Ankara kültürü Endemik Vadi’de yaşatılıyor

Ankara kültürünün Endemik Vadi'de yaşatıldığını ifade eden Pursaklar Belediye Başkanı Ertuğrul Çetin, “Endemik Vadi, Ankara kültürünü resmetmek için ciddi bir gayretti” diye konuştu.

Nur Yıldız
Nur Yıldız Tüm Haberleri
Ankara kültürü Endemik Vadi’de yaşatılıyor
Ankara kültürü Endemik Vadi’de yaşatılıyor
+9
Haber albümü için resme tıklayın

İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla ilişkiler Genel Müdürlüğü destekleri ile Kültür Sanat Muhabirleri Derneği tarafından düzenlenen “Cumhuriyetin 100. Yılında Ankara Tarihi ve Kültür değerlerini anlama çalıştayı” projesi kapsamında gazetecilere özel Ankara kültür ve tarihi değerleri gezisi gerçekleştirildi.

Ankara kültürü Endemik Vadi’de yaşatılıyor
Ankara kültürü Endemik Vadi’de yaşatılıyor
Ankara kültürü Endemik Vadi’de yaşatılıyor
Ankara kültürü Endemik Vadi’de yaşatılıyor

Program çerçevesinde gazetecilere Pursaklar’ın kültür sanat alanındaki değerleri tanıtılarak; Ankara Kedisi Koruma, Yaşatma ve Tanıtma Merkezi, Endemik Vadi, Devlet Tiyatroları Pursaklar Sahnesi gezdirildi. Pursaklar Belediye Başkanı Ertuğrul Çetin'in katılımıyla gerçekleşen programda Ankara kültürünün Endemik Vadi'de yaşatıldığına dikkat çekildi. Sürdürülebilir Tema Park olma hususu taşıyan Endemik Vadi’nin, Ankara’nın kültürel değerlerinin bir arada bulunduğu tek merkez olması itibarıyla ulusal anlamda da bir öncü olduğu konuşuldu.

Ankara kültürü Endemik Vadi’de yaşatılıyor

‘ANKARA’YI BÜROKRASİYLA ANILAN BİR ŞEHİR OLMAKTAN ÇIKARMAK İSTİYORUZ’

Türkiye genelinde kültür sanat alanında çalışan gazetecileri çeşitli etkinliklerle kırka yakın ilin kültürel değerleriyle buluşturmanın mutluluğunu yaşadıklarını ifade eden Kültür Sanat Muhabirleri Derneği Başkanı İbrahim Gökdemir, şöyle konuştu; “Bugün, Ankaramızın tarihi ve kültürel değerlerini ortaya çıkararak kamuoyuna bir kez daha anlatmak üzere ‘Cumhuriyetimizin 100. Yılında Ankara’nın Tarihi Değerlerini Anlama Çalıştayı”nı gerçekleştirmiş bulunuyoruz. Çalıştayımıza Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi’nde geniş kapsamlı bir panelle devam edeceğiz. Çalıştay öncesindee önce gazeteci arkadaşlarımızla birlikte Ankara’nın tarihi ve kültürel değerlerini bizzat yerinde görmek istedik. Pursaklar bu anlamda bizim için çok önemliydi çünkü Ankara’nın kültürel değerlerini bizzat yerinde yaşatan ve kaybolmaya yüz tutmuş değerlerini yeniden yeşertmekte olan bir ilçemiz. Pursaklar Belediye Başkanı Ertuğrul Çetin’in bu anlamda emeği çok, kurmuş olduğu Endemik Vadi’de Ankara’nın kültürel değerlerini yeniden canlandırıp kamuoyuna sunuyor ve unutulmamasını sağlıyor. Ankara siyaset ve bürokrasiyle anılan bir şehir halbuki değerleriyle tam bir kültür sanat şehri. Biz Kültür Sanat Muhabirleri Derneği olarak bu düşünceyi kırmak istiyoruz. Muhabirlerimizin kalemiyle bunu bir kez daha kırma temennisindeyiz.”

