‘OYAD, OYAK’ın karşısında değil yanındadır’

OYAD yönetim kurulu başkanı Ömer Öztürk, emekli OYAK üyelerine kanunen hakları olmasına rağmen 28 yıldır OYAK Temsilciler Kurulunda ve Genel Kurul’da üye olarak yer verilmediğini dillendirerek, “OYAD ,OYAK’ın karşısında değil yanındadır” dedi. 


Doğu Han
Doğu Han Tüm Haberleri
‘OYAD, OYAK’ın karşısında değil yanındadır’
‘OYAD, OYAK’ın karşısında değil yanındadır’
Haber albümü için resme tıklayın

Ordu Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (OYAD) üyeleri Ankara Tandoğan Yeni Ordu Yardımlaşma ve Dayanışma Kurumu (OYAK) Binası önünde yapılan basın açıklamasında buluştu. OYAK yönetiminin üyelere gerçek ve doğru cevap vermediğini dile getiren OYAD yönetim kurulu başkanı Ömer Öztürk, Tüm OYAK varlıklarının sahibi ve daimi üyesi olan emekli OYAK üyelerine kanunen hakları olmasına rağmen 28 yıldır OYAK Temsilciler Kurulunda ve Genel Kurul’da üye olarak yer verilmediğini dillendirerek, “Ordu Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği olarak yönetimimiz, danışma kurulumuz, bölge ve il temsilcilerimiz ve üyelerimizle birlikte bugün OYAK Genel Müdürlüğü önünde toplanmış bulunuyoruz” dedi.

‘OYAD, OYAK’ın karşısında değil yanındadır’

OYAK Genel Kurulunun emekli üyelerin iradesi olmadan vazifelerini yerine getirecek olmasının yaratacağı risklerin azaltılması ve alınacak kararların tüm daimi üyeler tarafından genel kabul görebilmesi maksadıyla, Genel Kurulda görüşülmesinde ve karara bağlanmasında büyük ihtiyaç ve aciliyet gerektiren konuları, tüm ilgili OYAK Yönetim Organlarına ve Milli Savunma Bakanlığına bildirme ihtiyacı doğduğunu ifade eden Öztürk, “Esasen tüm bu konular Ordu Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği tarafından Milli Savunma Bakanlığına ve OYAK Yönetim Organlarına resmi yazılar ile bildirilmiş olmasına rağmen, hala gereğinin yerine getirilmemiş olması, OYAD üyesi olan emekli OYAK daimi üyelerini bugün OYAK Genel Müdürlüğü önünde bir basın açıklaması yapmaya zorlamıştır” diye konuştu.

‘OYAD, OYAK’ın karşısında değil yanındadır’

OYAK’ın kurum olarak daha iyi ve adil bir şekilde yönetilmesi, OYAK varlıklarının hakkıyla büyütülmesi, yatırım dahil tüm kararların tüm daimi üyelerin iradesi ile alınması, OYAK’a ve varlıklarına yönelik risklerin tespit edilerek azaltılması, üye memnuniyetini artıracak hizmetlerin sunulması maksadıyla gerekli tedbirlerin ve kararların alınmasını tüm OYAK Yönetim Organlarından ve Milli Savunma Bakanlığından talep ettiklerini dile getiren Öztürk, OYAD olarak taleplerini şöyle sıraladı;

1.      MSB ve OYAK ilgili kurulları; OYAK kanununda kendilerine verilen yetki ve görevler doğrultusunda, “Kurul Üyeleri seçim esasları talimatnamesi”nde gerekli düzenleme ve değişiklikleri yaparak, OYAK emekli daimi üyelerinin OYAK Temsilciler Kurulu’nda, Genel Kurul’da, Denetim Kurulunda ve Yönetim Kurulu’nda temsil edilmesini sağlamalıdır.  Daha fazla hak kaybı yaşanmaması maksadıyla en yakın OYAK kurulları oluşum çalışmalarından itibaren EMS üyelerinden kurul üyeleri seçilmesi, üye seçiminde OYAD yönetiminin görüşlerinin ve adaylarının alınması sağlanmalıdır.

