Her 4 kadından 1’i kendini güvensiz hissediyor!

CHP İstanbul Milletvekili Dr. Gamze Akkuş İlgezdi TÜİK’in her yıl mart ayında yayınladığı istatistiklerle kadın raporunda 2023 yılında kadınların %27,4'ü yaşadığı çevrede gece yalnız yürürken kendini güvensiz hissettiğinin açıklandığını belirterek, “2023 yılında hayattan koparılan en az 563 kadın var. Kadınlarımız iktidarın kadınlara yönelik almadığı önlemler nedeniyle kendilerini güvende hissetmiyorlar” dedi.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) istatistiklerle kadın 2023 raporunu değerlendiren Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Dr. Gamze Akkuş İlgezdi, “TÜİK gerçek verileri halka sunmakta aciz. 2023 yılında hayattan koparılan en az 563 kadının, çocuklarının ve ailelerinin vebalinden korkun” ifadesini kullandı.

TÜİK verilerine ilişkin Dr. Akkuş İlgezdi, “Yaşam Memnuniyeti Araştırması sonuçlarına göre 2023 yılında, yaşadıkları çevrede gece yalnız yürürken kendilerini güvensiz hissedenlerin oranı %18,9, kadınlarda bu oran %27,4 ve kadınların %56,3'ü, erkeklerin ise %75,8'i yaşadıkları çevrede gece yalnız yürürken kendilerini güvende hissetmiş, inanılır gibi değil. 2023 yılında en az 563 kadın öldürüldü, kadınlar sokak ortasında katledildi bu ülkede” dedi.

TÜİK verilerinin değerlendirmesi konusunda Dr. Akkuş İlgezdi, “TÜİK’ in yayınladığı verilere tersten bakmamız ya da 10 ile çarpmamız gerek ki doğru verilere ulaşabilelim. Şöyle ki, kadınların %56,3 aslında gece yalnız yürürken kendilerini güvende hissetmemiş, ülkemizde kadınlar evlerinde dahi güvende değil. Verileri yayınlarken aklınıza Pınar Gültekin’i, Nefes Balkan’ı, Gurbet Ayaz’ı, Zeynep Gül Kuşçu’yu ve hayattan koparılan kadınları getirin, bir kalbiniz vardı hatırlayın” ifadesinde bulundu.

KADININ ADI YOK

TÜİK’ in açıkladığı istatistiklerin kadınların okulda ve iş hayatında hep ikinci planda kaldığını ortaya koyduğunu belirten Dr. Gamze Akkuş İlgezdi, “Her 5 yöneticiden sadece 1’inin kadın olduğu 2022 yönetici istatistikleriyle ortaya çıkmış durumda. Üstelik yönetici kadın sayısı 2021 yılan göre yüzde 1,1 de azalmış durumda. 2022’de her 100 yöneticinin 80,4’ü erkekken, sadece 19,6’sı kadınlardan oluştu. Bu oranlar kabul edilemez. Kadınlar yetenekleri yok sayılarak, sırf kadın oldukları için, eril bakış açısıyla yönetici yapılmıyor!” açıklamasını yaptı.

ARGE ALANINDA YAN İŞLER KADINLARA!

Dr. Akkuş İlgezdi, “ARGE ve insan kaynağı 2022 verilerine göre araştırmacı sayısında erkeklerin hakimiyeti devam ederken, kadınlar teknisyen ve diğer destek personeli alanlarında daha çok istihdam ediliyor.”

TAM ZAMANLI İŞ BULAMAYAN KADINLAR YARI ZAMANLI İŞLERDE ERKEKLERDEN 3 KAT FAZLA ÇALIŞMAK ZORUNDA KALIYOR

“Yarı zamanlı çalışma konusunda ise kadınlar yüzde 16,1 ile erkeklerin neredeyse 3 katı. Tam zamanlı iş bulamayan kadınlar mecburiyetten yarı zamanla çalışmak zorunda kalıyorlar. Bu da yarı zamanlı işlerde kadınların oranını yüksekliğini ortaya koyuyor.”

KADINLAR OKUTULMUYOR

“Ortalama eğitim sürelerinde de kadına yönelik eşitsizlik artıyor. 2022 verilerine göre erkeklerin ortalama okuma yılı 10 iken kadınların 8.5.”

AKADEMİDE DE KADIN YOK

“2022- 2023 eğitim öğretim sezonunu verilerine göre 34 bin 280 profesörün sadece ve sadece yüzde 33,9’u kadın. Doçentlikte durum yüzde 50’le 50 iken Dr. Öğretim görevlilerinin yüzde 46,6’sı kadın. Kadınların sayıca fazla olduğu tek yer araştırma görevlisi kadrolarında. 46 bin 569 araştırma görevlisinin yüzde 53,20’si kadın.”

DİPLOMASİDE DE ERKEK EGEMEN YAPI DEVAM EDİYOR

“Büyükelçi sayıları da kadınların diplomasi alanında da önlerinin açılmadığı, erkek egemen bir yapının devam ettiğini gösteriyor. Toplam 297 büyükelçinin yüzde 27,3’üne tekabül eden 81 kadın büyükelçimiz var.”

06 Mar 2024 - 12:25 - Kadıngöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Anayurt Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Anayurt Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Anayurt Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Anayurt Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.