Petrol işçileri haklarını arıyor

Petrol-İş Sendikası Ankara Şube Başkanı Murat Yıldırım, “Ekonomik sıkıntıların ve kamuda tasarruf tedbirlerinin bedeli Türkiye Petrolleri işçisine ödetilemez. Bıçak kemiğe dayanmıştır. Gerekli çalışmaların gündeme alınarak ücret düzeylerinde düzeltme gerçekleştirilmesini talep ediyoruz” dedi.

Halil Yatar
Halil Yatar Tüm Haberleri
Petrol işçileri haklarını arıyor
Petrol işçileri haklarını arıyor
Haber albümü için resme tıklayın

Petrol-İş Sendikası, TPAO işçilerinin mesai ve eksik maaş sorunlarını gündeme taşımak için ülke genelinde eş zamanlı basın açıklaması yaptı. Yapılan açıklamada taleplerini sıraladı. Ankara’da TPAO önünde Petrol İş Sendikası adına açıklama yapan Petrol-İş Sendikası Ankara Şube Başkanı Murat Yıldırım, sorunların kısa bir sürede çözüleceğine inandıklarını vurguladılar.

Petrol işçileri haklarını arıyor

Ankara’da TPAO önünde Petrol İş Sendikası adına açıklama yapan Petrol İş Sendikası Ankara Şube Başkanı Murat Yıldırım, 1954 yılında kurulan Türkiye Petrolleri, 70 yıl boyunca Türkiye’nin enerji politikalarında belirleyici olduğunu belirtti. Yıldırım, “Ekonomide lokomotif işlevi görmüş, ürettiği katmadeğerle ülkemizin kalkınmasında önemli bir rol oynamıştır. Türkiye Petrolleri’nin çıkardığı petrol ve doğalgaz, canla başla çalışan işçinin alınteriyle değere dönüşmektedir. Karadeniz’de keşfedilen doğalgazda, Gabar’da çıkarılan kaliteli petrolde Türkiye Petrolleri işçisinin emeği vardır. Gabar’da günlük üretimin 37 bin varile çıkmasında en büyük pay işçinindir. Üretimde günlük 100 bin varil hedefine de yine işçinin emeği ve fedakarlığı ile ulaşılacağı bilinmelidir. Enerjide keşif ve üretim atılımı; Türkiye Petrolleri işçisinin gecesini gündüzüne katarak, ağır ve riskli koşullarda yaptığı çalışma ile sağlanmaktadır” ifadelerini kullandı.

Petrol işçileri haklarını arıyor

‘EMEĞİMİZİN KARŞILIĞINI ALAMIYORUZ’

Onca emeklerine rağmen bir ödül değil emeklerinin karşılıklarını dahi alamadıklarını söyleyen Yıldırım, sözlerine şöyle devam etti:

“Türkiye Petrolleri işçisinin değil ödül ve teşekkür, emeğinin dahi karşılığını alamaması enerji politikalarında büyük bir çelişkiye işaret etmektedir. Ücret seviyeleri, yapılan iş ve çalışma koşulları göz önüne alındığında, diğer kamu kuruluşlarındaki düzeyin altında kalmıştır. Enflasyon artarken ve alım gücü hızla gerilerken, bu durum artık sürdürülebilir olmaktan çıkmıştır. Ekonomik sıkıntıların faturası, enerjide bağımsızlık ateşini yakan Türkiye Petrolleri işçisine çıkarılmaktadır. Bu yetmezmiş gibi, kamuda uygulamaya konulan tasarruf tedbirleri bahanesiyle (fazla) mesai ücretlerimiz ödenmiyor. Düşürüldüğü belirtilen mesai kotaları gerekçesiyle, yaptığımız mesainin, döktüğümüz alınterinin karşılığı verilmiyor.”

Petrol işçileri haklarını arıyor

‘EKONOMİK SIKINTILAR PETROL İŞÇİLERİNE ÖDETİLEMEZ’

Yaşanan ekonomik sorunların bedelini petrol işçilerine ödetildiğini söyleyen Yıldırım, “Ülkemizi yasa boğan depremden en fazla etkilenen, büyük travmalarla baş başa kalan, buna rağmen bölgedeki deprem sonrası çalışmalarda en ön safta olan Türkiye Petrolleri işçisine neyin cezası kesiliyor? Sendikamız, bu sorunların giderilmesi ve işçinin hakkını alması için kurum yönetimiyle görüşmeler yapmakta ve girişimlerde bulunmaktadır. Bu doğrultuda, 2023 Aralık ayında yapılacağı belirtilen ancak 1 Ocak itibariyle hayata geçirilen intibak çalışması ücretlerde beklentileri karşılamamıştır. Bu düzeltme, geçmişten bu yana entegre faaliyet yürütülen kurumların ve sektörün oldukça gerisinde kalmıştır. Ekonomik sıkıntıların ve kamuda tasarruf tedbirlerinin bedeli Türkiye Petrolleri işçisine ödetilemez. Bıçak kemiğe dayanmıştır. Gerekli çalışmaların gündeme alınarak ücret düzeylerinde düzeltme gerçekleştirilmesini talep ediyoruz. Emeğimizin karşılığının verilmesini ve mesai ödemelerinin bir an önce yapılmasını istiyoruz” ifadelerini kullandı.

‘SORUNLARIN ÇÖZÜLECEĞİNE İNANIYORUZ’

Sorunların hızla çözüleceğine inandıklarını söyleyen Yıldırım, son olarak şunları kaydetti:

“Taleplerimiz karşılanmaz, işçinin sesi duyulmaz ise hakkımızı almak için eylem ve uyarılarımıza devam edeceğiz. Enerjide keşif ve üretim atılımında fedakârca çalışan işçinin sesine kulak verileceğine ve sorunların hızla çözüleceğine inanıyoruz. Enerjide bağımsızlığın sağlanması için çıkarılan her petrol damlasında alınteri olan petrol işçisi, işine ve haklarına sahip çıkmayı sürdürecektir.”

20 Mar 2024 - 15:39 - Ekonomi

Mahreç  Halil Yatargöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Anayurt Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Anayurt Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Anayurt Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Anayurt Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.