Altındağ’ın değerine değer katmaya geliyoruz

CHP Altındağ belediye başkan adayı Ramazan Değerli, Altındağ’ın değerine değer katmak için aday olduğunu belirterek, “Altındağ’da doğup büyümüş bir kişi olarak sorunları çok iyi biliyorum ve bunların çözümü için projelerimle geliyorum” dedi.

Hakan Bingül
Hakan Bingül Tüm Haberleri
Altındağ’ın değerine değer katmaya geliyoruz
Altındağ’ın değerine değer katmaya geliyoruz
+3
Haber albümü için resme tıklayın

CHP Ankara Altındağ ilçesinin belediye başkan adayı Ramazan Değerli, gazetemize açıklamalarda bulundu. Değerli, “Altındağ’ın değerine değer katmaya geliyoruz” diyerek başladığı seçim çalışmalarında vatandaştan olumlu geri dönüşler aldığını belirtti. Değerli ile sıcak ve samimi ortamda yaptığımız söyleşi için bize zaman ayırdığı için teşekkür ediyoruz.

Altındağ’ın değerine değer katmaya geliyoruz

Neden Altındağ Belediye başkanlığına aday oldunuz?

Ramazan Değerli: 1969 yılında babam Konya’dan göç ederek Altındağ’da bir bakkal açmış. 1971 yılında ben Altındağ Saman Pazar’ında doğdum. Altındağ Saman Pazarındaki Sakalar İlköğretim Okulunda eğitim hayatıma başladım ve yine ortaokul ve liseyi de Altındağ’da okudum. Gazi Üniversitesi İstatistik bölümünü okuduktan sonra ticaret hayatına da Altındağ’da başladım. Ben bir Altındağlıyım. Altındağ’a sonradan gelen veya görevlendirmeyle gelen birisi değilim. Altındağ’ı çok iyi biliyorum. Altındağ’dan başka bir yeri düşünemezdim. Yıllarca yaşadığım ilçeye şimdi hizmet için talibim.

Altındağ’ın öncelikli sorunu nedir? Çözümleriniz hazır mı?

Ramazan Değerli: Altındağ’ın öncelikli sorunu işsizlik ve yoksulluk. İvedilik ile bu sorunu çözeceğiz. Birçok projemiz hazır. Tabi bu hazırlıklarımızı zaman içerisinde Altındağlı hemşerilerimizle ve basın mensuplarıyla paylaşacağız. Altındağlı vatandaşlarımız rahat olsun işsizliği çözecek projelerimle ilçede yoksulluğu bitirmeye geliyorum. Bu konuda çok iddialı projelerimizde var.

Altındağ’ın değerine değer katmaya geliyoruz

Altındağlı olarak Altındağ’da sorun olarak neleri görüyorsunuz?

Ramazan Değerli: Her şeyden önce Altındağ uzun yıllardır ihmal edilen bir ilçe. 1994’ten sonra Altındağ nüfus açısından hızla küçülürken sosyoekonomik anlamda değerini kaybetmeye başladı. Altındağ’ın değerine değer katacağız diye yola çıktık. Altın kelimesiyle özdeşleşen bir ilçeden bahsediyoruz. Zamanla Altındağ’ın imajı da bozuldu. Bakın Altındağ birçok alanda öncü bir ilçeydi. 2000’li yıllara kadar Ankara’nın 13 devlet hastanesinden 11 tanesi Altındağ ilçesindeydi. Bugün Ankara Hastanesi dışındaki hepsi kapandı. Bunun her alanda olumsuz etkisi ilçede görüldü. Ankara’nın değil tüm Anadolu’nun inşaat sektöründeki lokomotifi Rüzgârlı Sokak, Sanayi Caddesi ve Posta Caddesiydi. Esnaf dağıldı kalanlar da ciddi sorunlarla boğuşuyor. Bakın yine mobilya sektörünün kalbi Siteler’de atıyordu. Şimdi Siteler esnafı krizlerle boğuşuyor. Altındağ Belediye başkanları esnafın yanında olmadı. Ben bir esnaf çocuğuyum. Sorunları esnaflardan başlayarak çözeceğim. Altındağ daha önce nasıl Ankara’nın ticari olarak merkezi ise yine aynı şekilde olacak. Bugün Ankara’nın ve tüm ülkenin merkezi Ulus’ta esnaf kalmadı. Altındağ aynı zamanda kültürün de başkentiydi. Sinema salonlarının yüzde 80’i Altındağ’daydı. Tiyatro salonlarının yüzde 90’ı Altındağ’daydı. Müzelerin yüzde 90 Altındağ’daydı. Bugün çoğu kapandı kalanlar da can çekişiyor.

Altındağ’da kültür hayatı ne durumda?

Ramazan Değerli: Altındağ cumhuriyetimizin kıvılcımının atıldığı yer. İlk kurulan iki meclisimiz de Altındağ ilçe sınırlarında. Altıdağ’da cumhuriyetin ruhu kokusu vardır. O sokaklarda Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının izleri var. Tüm kahramanlarımızın izleri var. Biliyorsunuz Ankara Büyükşehir Belediyesi olarak tarihi kent merkezi restorasyonu yapılıyor. Altındağ belediyesi olarak yerimizi alıp üzerimize düşeni yapacağız. Ulus sadece Ankara’nın değil tüm ülkenin vitrini olması gerekiyor. Bu uğurda çalışmalarımızı hızlı bir şekilde yapacağız.

Altındağ’ın değerine değer katmaya geliyoruz

Belediyecilik anlayışınızın temelinde ne olacak?

