‘Hedef Avrupa'da yeniden kupa almak’

Galatasaray Başkanı Dursun Özbek, olağan seçimli genel kurul öncesi, Ankara Galatasaraylı Yönetici ve İş Adamları Derneği'nde hedeflerini anlattı. Özbek, hedeflerinin güçlü bir mali yapı ve sürdürülebilir bir sportif başarı olduğunu söyleyerek "Futboldaki hedefimiz Türkiye'deki başarı alışkanlığımızı devam ettirmek ve Avrupa'da yeniden bir kupa almak" dedi.

A. Cevat Uğraş
A. Cevat Uğraş Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Galatasaray Kulübü Başkanı Dursun Özbek, Galatasaray Spor Kulübü'nde 25 Mayıs'ta yapılacak olan olağan seçimli genel kurul öncesi, Ankara Galatasaraylı Yönetici ve İş Adamları Derneği üyeleri ile bir araya geldi. 1905 Ankara Galatasaraylı Yönetici ve İş Adamları Derneği (1905 AGS) üyeleriyle buluşan Özbek, Galatasaraylı iş insanlarına hedeflerini anlattı. Özbek, konuşma öncesi 1905 AGS üyelerine 23 aylık görev süresince gerçekleştirdiği icraatların yer aldığı bir video izletti. Galatasaray Kulüp Başkanı Dursun Özbek 25 Mayıs'ta yapılacak olan olağan seçimli genel kurulunda, başkanlık için Süheyl Batum'la yarışacak.

‘Hedef Avrupa'da yeniden kupa almak’

ÖZBEK: GÜÇLÜ MALİ YAPI VE SÜRDÜRÜLEBİLİR SPORTİF BAŞARI HEDEFLİYORUZ

“Galatasaray'ımız için bir gelecek hedefimiz var” diyen Özbek, "O da Galatasaray'ı güçlü bir mali yapıya kavuşturmak ve rekabet ettiği her branşta sürdürülebilir bir sportif başarıya ulaştırmak . Galatasaray'ın kanayan yarası borç ve faiz yükünü temizlemek istiyoruz. Ana hedeflerimizden biri bu. Bunun için de Florya'daki arazimizi geliştireceğimizi söyledik. Oy birliğiyle genel kurul bize bu yetkiyi verdi. Florya arazisinde şu anda ihale süreci devam ediyor. Belki bilmedikleri yahut da yapılan tenkitlerin bir kısmı enformasyon, bilgi eksikliğine dayandığını görüyorum. Tabii onlar da iyi niyetle Galatasaray'ın menfaatlerini savunmak istiyorlar. Geldiğimiz durum şu, Florya projesi yani genel kuruldan aldığımız yetki çerçevesinde genel kuruluna aldığımız yetkide noktasından virgülüne, bir bir ne yazıyorsa o süreçtedir. Şu ana kadar herhangi bir ihale yapılmış değil. Herhangi bir sözleşme imzalanmış değil. Herhangi firmayla mutabakat yapılmış değil. Yani ben bu mesajın üzerine basa basa tekrar söylüyorum. Çünkü yapılan yorumlar, ihale yapıldı. Eksik, ihale yapılmadı. İhale yapılırsa da genel kurulun bize verdiği yetki çerçevesinde yapacağız. Yani buradaki en önemli mesaj şu, Galatasaray Spor Kulübü Genel Kurulu bize bana ve arkadaşlarımla bu işleri yapmam için oy birliği ile yetki verdi. Oy birliğinin anlamı çok farklıdır. Galatasaray Spor Kulübü'nün emanetini taşıyorsunuz. O insanlar size oy birliğiyle bu işi yapmanız için yetki veriyor. Yani mesuliyetiniz yüz bin kat daha artıyor. Biz bu mesuliyetin farkındayız. Dolayısıyla biz santimine kadar ne yetki aldıysak tekraren söylüyorum aynı prosedürü takip ediyoruz. Şu anda o prosedürün içindeyiz. Görüşmelerimizi bu çerçevede yapıyoruz. Zamanı gelince televizyondan yayınlayacağız. Zamanı gelince ihale komisyonlarına zarflar gidecek. Her şey şeffaf, Galatasaray'a yakışır şekilde yapılır" diye konuştu.

‘Hedef Avrupa'da yeniden kupa almak’

Göreve geldiklerinden bu yana gelirlerinde ciddi bir artış yaşandığını ifade eden Özbek, "2022 yılında yaklaşık 1 milyar TL olan sportif gelirimizi 9 aylık dönemde 4,5 milyar TL hasılata ve 608 milyon TL'lik kara ulaştırdık. Sene sonunda hasılatımızın 6 milyar mertebelerine gelmesini bekliyoruz. Yine 2022'de Galatasaray Store'da, 3 yılda 3 milyon adet ürün 200 milyon TL'lik ciroya yaklaşırken bugün geldiğimiz noktada 11 milyon adet ürün ve yaklaşık 2 milyar TL ciroya ulaştık. Bu sezon hepinizin bildiğiniz gibi forma satışında rekor kırıyoruz. Eğer bu emeği aynı şekilde devam ettirirsek 20 milyon adet ürün 3,5 milyar TL ciro hiç de uzak bir hedef gözükmüyor. 2021-2022 sezonunda yaklaşık 17 milyon Euro olan sponsor reklam ve lisans gelirlerimizi bu sezon yaklaşık 58 milyon Euro'ya ulaştırdık. Göreve geldiğimizde amatör branşların maçlarını farklı salonlarda oynamaları ve tüm branşlar dahil irfan tesisi bulunmaması büyük bir sorundu. Amatör şubelerimizin büyük bir kısmını tek bir yerde toplayabilmek ve çok amaçlı bir spor salonuna sahip olmak amacıyla stadımıza komşu vadi İstanbul'a bakan 62 dönümlük araziyi 49 yıllığına kiraladık. Almış olduğumuz 62 dönümlük arsa tesisleşmenin başlangıç noktasıdır. Kurulduğundan bu yana Galatasaray, Türkiye'ye olimpik sporları getiren kulüptür. Kurulduğundan bu yana sportif manada Türkiye Cumhuriyeti'nin çocuklarına son derece büyük hizmetler vermiştir. Son zamanlarda tesislerimizi itibari ile geri kaldık, dolayısıyla eğer biz sürdürülebilir bir başarı ve altyapı başarısı istiyorsak tesisleşmeye önem vermemiz lazım" dedi.