2.     OYAK Genel Kurulu; “her seferinde Genel Kurul’un kararı ve onayı olmadan” OYAK net varlıklarının toplamının % 30’una karşılık gelen miktarının OYAK Yönetim Kurulu ve Genel Müdürü tarafından  ülke içinde ve dışında yeni şirket satın alma veya satma, yatırım kararları alma şeklinde kullanılabilmesine olanak sağlayan 2018 yılında alınan Genel Kurul kararı ivedilikle OYAK Genel Kurulu tarafından iptal edilmelidir. %30 çok büyük bir yetkidir. Makul seviyede bir limitin üzerindeki tüm yatırım, şirket alım-satım kararları Olağan ya da Olağanüstü Genel Kurul kararları ile yapılmalıdır.

3.     Varlık satışı, pay sahiplik oranı değişimi ve şirket birleşme hesaplamalarında yapılan değerlemeler sonucunda sağlanan varlık değer artışları örneklerinde görüldüğü üzere, OYAK’ın her türlü varlığının ve şirket/iştiraklerinin değerleri hiçbir erteleme ve sınırlama mekanizmasına takılmadan bugünkü gerçek değerleri ile tespit edilmeli, bu artışların üye rezervlerine aynen yansıtılması sağlanmalıdır.

4.     OYAK Genel Müdürlüğü tarafından yapılan idari yönetim giderlerini karşılamak üzere yıllık üye nemalarından yapılan %2,6167 sabit oranındaki masraf kesintisi yıllar içinde büyüyen üye rezervleri karşısında çok yüksek kalmıştır. Bu oran düşürülmelidir. Oyak Genel Müdürlüğü yıllık idari yönetim bütçesinin nihai olarak Genel Kurul tarafından da incelenmesi, gerekli tasarrufi düzenlemelerin yapılması ve onaylanması, sonrasında da her yıl açıklanacak nema çerçevesinde bu bütçeye uygun düşecek oranda bir masraf kesintisi oranının belirlenmesi sağlanmalıdır.

5.     Bankalar arası rekabet sağlanarak EMS maaş ödemelerine piyasa koşullarına uygun daha yüksek miktarda promosyon ödemesi yapılması sağlanmalıdır.

6.     Üyelerin borç para, konut kredisi, araç edinme gibi ihtiyaçları doğrultusunda daha uygun finansal koşullu hizmetler geliştirilmeli, sunulmalı ve üye memnuniyet seviyesi artırılmalıdır.

7.     Üyelere yapılacak OYAK kanununda belirtilen yardımlar dışında, hangi nedenle olursa olsun, OYAK veya iştirakleri tarafından başka kişi ve kuruluşlara/vakıflara OYAK nema oluşumuna negatif etki yapacak özellikte mevzuata uygun olmayan yardım ve bağışlar yapılmamalıdır.

8.     OYAK varlıklarının sahibi OYAK daimi üyeleridir. OYAK varlıkları hiçbir dış ve iç baskı, telkin ve yönlendirme olmadan sadece sahibi olan üyelerinin menfaatleri doğrultusunda yönetilmeli, kaynaklar sadece üye menfaatleri doğrultusunda tüm üyeleri temsil eden Genel Kurul kararları doğrultusunda kullanılmalıdır.

9.     OYAK daimi üyelerinin ve OYAD’ın OYAK’a iletişim kanalları üzerinden ilettiği tüm görüş, istek, talep ve şikayetleri; tüm OYAK Yönetim Organlarına raporlanmalı, yetkili kurul gündemlerine alınmalı ve gerekli kararların alınarak gecikmeden işleme konulması sağlanmalıdır.

10.  Gönüllü üyelerin sağladığı KÖBF birikimlerinin mevcut işletim esasları tadil edilerek fon yüksek gelir sağlayıcı alanlarda kullanılmalı, gayrimenkul yatırım ortaklığı formatında yönetilmeli ve yüksek gelir elde edilerek kuruluş amacına uygun şekilde fon üyelerinin konut ihtiyacının giderilmesi sağlanmalıdır.

11.  Vefat eden üyenin tüm kanuni 1 nci derece mirasçılarının hayatta kaldıkları sürece ve kendileri ile sınırlı kalmak kaydıyla OYAK’ta EMS içinde kalarak miras payları oranında OYAK’ta varlıklarını sürdürme haklarının sağlanması hususu incelenmelidir.

 Son olarak haklı taleplerini dillendirdiklerini ifade eden Öztürk, “OYAD ,OYAK’ın karşısında değil yanındadır. Hiçbir kişi kurum veya tarafın OYAK’ı yıpratmasına müsaade etmeyeceğimizin bilinmesini istiyoruz” dedi.

18 Nis 2024 - 16:04 - Gündem

Mahreç  Doğu Hangöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Anayurt Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Anayurt Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Anayurt Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Anayurt Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.