Ramazan Değerli: 2019 yılındaki yerel seçimlerden sonra Ankara Büyükşehir Belediye Başkanımız Mansur Yavaş’ın isteği üzerine büyükşehir belediyesinin üst düzey kadrosunda yer aldım. 5 yıl birlikte çalıştık. Önce ANFA Yönetim kurulu başkanı ardından da belediyemizin tüm yardımlarını, halka dokunan hizmetlerini gerçekleştiren BELPA şirketinin Genel Müdürü oldum. Bu kapsamda özellikle Mansur Yavaş başkanımızla birlikte tüm Türkiye’nin gördüğü ve taktir ettiği sosyal belediyecilik anlayışında en önde gelen konumda yer aldım. Dolayısı ile insan odaklı belediyeciliği biliyorum. Altındağ ilçemiz yoksul, işsiz bir ilçe haline geldi. Halkın yanında olacağım. Halkın sorunlarını tespit edip çözeceğim. İnsan odaklı belediyecilik anlayışını biliyorum ve bunu Altındağ ilçemizde de uygulamak için geliyorum.

Mevcut belediye yönetiminin eksiklikleri sizce neler?

Ramazan Değerli: Şu anda Altındağ’ı bilmeyen, tanımayan bir başkan var. Ben koltuğa oturduktan sonra ilçedeki sorunları öğrenecek birisi değilim. Altındağ’da yaşamamış birisi değilim. Altındağ’da doğdum ve burada yaşayan birisiyim. Koltuğa oturup sorunları tespit etmek için yıllarca beklemeyeceğim. Şu andaki belediyenin sorunu sağlıklı bir kadro kuramaması ve Altındağlıyla iletişim kuramamış olması. Biz halkın içinde olacağız ve halkın sorunlarını ivedilikle çözeceğiz.

Sahaya aday olarak indiniz. İlk tepkiler nasıl? Vatandaş sizi nasıl karşılıyor?

Ramazan Değerli: Tepkiler çok güzel. Altındağ halkımız artık bir değişim istiyor. Mevcut yönetim ile ilgili sorunları vardı. Daha önce belediye başkanlığı yapmış bir başka adayı gösterdi AK Parti. Altındağlı hemşerilerimiz kimin neyi nasıl yapacağını çok iyi biliyor. Bende 5 yıl Ankara Büyükşehir Belediyesinde yöneticilik yapmış birisi olarak belediyeciliği biliyorum. Özetle ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz. Altındağlı vatandaşımız beni biliyor ve tanıyor. Seçime hazırız. Bu konuda hazırlığımız elbette vardı. Adaylığımın açıklanmasının üzerinden çok kısa bir süre geçti. Biz de hemen sahaya indik. Bir yandan seçim bürolarımız hazırlanıyor. Sahalardayız ve halkımızla iç içeyiz.

Altındağ’ın değerine değer katmaya geliyoruz

Merkezi yönetim ile uyum sorunu yaşayacak mısınız?

Ramazan Değerli: Çok güzel bir soru. Bakınız bir Altındağlı vatandaşımız evinden dışarı adımını attığı anda gördüğü sorunun muhatabı ilçe belediyesidir. Yaşamında karşılaştığı sorunların yüzde 70’i ilçe belediyesi sorumluluğundadır. Yüzde 20’si büyükşehir belediyesi ile ilgili sorunlardır. Yüzde onu ise merkezi yönetim ile ilgili sorunlardır. Yüzde 70 sorunun çözümü ilçe belediyesinin sorumluluğundadır. Ben bu sorunları çözeceğim. Büyükşehir Belediyesini ise Mansur Yavaş büyük bir farkla kazanacak ve uyum içerisinde çalışmaya devam edeceğiz.

Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Ramazan Değerli: Altındağ’ın sorunlarını seyreden bir başkan olmayacağım. Altındağ’da doğup büyümüş bir kişi olarak sorunları çok iyi biliyorum ve bunların çözümü için projelerimle geliyorum. İnşallah Allah’ım doğup büyüdüğüm bu ilçeye hizmet etmeyi nasip eder. Tüm Altındağlı vatandaşlarımızın desteğini bekliyorum. Büyükşehirde nasıl çalıştıysam, tüm vatandaşlarımıza telefonum nasıl açık olduysa Altındağ belediyesinde de aynı şekilde olacak. Her şeyden önemlisi gönlüm açık olacak. Altındağlı vatandaşlarla birlikte yaşayan bir başkan olacağım. 2019 yılında Ankara Büyükşehir Başkanı Mansur Yavaş ile birlikte büyükşehirde bir başarı öyküsü yazdık. İnşallah bu dönemde de Ankara Büyükşehir Belediyesini alacağız, Altındağ Belediyesini alacağız ve birçok il ve ilçede bu başarı öyküsünün devamını sağlayacağız. Ben Altındağ’a hazırım Altındağlı vatandaşlarımıza da benim birlikte yol yürümeye hazır mısınız diye soruyorum. 

Altındağ’ın değerine değer katmaya geliyoruz

Ramazan Değerli kimdir

Gazi Üniversitesi istatistik bölümünden mezun oldu. Gençliğinden itibaren siyasetin sürekli içinde oldu. 2019 yerel seçimlerinde aday olarak aktif bir şekilde görevler üstlendi. Seçim sonrasında Ankara Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden ANFA Güvenlik şirketinin Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini üstlendi. Arkasından yine Ankara Büyükşehir belediyesi iştiraklerinden BELPA şirketinin Genel Müdürlüğü görevine getirildi. 2023 Genel Seçimlerinde İYİ Parti 2.Bölgeden Milletvekili Adayı oldu. 2024 Yerel Seçimlerinde CHP Altındağ Belediye başkanı olarak hizmet etmeye aday oldu.

09 Şub 2024 - 14:40 - Siyaset

Mahreç  Hakan Bingül ,  Halil Yatargöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Anayurt Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Anayurt Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Anayurt Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Anayurt Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.