ÖZBEK, TESİSLEŞMENİN ÖNEMİNE DİKKAT ÇEKTİ

Sürdürülebilir başarı ve altyapı başarısı için tesisleşmeye önem verilmesi gerektiğine işaret eden Özbek, "Göreve geldiğimizde kulübümüzün özellikle amatör branşlarının maçlarını farklı salonlarda oynamaları ve tüm branşlara dair bir kamp tesisi bulunmaması önemli bir sorundu. Amatör branşlarımızın büyük bir kısmını tek bir yerde toplayabilmek amacıyla stadımıza komşu 62 dönümlük araziyi 49 yıllığına kiraladık. Buranın ismi Galatasaray Vadisi oluyor. Göreve gelirsek Galatasaray Vadisi projesini, kulübümüze maddi bir yük yaratmadan gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Kurulduğundan beri Galatasaray, Türkiye'ye sportif manada son derece büyük hizmetler verdi. Fakat son zamanlarda tesislerimiz itibarıyla biraz geri kaldık. Sürdürülebilir başarı ve altyapı başarısı istiyorsak tesisleşmeye önem vermemiz lazım. Florya projesine bağlı olarak futbol takımımızın Kemerburgaz Tesisleri'nin taşınması bu dönemde yapmak istediğimiz projelerden biriydi. Hazırlıklar devam ediyor. İnşallah yeni sezonu burada açacağız. Ayrıca buradaki arazimizin büyüme imkanı var. Şu an talebimiz bakanlıkta, onu da halledeceğim. Bu tesislerin hepsini Galatasaray Kulübü kendi imkanlarıyla yapıyor" dedi.

‘Hedef Avrupa'da yeniden kupa almak’

Özbek, faiz yükü nedeniyle kulübün yönetilemez hale geldiğini belirterek, "İki sene evvel mali bağımsızlığımızı sağlamak zorunda olduğumuzu söyledik. O gün itibarıyla belki daha az seviyede olan faiz yükünün 1,4 milyar lira seviyesine geldiğini ifade etmek istiyorum. Çalışıyoruz, bir şeyler üreteceğiz. Önce 1,4 milyar lira faiz ödeyeceğiz. Sonra sözleşme gereği arta kalan paranın yarısı eski dönem faizlerine, bir kısmı vergiye kesilecek. Kalacak parayla da kulübü yöneteceksiniz. Çok kaba tabirle anlatıyorum; kulübü yönetemeyeceksiniz. Gelirin yüzde 50-60'ı vergi ve faiz borcu olarak kesilsin, geriye kalanla da 17 amatör şubesi, futbol takımı, tesislere ödediği kiralar ve 700-800 çalışanı olan kulübü yönetmeye çalışın" ifadelerini kullandı.

Futbol başta olmak üzere Galatasaraylı sporcuların farklı branşlarda elde ettiği başarılardan da bahseden Özbek, "Önümüzde dönemde futboldaki hedefimiz Türkiye'deki başarı alışkanlığımızı devam ettirmek ve Avrupa'da yeniden bir kupa almak" dedi.

“YARATILAN SEVGİ İKLİMİNİ DAHA İLERİ GÖTÜRECEĞİZ”

Başkan Özbek, seçim yarışının Galatasaray'a hizmet yarışı olduğunun unutulmaması gerektiğine vurgu yaparak, "Göreve geldiğimiz ilk gün size verdiğimiz ilk hedeflerden biri de camia içinde kavga ve çekişmeleri bir kenara bırakmak, sevgi iklimini hep birlikte yaratmaktı. Geçtiğimiz bu dönemde bu sevgi ortamının ilk adımlarını attığımızı düşünüyorum. Bunu daha ileri götürmek en önemli hedeflerimden biridir. Çok üzüldüğüm bir nokta var. O da seçim döneminde yakışıksız ithamlarla, iftiralarla sormadan soruşturmadan Galatasaray camiasını yanlış yönlendirmeye çalışanlardır. Sadece bana değil birlikte çalıştığım pırıl pırıl insanlara utanmadan dil uzatanlar. Biz bu dedikodu kazanıyla, bu fitne fücur insanlarla mücadele ederiz. Hiç merak etmeyin. Umarım bunları yapanlar, Galatasaray'a verdiği zararı anlayıp bir gün pişmanlık duyar" diye konuştu.

Ekli Dosyalar

16 May 2024 - 14:16 - Spor

Mahreç  A. Cevat Uğraşgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Anayurt Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Anayurt Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Anayurt Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Anayurt Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.