti' haline getirildiğini savunan Çerkezoğlu. "Asgari ücret ülkemizde ücretlerin alt sınırı olmaktan çıkmış ve son yıllarda giderek ortalama ücret haline gelmeye başlamıştır. Avrupa ülkeleri içinde asgari ücret civarında bir ücretle çalışanların oranının en yüksek olduğu ülke Türkiye'dir" dedi.

Gerek yoksulluk sınırının gerek gıda fiyatlarındaki artışın gerekse ekonomik büyümenin dikkate alınarak 2022 yılı asgari ücretinin en az net 5 bin 200 TL olmasını DİSK olarak talep ettiklerini kaydeden Çerkezoğlu, DİSK'in asgari ücret taleplerini de açıkladı.

TÜM ÜCRETLERDE 1.000 TL İYİLEŞTİRME TALEBİ

Bütün ücretlerde iyileştirme önerisi getirdiklerini kaydeden Çerkezoğlu, "Ücretlerin asgari ücret kadar kısmı için 1.000 TL tutarında vergi ve pirim indirimi sağlanmalıdır. Bu destek Hazine tarafından karşılanmalıdır. Böylece bütün çalışanların ücretlerinde 1.000 TL iyileştirme mümkün olacaktır".

Türkiye'de dört kişilik bir ailenin asgari geçim şartlarını belirleyen yoksulluk sınırının Kasım 2021 itibarıyla 10 bin 200 TL'yi aştığını, Aralık 2021'de ve 2022 yılında daha da yükseleceğine dikkati çeken Çerkezoğlu, bir hanede iki asgari ücretli çalışan olduğu varsayımı üzerinden gittiklerini ve asgari ücretin yoksulluk sınırının yarısından az olmaması gerektiğini ve bu nedenle de 2022 yılı asgari ücretinin 5 bin 200 TL olması gerektiğini söyledi.

2008 yılında çıkarılan 5510 sayılı Yasa'dan önce asgari ücretten düşük emekli aylığı söz konusu dahi edilmediğini ifade eden Çerkezoğlu, "Günümüzde emekli aylıkları Hazine tarafından karşılanan farkla 1.500 TL'ye tamamlanmaktadır. Emekli aylıklarında alt sınır asgari ücret olmalıdır" dedi.

11 MADDELİK TALEP

Ayrıca Çerkezoğlu, DİSK'in 11 madden oluşan taleplerini de sıraladı:

Asgari ücret ülkemizde en düşük ücret değil ortalama ücret haline gelmiştir. Asgari ücret tespitinde bu gerçek dikkate alınmalıdır.

Asgari ücret sadece işçinin kendisinin değil ailesinin de geçim şartları dikkate alınarak adil bir düzeyde saptanmalıdır.

Asgari ücret baskılanmış ve güdümlü resmi enflasyona göre değil geçim şartlarına ve ekonomik büyümeye göre saptanmalıdır. Dar gelirlilerin gıda enflasyonu ile kişi başına ekonomik büyüme asgari ücret artışında esas alınmalıdır.

Asgari ücret net ödenmelidir. Ücretlerin asgari ücret kadar kısmından vergi alınmamalı ve asgari ücretliye bütçeden sosyal güvenlik pirim desteği sağlanmalıdır.

Asgari ücret sonrası ücretlere uygulanacak vergi dilimi yüzde 10 olmalıdır. Vergi dilimlerine uygulanacak tarife enflasyon, ekonomik büyüme ve yeniden değerleme oranları dikkate alınarak saptanmalıdır.

Asgari ücret artışında yoksulluk sınırı bir kriter olarak dikkate alınmalı ve hanede iki çalışan olması varsayımından hareketle asgari ücret yoksulluk sınırının yarısı civarında olmalıdır.

Asgari ücret saptanırken bütün ücretlerde iyileşme sağlayacak vergi ve pirim desteği sağlanmalıdır.

En düşük emekli aylığı asgari ücret düzeyinde olmalıdır.

Diğer emek gelirlerindeki artışlar (ücretler, maaşlar, yevmiyeler ve emekli aylık ve gelirleri) asgari ücret artışının altında kalmamalıdır.

Yasada yer alan teşmil mekanizması (toplu iş sözleşmelerinin sendikasız işyerlerine ve işçilere genişletilmesi) etkin biçimde uygulanmalıdır.

Sendikalaşma ve toplu pazarlık önündeki engeller kaldırılmalı ve böylece Türkiye bir asgari ücretliler toplumu olmaktan çıkarılmalıdır.

ÖNCEKİ HABER   SONRAKİ HABER
3 yaşındaki Müslüme'nin cesedi bulundu
 
İstanbul'da hava kirliliğinin en büyük nedeni: Şehir trafiği
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
'Enflasyon bir kaç ay yüzde 40'larda kalabilir'Ekonomi
'Enflasyon bir kaç ay yüzde 40'larda kalabilir'
Mısır ve Fransa'dan Akdeniz'de ortak tatbikatDünya
Mısır ve Fransa'dan Akdeniz'de ortak tatbikat
İstanbul Valisi Yerlikaya'dan kuvvetli kar yağışı uyarısıTürkiye
İstanbul Valisi Yerlikaya'dan kuvvetli kar yağışı uyarısı
İstanbul'da köpük fabrikasında yangın çıktıTürkiye
İstanbul'da köpük fabrikasında yangın çıktı
Maç esnasında rahatsızlanan Başantrenör Karadağ anjiyo olduSpor
Maç esnasında rahatsızlanan Başantrenör Karadağ anjiyo oldu
Göztepe deplasmanda kazandıSpor
Göztepe deplasmanda kazandı
Manchester United son dakika golüyle kazandıSpor
Manchester United son dakika golüyle kazandı
Japonya'da günlük Kovid-19 vaka sayısı ilk kez 50 bini geçtiDünya
Japonya'da günlük Kovid-19 vaka sayısı ilk kez 50 bini geçti
THY, olumsuz hava koşulları nedeniyle 31 seferi iptal ettiEkonomi
THY, olumsuz hava koşulları nedeniyle 31 seferi iptal etti
184 can kaybı, 72 bin 856 yeni vakaTürkiye
184 can kaybı, 72 bin 856 yeni vaka
Anayurt Gazetesi
KünyeKünye İletişimİletişim ReklamReklam FacebookFacebook TwitterTwitter RSSRSS Günün HaberleriGünün Haberleri