Ankara kültürü Endemik Vadi’de yaşatılıyor
Ankara kültürü Endemik Vadi’de yaşatılıyor

ANKARA KÜLTÜRÜNÜ RESMETMEK İÇİN CİDDİ BİR GAYRET

Programda konuşan Başkan Çetin, Pursaklar'daki kültür sanat faaliyetlerini anlattı. Pursakların kültür sanat alanında oldukça geniş bir yelpazede çalıştığını dile getiren Çetin, Pursaklar Devlet Tiyatrosu'nun açılışını, Okuyan Şehir Pursaklar Projesini, Pursaklar Kültür Gezileri'ni, Ankara Kedisini Koruma ve Yaşatma Merkezi çalışmalarını anlattı.

Ankara kültürü Endemik Vadi’de yaşatılıyor

Beş yıl önce kültür ve sanatın semti haline geleceklerine dair koyduğu iddiayı hatırlatan Çetin, “Beş yılın sonunda yaptığımız çok ciddi işler oldu. Pandeminin ve ardından depremin ağır koşullarında geçen zorlu bir beş yıldı. Projlerimizi iptal etmek ve ertelemek durumunda kaldık. Buna rağmen çok işler yaptığımızı ifade etmek istiyorum” diye konuştu

Ankara kültürünün Endemik Vadi'de yaşatıldığını ifade eden Çetin, “Ankara’nın kaybolmaya yüz tutmuş bitki ve hayvanlarının tekrar canlandırıldığı, üretiminin yapıldığı; insanların da bunları tanımalarının sağlandığı bir envanter oldu. Endemik Vadi, Ankara kültürünü resmetmek için ciddi bir gayretti. Bugün, Ankara’nın tüm okullarının geziler düzenlediği, çocuklara Ankara’nın değerlerini tanıtan bir alana dönüştü” dedi.

Ankara kültürü Endemik Vadi’de yaşatılıyor

ANKARA’NIN EN BÜYÜK DEVLET TİYATROSU SAHNESİ

Tek başlık altında çalışmadıklarını ifade eden Çetin, tiyatro alanında da çok cesur davrandıklarını dile getirerek, “165 bin nüfusu olan bir ilçede Ankara’nın en büyük Devlet Tiyatrosu sahnesini açtık. Bu kararı ilk aldığımızda Pursaklar’da bu büyüklükte bir Devlet Tiyatrosu olur mu demişlerdi, biz olacağına inanmıştık. Şimdi ayda üç farklı oyunu kapalı gişe oynuyoruz, bilet bulmak oldukça zor. Gelen izleyici profilinin yarısı Pursaklar izleyicisi iken diğer yarısı Ankara’nın çeşitli illerinden gelen izleyicilerimiz. Elimizde bu kadar güzel bir sahne varken boş durmadık, Pursaklar’ın gençlerinden oluşan bir tiyatro kulübü kurduk. Burada yüz elliye yakın gencimizi tiyatro sanatıyla tanıştırarak birer oyuncu olarak yetiştirdik” diye konuştu.

OKUYAN ŞEHİR PURSAKLAR

Pursaklar’da yıllardır devam ettirmekte oldukları Okuyan Şehir Pursaklar Projesi’nden de bahseden Çetin, şöyle anlattı; “Herhangi bir kişi herhangi bir kitabı okuyup el yazısıyla bir sayfa özetini getirdiği zaman biz o özeti alıp seçeceği bir kitabı hediye ediyoruz. Burada amaçladığımız, okurların istediği kitaba ulaşıp kendi kütüphanelerini oluşturabilmeleri ve yine kültürümüzde önemli bir argüman olan kalemle ilişkiye girebilmeleri. Okumaya teşvik edici bir husus taşıyan bu projemizden hiç vazgeçmedik.”

Pursaklar’da yapılan kültür sanat gezisinin ardından Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Musa Kazım Arıcan makamında ziyaret edilerek, ASBÜ içerisinde bulunan Hazine Müzesi, Atatürk Odası ve Cumhuriyet’e tanıklık etmiş çeşitli tarihi mekanlar gezildi.

Ankara kültürü Endemik Vadi’de yaşatılıyor

30 Oca 2024 - 15:46 - Kültür-Sanat

Mahreç  Nur Yıldızgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Anayurt Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Anayurt Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Anayurt Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Anayurt Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.