"1 Mayıs tarihsel ruhuna uygun yapılmalı"

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonuna bağlı Tüm Yerel-Sen Sendikası Genel Başkanı Mücahit Dede, 1 Mayıs’ta Taksim’in eylemcilere açılmasını talep etti.

Halil Yatar
Halil Yatar Tüm Haberleri

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonuna bağlı Tüm Yerel-Sen Sendikası Genel Başkanı Mücahit Dede, 1 Mayıs’ta Taksim’in eylemcilere açılmasını talep etti. Taksim’in emekçilere açılmasını gerektiğini söyleyen Dede, “Birleşik Kamu-İş Konfederasyonuna bağlı Tüm Yerel-Sen olarak, ülkemize ve tüm emekçilerimize sorumluluğumuz gereği muhalefet saflarında, tüm baskı koşullarına rağmen yerimizi aldık. Sandıklarda durmaktan sandıkların korunmasına ve son oyların sayımından tutanaklara geçmesine kadar tek bir an bile ülkemize olan sorumluluğumuzun dışına çıkmadık. Sonuçta da ülkece derin bir nefes aldığımızı hep birlikte görüyoruz. Bu nefes alma, sadece gündelik hayatta olmadı. Seçim kaybeden iktidarın neredeyse tüm belediyelerinde kamu emekçilerinin ve belediye çalışanlarının sendikal örgütlenme özgürlüğüne de sirayet etti. AK Parti iktidarının güdümlü sendikacılığı, tüm kamu ve özele yaymaya çalıştığı ülke koşullarında, yerel yönetimlerin muhalefete geçmesiyle birlikte örgütlenme özgürlüğünün de önü açıldı. Özellikle sendikamız Tüm Yerel-Sen, bu süreçte ülkemiz genelinde kamu emekçilerinin sendikal haklarına yönelik örgütlenme çalışmalarında bulunmuş ve oldukça iyi geri dönüşler almıştır. Bu süreç sendikamızı büyütmüş ve 27 bini aşkın üyeye ulaşmamıza ön açmıştır. Bu büyümenin gururunu da sizlerle birlikte yaşadığımızı vurgulamak isteriz” diye konuştu.

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu olarak cumhuriyetin ve cumhuriyetin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün izinden gittiklerini belirten Dede, “Tüm Yerel-Sen olarak kurulduğumuz günden bugüne kadar; modern Cumhuriyetimizin mimarı, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ışığında, ‘Vatan-Emek-Cumhuriyet’ kavramlarını, kendimize şiar edinerek, yeni bir kamu emekçisi örgütlenme modeli ortaya koyduk. İktidar güdümünden uzak, emeğin ise tam içerisinde olduk. Amacımız; kamu emekçilerinin tüm haklarının, sendikal emek mücadelesi kapsamında yürütülmesidir. Bunu da kurulduğumuz günden itibaren gururla yaptık ve yapmaya da devam edeceğiz. Fakat bir şeyi de eklemek isteriz; biz büyürken, toplumsal muhalefet adına mücadele eden, hayata emekten yana bakan mücadele dostu diğer muhalif sendikalar, güç kaybetsin istemeyiz. Toplumsal muhalefet ne kadar büyürse, toplumun kendisi de o kadar huzura kavuşacaktır bunun bilincindeyiz. Bu anlamda 22 senelik AK Parti iktidarı gerçeği var. Bu gerçeğin kendi güdümlü sendikalarını oluşturduğu sendikal örgütlenme hayatında, Tüm Yerel-Sen olarak hiçbir muhalif sendikayı kendimize rakip olarak görmediğimizi, aynı mücadeleyi farklı kulvarlarda veren mücadele dostları olarak gördüğümüzü de belirtmek isteriz” ifadelerini kullandı.

“Dolayısıyla yerellerde olan tüm örgütlenme süreçleri; sükûnet, huzur ve kamu emekçilerinin kendi iradeleri sonucu yapacağı tercihlerine saygı duyularak gerçekleşmelidir” diyen Dede söyle devam etti:

“Biz veya bir başka sendika, kamu emekçileri hangisinde kendisini daha örgütlü ve güvende hissedecekse o sendikaya yönelik tercih yapmalı. Tabii bu tercihlerin adresi de kamu emekçilerinin hakkını gerçekten arayacak, koruyacak ve mücadelesini verecek başta Tüm Yerel-Sen olmak üzere toplumsal muhalefetin sendikaları olmalıdır. Çünkü artan baskı koşullarında elde edilecek her kazanım, ülkemizin Çalışma Hayatı başta olmak üzere, tüm toplumsal ve sosyal alanlarına da sirayet edecektir. Bu tablolar ve ülke gerçekleri ışığında, hepimizi tarihsel ve sınıfsal olarak da ilgilendiren 1 Mayıs’a, tüm işçi-emekçi ve yurttaşlarımızı ülkemizin kent meydanlarına ve özellikle İstanbul Taksim Meydanı’na davet ediyoruz! Taksim Meydanı, ülkemizin ortak hafızasıdır.”

Buradan AKP iktidarına, İçişleri Bakanlığına, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına ve İstanbul Valisi’ne seslenen Dede son olarak şunları söyledi:

“Taksim Meydanı, emekçilerindir ve emekçilere, böylesi tarihi bir günde yasaklar koymanız, yerel seçimlerde verilen mesajı anlamamanız, Anayasa Mahkemesi kararını yok saymanız ve İstanbul’da 1 Mayıs’ın gerilimli geçmesi demektir. Çalışma Meclisi’ni topladığınız ve konfederasyonumuzu çağırma gereği dahi duymadığınız, emekçiler adına toplantıların gerçekleştirileceği böylesi önemli bir günde yasaklarınızı ve çifte standartlarınızı hatırlatır, tüm yaşanılanları da kamuoyunun takdirine sunarız. Ülkece huzura, güvenceye, adalete, ekonomik özgürlüğe, eşitliğe ve normalleşmeye ihtiyacımız var. Bu anlamda Birleşik Kamu-İş Konfederasyonuna bağlı Tüm Yerel-Sen olarak Yerel Seçimlerin ardından ülkemizde barış ve huzur ikliminin bir an önce oluşmasını, bu huzur ve barış ortamında da 1 Mayıs’ın tarihsel ve toplumsal ruhuna uygun geçmesini temenni ederiz”

29 Nis 2024 - 16:57 - Gündem

Mahreç  Halil Yatargöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Anayurt Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Anayurt Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Anayurt Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Anayurt Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.