Jeoloji Mühendisleri “Afet Dirençli Kentler” Kurultayı düzenliyor

1947 yılından beri süregelen ve ülkemizin köklü, saygın, bilimsel ve teknik organizasyonlarından olan Türkiye Jeoloji Kurultayı`nın 76.sı bugün başlıyor. 5 gün sürecek Kurultay (15-19 Nisan 2024) tarihleri arasında Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü (MTA) Kültür Sitesi’nde gerçekleştirilecek.

Halil Yatar
Halil Yatar Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

1947 yılından beri süregelen ve ülkemizin köklü, saygın, bilimsel ve teknik organizasyonlarından olan Türkiye Jeoloji Kurultayı`nın 76.sı bugün başlıyor. 5 gün sürecek Kurultay (15-19 Nisan 2024) tarihleri arasında Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü (MTA) Kültür Sitesi’nde gerçekleştirilecek. Türkiye Jeoloji Kurultay’ının bu yıl ana teması ise “Afet Dirençli Kentler” olarak belirlendi.

Jeoloji Mühendisleri “Afet Dirençli Kentler” Kurultayı düzenliyor

Deprem, heyelan, taşkın, kuraklık, yangın gibi doğa olayları veya doğal olası tehlikeler sonucu meydana gelen afetler, maalesef ülkemizde ve Dünya’da son yıllarda artarak önemli can kayıplarının yanında çevresel, sosyal ve ekonomik kayıplara yol açıyor. Bilimsel ve teknolojik gelişmelere paralel olarak, ulusal ve uluslararası kurum ve kuruluşlar tarafından afet yönetimi, risk değerlendirme ve afet zararlarının azaltılmasına yönelik çalışmalar sürekli olarak geliştirilmekte. Buna rağmen, ülkelerin gelişmişlik düzeylerine de bağlı olarak, mevcut uygulamalar eşit şekilde paylaşılamamakta ve afet zararları istenilen düzeyde azaltılamamakta. Türkiye’de meydana gelen 6 Şubat 2023 Kahramanmaraş merkezli depremler bunun çok somut örneklerinden biri. Günümüzde dünya nüfusunun yüzde 55’i kentlerde yaşamakta olup bu oran ülkemizde ise 2022 yılı sonu itibariyle yüzde 72.8’dir. Hızlı kentleşmeye paralel olarak ekonomik, sosyal, çevresel ve yapısal ihtiyaçların yeterli düzeyde sağlanamaması nedeniyle, kentlerimiz doğal olası tehlikelere karşı direnç gösterememekte ve oluşan afetler nedeniyle önemli kayıplar meydana gelmekte. Jeoloji Mühendisleri Odası tarafından düzenlen 76. Uluslararası Jeoloji Kurultayının ana teması hem yaşanan kentleşme oranın artışı hem de yaşadığımız 6 Şubat 2023 depreminden yola çıkarak ‘Afete Dirençli Kentler olarak belirlendi.

TÜM HALKIMIZ DAVETLİ

Jeoloji Mühendisleri Odasından yapılan kurultay duyurusunda ise şu ifadelere yer verildi:

“76. Türkiye Jeoloji Kurultayımızda, afet risklerini anlamak, afet risk yönetimini güçlendirmek, kentsel dirençliliğin sağlanması için afet risk azaltma çalışmalarına yatırım yapmak, etkili müdahale için afet hazırlık çalışmalarını geliştirip iyileştirme, zararları azaltma, rehabilitasyon ve yeniden inşa safhalarında uygun yer seçimi gibi konuların önemini topluma ve karar vericilere doğru ve etkili olarak aktarılmasını sağlamak önde gelen amaçlarımızdandır.

Kurultayımızda her yıl olduğu gibi jeoloji bilimi ve uygulama alanlarındaki (Genel Jeoloji, Mineraloji-Petrografi, Maden Yatakları ve Jeokimya, Petrol ve Gaz, Jeotermal Kaynaklar, Kültürel Jeoloji, Uygulamalı Jeoloji, Doğa Kaynaklı Afetler) çalışma ve araştırmalar sözlü ve poster olarak sunulacaktır. Kurultay, eş zamanlı olarak dört ayrı salonda, toplam 90 adet oturum altında, 411 adet sözlü 42 adet poster sunumu ile gerçekleştirilecektir.

Düzenleme Kurulu olarak; jeoloji bilimleri ile doğrudan ya da dolaylı ilgili olan tüm kişi, kurum ve bilim insanlarını Kurultayımıza katılmaya çağırıyoruz. Aklın ve Bilimin toplumsal yaşamın her alanında hak ettiği yeri alması gerektiğini düşünen herkesi 76. Türkiye Jeoloji Kurultayı’na bekliyoruz. Kurultay beş gün boyunca basın yayın kuruluşları ile tüm halkımızın katılımına açıktır.”

14 Nis 2024 - 15:32 - Kent-Çevre

Mahreç  Halil Yatargöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Anayurt Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Anayurt Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Anayurt Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Anayurt Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.