Çanakkale 109 yıldır geçilmiyor

Türkiye Çanakkale’yi geçilmez kılan Çanakkale Zaferinin 109’uncu yıldönümünü coşkuyla kutluyor. ADD Genel Başkanı Mustafa Hüsnü Bozkurt, “Atatürksüz bir Çanakkale Zaferinden söz edilemez. Türk Milleti, Anafartalar Kahramanı Mustafa Kemal Paşa’yı da unutmuyor, unutmayacak” diye konuştu.

Halil Yatar
Halil Yatar Tüm Haberleri
Çanakkale 109 yıldır geçilmiyor
Çanakkale 109 yıldır geçilmiyor
+1
Haber albümü için resme tıklayın

Çanakkale zaferinin 109’uncu yıldönümü bugün ülke genelinde coşkuyla kutlanacak. Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Genel Başkanı Hüsnü Bozkurt, kutlamalara ilişkin bir açıklama yaparak, Atatürksüz bir Çanakkale zaferi olmayacağına değindi. Bozkurt, “Türk Milleti; 19 Şubat 1915 den 18 Mart 1915’e kadar 1 ay boyunca Çanakkale tabyalarında savaşan neferleri de, İngiliz denizaltısını periskopundan vuran Müstecip Onbaşıyı da, 250 kiloluk top mermisini sırtlayıp namluya süren Seyit Onbaşıyı da, Nusrat Mayın Gemisi Komutanı Tophaneli Yüzbaşı İsmail Hakkı Bey’i de, 25 Nisan 1915’in şanlı 57. Alayını ve komutanı Yarbay Hüseyin Avni Bey’i de, Cevat ve Esat Paşaları da, Onlar’ın kuru tayınlarını, şekersiz üzüm hoşaflarını da ve elbette Anafartalar Kahramanı Mustafa Kemal Paşa’yı da unutmuyor, unutmayacak” dedi.

Çanakkale 109 yıldır geçilmiyor

“109. yılını kutladığımız Çanakkale Deniz Zaferi ve hemen ardından başlayıp 8,5 ay süren Kara Savaşları Osmanlı Devleti’nin, Çarlık Rusyası’nın ve 1. Dünya Savaşı’nın yaşam sürelerini belirleyerek tarihi değiştiren dünyanın en önemli savaşlarından biridir” diyen Bozkurt sözlerine şöyle devam etti: 

“Çanakkale’nin Dünya ve özellikle Türk Ulusu için anlamı, bir kent, bir boğaz, bir savaş adı olmanın çok ötesindedir. Deniz Zaferi ve Kara Savaşları sonucunda Batı Emperyalizmi belki de tarihinin en ağır yenilgilerinden birini almış, Anadolu Türklüğü 1683 2. Viyana bozgunundan başlayan 232 yıllık yılgınlığından kurtularak özgüven kazanmış ve Ulusal Bağımsızlık Savaşı’nın başkomutanı, Anafartalar Kahramanı Mustafa Kemal Paşa’sına kavuşmuştur. 19 Şubat 1915 tarihinde Çanakkale Boğazı’nı ve Marmara’yı aşarak Payitaht İstanbul’u teslim alıp Osmanlı Devleti’ni savaş dışı bırakmak, Karadeniz’e çıkıp Çarlık Rusya’sına yardım ederek 1. Dünya Savaşını sonlandırmak amacıyla harekete geçen emperyalist ülkeler, ‘Yenilmez Armada”larının verdiği ağır kayıplara dayanamayarak 18 Mart 1915 günü çekilmek zorunda kalmış, ancak hemen 1 ay sonra, 25 Nisan’da bu kez amaçlarına karadan ulaşmak için Kara Savaşları’nı başlatmış, orada da önce 19. Tümen Komutanı, sonra Anafartalar Grup Komutanı Mustafa Kemal’in askeri dehasına boyun eğmişlerdir.”

