Irak’ta dikkatli olunmalı

Emekli Korgeneral Erdoğan Karakuş, “Türkiye sınırlarını korumak için adımlar atıyor, bundan sonra da devam eder. Burada dikkat edilmesi gereken husus, Irak’ın özellikle kuzeyindeki bölgeye ilişkin hesap yapan devletlerin durumu. Bu nedenle bölgesel gelişmelere dikkat edilmesi gerekiyor”

Fatih  Erboz
Fatih Erboz Tüm Haberleri

Türkiye’nin terörle mücadele kapsamında Irak’ta PKK terör örgütüne yönelik operasyonları sürüyor. Türkiye’nin Irak’a yönelik 1990’lı yıllardan bu yanan geniş çaplı operasyonlar yaptığını hatırlatan emekli Korgeneral Erdoğan Karakuş, “Elbette ki terörle mücadele kapsamında Türkiye sınırlarını korumak için adımlar atıyor, bundan sonra da devam eder. Daha önce Irak’taki terör yuvalarına 1990’lı yıllardan bu yana 4 ya da 5 defa geniş çaplı operasyon yapıldı. Türkiye bir kez daha böyle büyük bir operasyon yapabilecek kabiliyete sahip. Burada dikkat edilmesi gereken husus, Irak’ın özellikle kuzeyindeki bölgeye ilişkin hesap yapan devletlerin durumu. Bu nedenle tarih içindeki bölgesel gelişmelere dikkat edilmesi gerekiyor. Buna göre bir politika belirleyip, hareket etmenin Türkiye’nin milli çıkarlarına ve bölgesel çıkarlarına faydalı olacağı açık” dedi.

Türkiye’nin terörle mücadele kapsamında sınırlarının ötesinde operasyonlara devam ettiğini kaydeden Karakuş, şunları söyledi:

“Irak’ta Türkiye çok hassas ve dikkatli olmalı. Türkiye’nin bu bölgede geniş bir alanda etkili olmasını istemeyen batılı güçlerin olduğunu biliyoruz. Bu kapsamda Türkiye’nin geniş bir bölgede etkili olması ABD ve İsrail tarafından pek hoş karşılanmıyor. Bu nedenle çok dikkatli olmak gerekiyor. Bunun dışında Türkiye zaten 1990’lı yıllardan bu yana 4 ya da 5 kez Irak’a yönelik ciddi kara operasyonları düzenledi. Bu kapsamda önemli sonuçlar da elde ettiğini söylemek gerekiyor. Türkiye Irak’ta terör yuvalarını biliyor. Irak’ta Bağdat’ın kuzey doğusuna inmemek konusunda iki ülke arasında bir uzlaşı var. Dolayasıyla tüm bunları dikkate alarak düzenlenecek operasyon sonuç verecektir. Öte yandan böyle bir operasyonu yaparken daha önce Irak’ta yaşananları da dikkate almak gerekecektir. Tarihsel süreç içinde olanları dikkate alarak politika belirlemek önem kazanıyor.”

Bölgede Türkiye’nin birçok noktada terör yuvalarına operasyon düzenlediğini de ifade eden Karakuş, “Birçok noktaya yapılan operasyonlar düzenlendi ve önemli sonuçlar alındı. Bunun dışında terör üreten bölgede önemli yerlerden biri de Mahmur kampı. Mahmur kampı BM gözetiminde olduğu için buraya istediğiniz gibi müdahale etmeniz kolay olmuyor, buraya müdahale edildiği andan itibaren bir anlamda BM ile karşı karşıya geliyor ve problem yaşıyorsunuz. Önemli olan hava kuvvetlerinin gidebildiği yere kadar olanda önemli sonuçlar alabilmektir. Zaten operasyonların önemli noktalarından biri de hava kuvvetleri ile ulaşabildiğiniz yere kadar etkili olabilmenizdir. Bunu da dikkate almak önemlidir. Terörle mücadele kapsamında bir bölgeye operasyon düzenlerken tüm bu boyutların dikkate alınması önem taşıyor ve dikkate de alınıyor. Bu kapsamda Türkiye’nin güvenliği açısından atılacak adımlar önem taşırken, bu bölgede hesapları olan batılı ülkelerin harekat tarzlarını da dikkate almak elbette önem taşıyor” diye konuştu.

KUZEY’DEKİ GELİŞMELER DE DİKKAT ÇEKİYOR

Türkiye güney bölgesinde terörle mücadele kapsamında adımlar atarken, Karadeniz’de yani Türkiye’nin kuzeyinde de Rusya ile Ukrayna arasındaki çatışmalarda yaşanan gelişmelerin dikkatle takip edilmesinin önem taşıdığını belirten Karakuş, “ Rusya ile Ukrayna arasındaki çatışmalar beklenilenden daha fazla sürdü. Bunun nedenlerinden biri Rusya’nın istediği sonucu tam olarak alamaması. Son günlerde Rusya nasıl elde ettiyse Alman Genelkurmay Başkanlığı içeresindeki konuşmaları yayınladı. Her ne kadar bir takım sözler söylense de Almanya’nın burada dikkate değer bir adım atması kolay değil. Burada kritik olan nokta Ukrayna’ya batının yardımının devam edip etmeyeceği, ettiği takdirde nasıl devam edeceği noktasıdır. Rusya bir takım adımlar atıyor ama bunun karşılığında Ukrayna’da bir takım adımlar atıyor. Sonuçta Rusya tam olarak istediğini alamıyor” ifadelerini kullandı.

Ukrayna’nın hava gücünün yeterli olamadığını bu nedenle hava savunmasında yeterli olamadığını da kaydeden Karakuş, şunları ifade etti:

“Ukrayna’ya mevcut hava savunma gücünün yanında F-16 uçakları da verilirse o zaman Ukrayna kendini korumakta zorlanmaz. Ancak bu şartlarda hava savunmaları çok yetersiz kalıyor ve Rusya’da yaptığı hamlelerden sonuç alıyor. Burada ölçütlerden birinin de savunma sanayi konusunda Ukrayna’ya yapılacak yardımlar oluyor ister istemez. ABD ise temsilciler Meclisi’nin evet demesine rağmen Senato’nun Ukrayna’ya yapılacak yardımı onaylamaması nedeniyle tüm yardımları Avrupa ülkelerinin üzerinden yapmak durumunda kaldı. Bu da elbette sorunlardan bir diğeri. Rusya ile Ukrayna arasındaki çatışmalarda şu ana kadar iki tarafında geniş çaplı bir kazanımı olduğunu söylemek çok zor. Rusya belli noktaya kadar Kiev’de istediğini aldığını söylemek zor, bu anlamda Ukrayna bir noktaya kadar başarı elde edebildi. Burada bu savaşın kaderi birazda batılıların savaşı ne kadar uzatmak isteyecekleri ile doğru orantılı. Gelişmelerden anlaşıldığı kadarıyla savunma sanayini de dikkate alarak söylediğimizde batı bu savaşı uzatmaktan yana tavır koyuyor.”

08 Mar 2024 - 15:30 - Dünya

Mahreç  Fatih Erbozgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Anayurt Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Anayurt Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Anayurt Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Anayurt Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.