‘Kadro eksikliği istihdamla giderilsin’

Sağlık meslek örgütleri, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın teknikerlerin diğer sağlık alanlarında çalışmasının önünü açılacağı yönündeki açıklamasına tepki göstererek, “Tüm çalışanların eğitimini aldıkları alanlarda çalışmaları için gerekli düzenlemeler yapılsın” dediler.

Halil Yatar
Halil Yatar Tüm Haberleri
‘Kadro eksikliği istihdamla giderilsin’
‘Kadro eksikliği istihdamla giderilsin’
+3
Haber albümü için resme tıklayın

Sağlık meslek örgütleri, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın teknikerlerin diğer sağlık alanlarında çalışmasının önünü açılacağı yönündeki açıklamasına Sağlık Bakanlığı önünde yaptıkları açıklamayla tepki gösterdi. Türk Hemşireler Derneği, HEP-SEN, Genel Sağlık İş, SES, Öğrenci Hemşireler Derneği ve Türk Hemşireler Derneği Öğrenci Komisyonu, bugün Sağlık Bakanlığı önünde Bakan Fahrettin Koca’nın 10 Mart’ta İstanbul Pendik’te teknikerlerin diğer sağlık alanlarında da çalışabilecekleri ve bunun kısa sürede resmiyet kazanacağına yönelik açıklamalarına tepki göstermek için basın açıklaması düzenledi. Açıklamada sağlık meslek örgütleri adına ortak kaleme alınan Bakan Koca’ya hitaben yazılan okundu.

‘Kadro eksikliği istihdamla giderilsin’

‘HER BRANŞ İÇİN KADROLU İSTİHDAM İSTİYORUZ’

Türk Hemşireler Derneği Başkanı Azize Atlı Özbaş’ın okuduğu mektupta, “Bu açıklamanız, atanamayan sağlık çalışanı sorununu çözmediği gibi sağlık çalışanlarını yine karşı karşıya getirdi. Hassas bir dengede, zorlukla, tekrar inşa etmeye çalıştığımız iş barışını bir kez daha yıktı. Bu açıklamada, iş alanları son derece özelleşmiş sağlık çalışanlarına yapılacağını söylediğiniz kolaylık, mesleki eğitimi göz ardı etmiyor mu? Ticari kaygıların ön planda olduğu kurum ve kuruluşlarda ucuz iş gücü kaygısıyla, her alanda herkese her işi yaptırmanın, emek sömürüsünün yolunu açmıyor mu? Hem halkın hem de çalışanın sağlığını riske atmıyor mu? Bakım hemşirelerin işidir. Atama bekleyen yüz binden fazla hemşire varken, hemşire çalışma alanlarının ve hemşirelik girişimlerine ilişkin sorumlulukların, hemşire olmayan sağlık meslek mensupları tarafından yürütülmesi riskini kabul etmiyoruz. Her alanda angaryayı dayatan, meslekleri değersizleştirerek mesleki doyumdan ve öz saygıdan uzaklaştıran bu yaklaşım iş barışını bozacağı gibi iş yükü altında ezilen binlerce sağlık çalışanının eğitimlerini kapsamayan işler altında ezilmesinin de yolunu açacağını düşünüyoruz. Tüm çalışanların eğitimini aldıkları alanlarda ve eğitimini aldıkları görev yetki ve sorumluluk içinde çalışmaları için gerekli düzenlemelerin ve denetimlerin bir an önce yapılmasını, sağlık personeli eksikliğinin, OECD ortalamalarına uygun şekilde, her branş için kadrolu ve güvenceli bir istihdam ile giderilmesini istiyoruz” ifadeleri kullanıldı.

‘Kadro eksikliği istihdamla giderilsin’

‘MESLEĞİMİZİN GELECEĞİNİ GÖREMİYORUZ’

Ortak mektubun ardından bir de öğrenci hemşireler Bakan Koca’ya hitaben yazdıkları mektubu okudu. “Severek, isteyerek tercih ettiğimiz mesleğimizin geleceğini göremiyoruz” denilen mektupta özetle “Bu açıklamanız bize dört yıl emek verdiğimiz hemşirelik eğitiminin nasıl göz ardı edildiğini, herkesin her işi her alanda yapmasının yolunun nasıl açılacağını gösterdi. Mezun sağlık çalışanları arasında hepimizin gözleri önünde bir kez daha yaşanan çatışma, hepimizin hayali olması gereken mezuniyet sonrasına ve çalışma yaşamına dair ciddi kaygı yaşamamıza yol açtı. Atanamama, asgari ücretle özel bir kuruluşta çalışmak zorunda kalma, atansak bile mesleki çatışmaların ortasında kalma, mobbinge maruz kalma, insani olmayan saat ve sürelerde aşırı iş yükü altında ezilme gibi gözlemlerimiz bizleri adeta mezun olmaktan korkar duruma getirdi. Bizler bu ülkenin gençleri, geleceğin hemşireleri olarak daha işe başlamadan hevesimizi kaybetmek istemiyoruz. Hakkımız olanı istiyor, mesleğimize sahip çıkıyor, iyi bir gelecek için başka bir ülkeye göç etmeye bel bağlamak istemiyoruz. Ekmek kavgası için daha çalışmaya başlamadan diğer sağlık çalışanı ekip arkadaşlarımızla çatışmak istemiyoruz. Sağlık çalışanlarını birbirinin ikamesi yapan düzenlemelerin acilen geri çekilmesini, sağlık meslek mensuplarının aldıkları eğitim ve uluslararası standartlara uygun çalıştırılması istiyoruz” denildi.

‘Kadro eksikliği istihdamla giderilsin’

Mektupların okunmasının ardından tüm kurumların üyelerinden topladıkları mektuplar Sağlık Bakanlığı önüne bırakıldı.

20 Mar 2024 - 16:02 - Sağlık

Mahreç  Halil Yatargöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Anayurt Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Anayurt Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Anayurt Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Anayurt Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.