Kimler E-Fatura Düzenler?

Dijital dünyada artık fatura kesmek de son derece pratik ve zahmetsiz! Özellikle internetten online olarak yapılan alışverişlerde karşımıza çıkan e-fa...

Dijital dünyada artık fatura kesmek de son derece pratik ve zahmetsiz! Özellikle internetten online olarak yapılan alışverişlerde karşımıza çıkan e-fatura ile işletmelerin işlerini online platformlara taşımaları daha kolay oluyor. E-fatura, klasik kâğıt fatura ile tamamen aynı özelliklere sahiptir. Sadece elektronik ortamda kesilir ve yasal anlamda da geçerliliği vardır.

Kimler e-fatura düzenleyebilir sorusunun yanıtı sıklıkla merak ediliyor. Ticari firma olarak anonim ya da limited şirketler e-fatura kesebilir. Gerçek ya da şahıs şirketi statüsünde olan mükelleflerin de e-fatura kesebildiklerini ekleyelim. Bu konuda son dönemde bir yasal düzenleme de yapıldı. 2022 yılından sonra brüt satış hasılatı 3 milyon TL ve üzerinde olan şirketlerin e-fatura kesmesi zorunlu hale geldi. Kısacası bu kategoride olan firmaların e-fatura programı ile fatura kesmesi zorunlu tutuluyor.

Peki, e-fatura nedir ve ne gibi avantajlar sağlar? Kâğıt faturanın dijital ortamda düzenlenmiş haline e-fatura dendiğini söyleyebiliriz. Bu fatura elektronik ortamda düzenlenir ve elektronik ortamda istenen kişiye gönderilebilir. Satılan malın miktarı, türü, fiyatı gibi çeşitli bilgiler e-fatura üzerinde de olur. E-faturalar da yasal mevzuatın gerektirdiği tüm bilgileri taşır.

E-Fatura Ne Gibi Avantajlar Sağlar?

Tahmin edebileceğiniz gibi e-fatura kullanımının bazı avantajları var ve bu avantajlardan faydalanmak isteyenler kolaylıkla dijital ortamda fatura kesme dönemine geçiş yapabilir. Öncelikle e-fatura kesmeyi tercih edenlerin kâğıt faturayı paketleme, kargolama ve saklama gibi süreçlerden kurtulduklarını söyleyebiliriz. Çünkü e-fatura dijital ortamda düzenleniyor ve karşı tarafa da internet üzerinden online olarak ulaştırılıyor.

Sadece faturanın düzenlenmesi aşaması değil gönderimi aşamasının da kolaylıkla tamamlanması mümkün oluyor. Elbette kâğıt, mürekkep, basım maliyetleri de ortadan kalkıyor. Özellikle fatura gönderimi için ödenen kargo ücreti maliyetinin de ortadan kalkması son derece önemlidir. Her ay düzenli olarak ödenen kargolama maliyetlerinden kurtulmak istisnasız tüm şirketler için önemli bir avantajdır.

Genel olarak bakıldığında e-faturanın işletmelere sağladığı faydaları şu başlıklar altında toplayabiliriz:

Tahsilat Süreçleri Hızlanır!

Geleneksel fatura yöntemlerinden çok daha kısa sürede fatura işlemlerinin gerçekleşmesini sağlar. Fatura işlem sürecinin hızlanması tahsilat sürecinin de hızlanması anlamına gelir. Alıcı ve satıcı arasındaki faturalama süreci ne kadar kısa olursa tahsilat aşamasına da o kadar kısa zamanda geçilebilir.

Hatalar Ortadan Kalkar!

Kimi zaman kâğıt fatura hazırlama aşamalarında bazı hatalar yapılabiliyor. Bu da şirketler için büyük külfetleri beraberinde getiriyor. Ancak e-faturaya geçildiğinde hata yapma olasılığı çok daha düşük oluyor. Elektronik ortamda fatura düzenleme süreçlerinde hata yapma riskinin düşük olması, tüm şirketler için oldukça önemli bir kazanımdır.

Kâğıt Tüketimi Azalır!

E-fatura doğa dostudur çünkü kâğıt tüketiminin azalmasını sağlar. Yasal anlamda yani hukuki olarak kâğıt fatura ile aynı geçerliliğe sahip olan e-fatura, kâğıt tüketiminin azalması ile birlikte elektrik tüketiminin azalmasını da sağlar. Çünkü bu faturanın basım işleminden geçmesi gerekmez. Enerji tüketimi bakımından da doğa dostu bir uygulama olduğunu söyleyebiliriz.

Arşivlenebilir!

E-fatura da tıpkı kâğıt faturalar gibi arşivlenebilir. Üstelik fiziksel zarar görme olasılığı yoktur. Bu faturalar dijital ortamda arşivlenir ve eski faturalara da istendiğinde kolaylıkla ulaşılabilir. Faturaların istediğinizde rahatlıkla ulaşabileceğiniz şekilde 10 yıl gibi uzun bir süre saklandığını ekleyelim.

Eğer siz de e-fatura dönemine en kısa zamanda ve en kolay biçimde geçiş yapmak isterseniz rotanızı hemen Kolaybi e-fatura yönüne çevirin. Kolaybi.com üzerinden bu konuda tüm bilgilere ulaşabilir, başvuru işleminizi kolayca tamamlayabilirsiniz.

13 May 2024 - 15:44 - Gündemgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Anayurt Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Anayurt Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Anayurt Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Anayurt Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.