Sanatla farkındalığı artırmak hedefleniyor

Uçan Süpürge Vakfı'nın ana yürütücüsü olduğu, Sanatla Projesi, 3 yıl boyunca sivil toplum örgütlerine ve gençlere yönelik kapasite güçlendirme ve kültür sanat yoluyla toplumsal cinsiyet eşitliğine ilişkin farkındalığı artırma faaliyetleri gerçekleştirecek.

Sanatla farkındalığı artırmak hedefleniyor
Sanatla farkındalığı artırmak hedefleniyor
Haber albümü için resme tıklayın

Uçan Süpürge Vakfı'nın ana yürütücüsü olduğu, Türkiye'de Sanat ve Kültür Yoluyla Değişime İlham Vermek: Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Dışlanmış Kadınlar için Gençlik Savunuculuğu Sanatla Projesi’nin açılış toplantısı Ankara'da gerçekleşti. Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu tarafından IPA III Programı kapsamında desteklenen Sanatla Projesi, 3 yıl boyunca sivil toplum örgütlerine ve gençlere yönelik kapasite güçlendirme ve kültür sanat yoluyla toplumsal cinsiyet eşitliğine ilişkin farkındalığı artırma faaliyetleri gerçekleştirecek.

Sanatla farkındalığı artırmak hedefleniyor


Uçan Süpürge Vakfı’nın ana yürütücüsü olduğu ve Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu tarafından IPA III Programı kapsamında desteklenen Sanatla Projesi, temelde katılımcı demokrasiyi güçlendirmek ve hak temelli sivil toplum örgütlerini destekleyerek Türkiye’de insan hakları ve temel hakların ilerlemesine katkıda bulunmakla birlikte gençlerin toplumsal cinsiyet eşitliğini ve yerel topluluklardaki dezavantajlı genç kadınların kapsayıcılığını arttırmak için kültür sanata dayalı etkileşimi, katılımı ve savunuculuğu kolaylaştırmayı hedefliyor.
Proje konsorsiyumu Devlet Tiyatrosu Opera ve Bale Çalışanları Yardımlaşma Vakfı (TOBAV), Mordem Sanat ve Ekolojik Yaşam Derneği (MORDEM), Genç Gönüllüler Derneği (GGD) ve KEAN (Cell of Alternative Youth Activities) örgütlerinden oluşuyor. Bu proje ile 3 yıl boyunca sivil toplum örgütlerine ve gençlere yönelik olarak kapasite güçlendirme ve kültür sanat yoluyla toplumsal cinsiyet eşitliğine ilişkin farkındalığı arttırma faaliyetleri gerçekleştirilmesi hedefleniyor. Projenin ilk hedef grubu Ankara, Edirne, Diyarbakır, Hakkari, Van, İzmir, Niğde, Kırşehir, Nevşehir, Sivas ve Aksaray olmak üzere 11 ilde kadın ve kız çocuklarının haklarının geliştirilmesi için çalışan 50 hak temelli sivil toplum kuruluşudur. İkinci hedef grup ise 11 şehirde yaşayan 15-24 yaş arasında etnik köken, mültecilik statüsü, dinsel aidiyet, anadil ve toplumsal cinsiyet kimliği ve yönelimi açısından çeşitli toplulukları temsil eden gençler.
Sanatla Projesi kapsamında tüm proje ortaklarının (TOBAV, MORDEM, GGD ve KEAN) katılımıyla birlikte Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonundan Sanatla Projesi Operasyonel Sorumlusu Amra Levnjak ve Uçan Süpürge Vakfı Yönetim Kurulu katılımıyla Ankara’da Demora Otel’de gerçekleştirildi. AB Türkiye Delegasyonu’ndan sayın Levnjak yaptığı açılış konuşmasında Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu’nun, Uçan Süpürge Vakfı ile olan partnerliğinin hak temelli çalışan ve kültür sanat faaliyetleri gerçekleştiren bir örgüt olması sebebiyle olduğu vurgusunu yaparken; Türkiye’deki gençlerle birlikte yürütülecek olan projeye olan heyecanını “gençlik geleceğimiz olmakla birlikte bugünün de sesi” sözleriyle paylaştı.
İki gün süren toplantıda başta tüm proje ortakları Proje faaliyetlerinin üzerinden geçti, proje danışma kurulu oluşturuldu, proje yürütülürken dikkat edilecek etik ilkeler belirlendi ve buna takiben taahhüt protokolü imzalandı. Toplantının ikinci günü ise Ankara’daki sivil toplum örgütleri (GoFor, Gençlik Servisleri Merkezi (GSM), Başkent Gençlik Meclisi) ve üniversitelerden (ODTÜ, Bilkent Üniversitesi) katılan genç hak savunucularının da katıldığı toplantıda Türkiye’de gençlerin öncelikli gündemleri, gündeme getirilen bu konuların toplumsal cinsiyetle ilişkili boyutu, kadın ve LGBTİ+’ların deneyim farklılıkları ve Sanatla Projesi kapsamından gençler için yürütülecek kültür sanat faaliyetleri kapsamında dikkat edilmesi gerekilen noktalardaki önerilerine dair deneyim paylaşımında bulunuldu. Gençlik hak savunucularının yaptıkları deneyim aktarımlarının gösterdiği üzere ekonomik sorunlar gençlerin ana gündemleri olmakla birlikte bu sorun sosyalleşme- kültür sanat faaliyetlerine katılım- aile ilişkileri gibi birçok başlığı olumsuz yönde etkilemektedir. Yine gençlerin sivil toplumda örgütlenme oranın düşüklüğü; Türkiye’deki üniversite kampüslerinde öğrenci topluluklarına okul yönetimi tarafından yeterli alan açılmaması (izin verilmemesi) ve kampüs alanlarında toplumsal cinsiyet eşitliğinin olmaması, cinsel sağlık ve üreme sağlığı konusunda kampüslerde dahi bilgiye erişimin çok kısıtlı olması gibi başlıklar temel sorunlar arasında gösterildi.
Açılış toplantısı ile tüm proje ortakları ile güçlenen ilişkiler ile genç hak savunucuları ile bir araya gelmek ve deneyim paylaşımı yapmak, Sanatla Projesi’nin gerçekleşecek olan diğer faaliyetleri için önemli notlar tutulması sağlarken sivil toplum örgütleri ve kuşaklar arası dayanışmanın önemini bir kez daha hatırlanmasını sağladı.

07 Nis 2024 - 15:19 - Kültür-Sanatgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Anayurt Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Anayurt Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Anayurt Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Anayurt Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.