Maden Mühendisleri Odası çalışanları insan onuruna yakışır bir ücret talep etti

Maden Mühendisleri Odası çalışanlarını kapsayan ve yürürlük süresi 1 Ocak 2024 tarihinde başlaması gereken toplu iş sözleşmesinde, Türk – İş’e bağlı Türkiye Ticaret, Kooperatif, Eğitim, Büro ve Güzel Sanatlar İşçileri Sendikası’nın (Tez- Koop İş Sendikası) süreç boyunca sürdürdüğü olumlu yaklaşımlara karşın oda yönetiminin asgari ücret düzeyindeki teklifinde ısrar etmesi nedeniyle, henüz anlaşma sağlanamadı.

Doğu Han
Doğu Han Tüm Haberleri

Maden Mühendisleri Odası çalışanlarını kapsayan ve yürürlük süresi 1 Ocak 2024 tarihinde başlaması gereken toplu iş sözleşmesinde, Türk – İş’e bağlı  Türkiye Ticaret, Kooperatif, Eğitim, Büro ve Güzel Sanatlar İşçileri Sendikası’nın (Tez- Koop İş Sendikası) süreç boyunca sürdürdüğü olumlu yaklaşımlara karşın oda yönetiminin asgari ücret düzeyindeki teklifinde ısrar etmesi nedeniyle, henüz anlaşma sağlanamadı. Tez- Koop İş Sendikası üyeleri sürece dair kamuoyunu bilgilendirmek ve  Tez- Koop İş Sendikasına üye işçilerin son derece makul taleplerini kamuoyu ile paylaşma amacıyla, Tez- Koop İş Ankara 2 No.lu Şubesi tarafından Maden Mühendisleri Odası önünde bir basın açıklaması gerçekleştirildi.

Maden Mühendisleri Odası Genel Merkez Binası önünde yapılan basın açıklamasında, Tez- Koop İş Ankara 2 No.lu Şube Başkanı Mustafa Özgen şunları söyledi;

“Son derece düşük olan 22.116,60 TL brüt ücret talebimize karşılık asgari ücret talebinden hiçbir şekilde geri adım atmayan Maden Mühendisleri Odası Yönetimine karşı sözün bittiği yerdeyiz.

Sendikamızı %158 zam istemekle ve Maden Mühendisleri Odasını batırmakla suçlayan bu yönetime anlatamadığımız (ya da oda yönetiminin anlamak istemediği) mali konulardaki taleplerimizi bu tablo ile kamuoyuna anlatmaya karar verdik. Odanın mali durumunu gözeterek yaptığımız son derece makul teklifimize dahi olumlu yaklaşmayan oda yönetimi, oda çalışanlarını açlık ve sefalet koşullarında çalışmaya zorlamaktadır. Her fırsatta odanın kapısına kilit vurulacağı tehdidi ile “duygusal emek sömürüsüne” neden olmakta, 1 Mayıs bildirisinde ifade edildiği üzere söylem ve davranışları arasında büyük çelişkiler barındırmaktadır.

Bugün görmezden geldiğiniz, sendikasızlaştırmaya çalıştığınız, mobbinge maruz bıraktığınız oda çalışanları, eş ve çocukları ile birlikte sağlıklı, mutlu ve huzurlu bir yaşamı en az sizler kadar hak ediyorlar. Onları görmezden gelerek, yok sayarak odalarda çalışma yaşamınıza devam edemezsiniz. Oda çalışanları hak ettiği değeri ve saygıyı görmek, hak ettiği ücreti de almak istiyor. Siz gideceksiniz, onlar kalacak. Emeğimize ve değerlerimize sonuna sahip çıkmaya devam edeceğiz.”

15 May 2024 - 12:32 - Gündem

Mahreç  Doğu Hangöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Anayurt Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Anayurt Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Anayurt Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Anayurt Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.