İngiliz Bahriye Nazırı Churchill’in dahi yenilgi sonrası Türklere hayranlığını gizlemediğini belirten Bozkurt, “Sadece 3 yıl önce siyasete bulaştırılması ve subaylar arasındaki alaylı-mektepli çekişmeleri nedeniyle Balkan Faciası’nı yaşamış, 2 hafta içinde Edirne dahil bütün Trakya’yı kaybetmiş Türk Ordusu, Çanakkale’de harikalar yaratmıştır. ‘Çanakkale Geçilmez’ sözünü tarihe altın harflerle yazdıran Mehmetçik, akıl ve bilimle komuta eden bir önderlikle sadece savaşın ve Türk Ulusu’nun kaderini değil, tarihin seyrini de değiştirmiş, 1. Dünya Savaşı 3 yıl daha sürmüş, müttefiklerinden yardım alamayan Rusya’da Çarlık zora düşmüş, 1917 Ekim Devrimi ile rejim ve yönetim değişmiş ve Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği (SSCB) dünya sahnesine çıkmıştır. İngiliz Bahriye Nazırı Churchill’in Çanakkale yenilgileri ile ilgili olarak, ‘Şu an mağlubiyeti bütün damarlarımda hissetmekteyim. Çok üzgünüm. Oldukça mutluydum, umutluydum. Daha düne kadar Çanakkale bizimdir diyordum. Çünkü bu savaşı kazanmak için askeri, parayı, cephaneyi her şeyi hesaplamıştım. Hepsinde çok üstündük. Mutlaka yenecektik. Yalnız bir şeyi hesaba katmamışım; Mustafa Kemal’i. Bağrımda İngiliz gururu olmasa Türkleri alnından öpmek, onları ayakta alkışlamak isterdim.’ dediği İngiltere devlet arşivinde kayıtlıdır” ifadelerine yer verdi.

Çanakkale 109 yıldır geçilmiyor

Mağlup İngilizlerin bile Başkumandan ve ebedi lider Mareşal Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e saygı duyarken ülkemizde bazı kesimlerin Atatürk’süz bir Çanakkale zaferi yaratmaya çalıştığına değinen Bozkurt, “Denizde ve karada 9,5 ay sürmüş Çanakkale Savaşları’nı tek bir güne indirgeyerek Kara Savaşları’nı yok saymak ve Mustafa Kemal’siz Çanakkale yaratmak gibi bir çabayı on yıllardır sürdürüyorlar. Ancak ezici çoğunluğuyla Türk Milleti; 19 Şubat 1915 den 18 Mart 1915’e kadar 1 ay boyunca Çanakkale tabyalarında savaşan neferleri de, İngiliz denizaltısını periskopundan vuran Müstecip Onbaşıyı da, 250 kiloluk top mermisini sırtlayıp namluya süren Seyit Onbaşıyı da, Nusrat Mayın Gemisi Komutanı Tophaneli Yüzbaşı İsmail Hakkı Bey’i de, 25 Nisan 1915’in şanlı 57. Alayını ve komutanı Yarbay Hüseyin Avni Bey’i de, Cevat ve Esat Paşaları da, Onlar’ın kuru tayınlarını, şekersiz üzüm hoşaflarını da ve elbette Anafartalar Kahramanı Mustafa Kemal Paşa’yı da unutmuyor, unutmayacak” ifadelerini kullandı.

Çanakkale 109 yıldır geçilmiyor

ADD Genel Başkanı Bozkurt son olarak şunları söyledi:

“Atatürkçü Düşünce Derneği olarak; büyük zaferimizin 109. yıl dönümünü gururla kutluyor, değişmez önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü, bütün kahramanlarımızı, şehit ve gazilerimizi saygıyla, minnetle, şükranla anıyoruz. Çanakkale hem kazanan hem de kaybeden için pahalıya mal oldu. 490 bine yakın askerle gelen itilaf devletleri, 300 binden fazla zayiat verdi. Buna karşılık Osmanlı İmporatorluğu'nun Boğazları koruyan 5. Ordusu 315 bin askerinden 250 bini anavatanını korurken şehit oldu.”

18 Mar 2024 - 08:00 - Gündem

Mahreç  Halil Yatargöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Anayurt Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Anayurt Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Anayurt Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Anayurt Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.