Türkiye uçaklar konusunda önemli adım attı

Emekli Korgeneral Erdoğan Karakuş, Türkiye’nin İsveç’in NATO’ya katılmasıyla ilgili antlaşmanın TBMM’de kabul edilmesiyle ABD’nin F-16 uçakları konusunda Türkiye’ye daha ılımlı bir yaklaşım sergileyeceğini belirtti.

Fatih  Erboz
Fatih Erboz Tüm Haberleri

 TBMM’de İsveç’in NATO’ya katılmasıyla ilgili antlaşmanın kabul edilmesinin ardından Türkiye ABD’den satın alacağı F-16 savaş uçakları konusunda önemli bir adım atmış oldu. Emekli Korgeneral Erdoğan Karakuş, Türkiye’nin vermiş olduğu bu kararın ardından ABD’nin F-16 uçakları konusunda Türkiye’ye daha ılımlı bir yaklaşım sergileyeceğinin yaşanan gelişmelerden belli olduğunu belirterek, “Türkiye İsveç’in NATO’ya katılımı konusunda attığı bu adımla kendi milli çıkarları açısından hassas bir karar vermiş oldu. Bundan sonra bu uçakların Türkiye’ye satışı konusunda ABD’nin bir sorun çıkarmasını genel olarak kamuoyu sorun çıkmayacağı kanaatinde. Uçaklar Türkiye açısından önemli. Hatta bu noktada Türkiye’nin Eurofighter uçakları konusunda attığı adımda ABD’nin dikkatini çekti. F-35 uçaklarının da Türkiye’ye tekrar verilmesi gündeme gelebilecektir” dedi.
Türkiye’nin İsveç’in NATO katlımı konusunda TBMM’de yapılan oylama sonucunda İsveç’in katılımı ile ilgili olumlu bir tavır sergilemesinin ABD açısından da olumlu bir hava içinde karşılandığının anlaşıldığını ifade eden Karakuş, şunları söyledi: “ ABD’nin F-16 uçakları konusunda bir sorun çıkarması şu aşamada beklenmiyor. Bunu yaşanan gelişmelerden ve yapılan açıklamalardan görebiliyoruz. Türkiye beklediği ve kendi hava savunma gücü açısından önemli olan F-16 uçaklarını alacaktır. Öte yandan bir başka konuda F-35 uçakları konusu. Türkiye’nin hakkı olan uçakların gelmesi durumu tekrar gündeme gelebilir. ABD’de de hangarda bekletilen iki uçak Türkiye’ye gönderilebilir. Bu da kuvvetli bir ihtimal bu noktadan itibaren. ABD 4 uçaktan ikisini kendi envanterine aldı. Diğer iki uçak hangarda bekliyor. Türk pilotları bu uçaklar için eğitimini de aldı. Dolayasıyla F-35 uçakları için de olumlu bir gelişme yaşanabilir.”
Türkiye’nin en son Eurofighter uçakları konusunda attığı adımların da ABD’nin kararında etkili olmasının beklenmesini gerektiğini belirten Karakuş, “ Türkiye’nin Eurofighter uçak alımına Almanya’da olumlu yaklaşmaya başladı. ABD, bu gelişmenin ardından F-35 uçakları konusunda da yumuşadı. F-16 uçakları konusunda da benzer bir tavır içerisine girdiğini görüyoruz. Dolayasıyla İsveç’in NATO’ya katılımı konusunda TBMM’nin onay vermesinin ardından iki ülke arasında bu konuda önemli gelişme sağlanmış oldu. Bu saatten sonra sorun çıkması zor görünüyor. Türkiye’nin uçakları alması da kendi hava savunma gücü açısından önemli olacaktır. Almanya’nın Eurofighter uçakları konusundaki tavrında yumuşamaya gitmesinin ardından ABD, F-35 uçaklarını Türkiye’ye verme noktasında daha ılımlı bir tavır takındı. Bunun nedenlerinin başında da Türkiye’nin mevcut stratejik konumu içeresinde ABD ve batı ile olan ilişkileri. ABD, bu konularda Türkiye’nin daha fazla AB ülkelerine kaymasını istemiyor gibi bir tavırda sezebiliyoruz” diye konuştu.
İsveç’teki bölücü terör örgütü PKK’nın varlığının sona erdirilmesi için Türkiye’nin diplomasi konusunda daha etkin bir tavır takınasının önemli bir adım olacağını kaydeden Karakuş, “ İsveç’teki PKK bölücü terör örgütünün varlığı konusunda Türkiye İsveç halkına yönelik bir takım girişimleri gerçekleştirdiğinde, tarihi argümanları ve iki ülke ilişkilerinin önemini anlattığında PKK’nın ve sempatizanlarının bu ülkede yaşaması zorlaşacaktır. Bu konuda İsveç halkına gerçeklerin anlatılması da büyük önem taşımakta” dedi.
Son dönemde özellikle Avrupa ülkelerinde Rusya’nın Avrupa’ya yönelik bir saldırı beklentisinin artmasının da bir takım nedenleri olduğunu anlatan Karakuş, şunları belirtti: “Avrupa’nın her şeyden önce tarihten gelen bir takım çekinceleri bulunuyor. Rusya’nın Avrupa ülkelerine yönelik bir saldırı girişimi olabileceğini son zamanlarda dillendirmeye başladılar. Bunun dışında esas mesele İsveç’in NATO’ya girmesiyle birlikte AB ülkelerinin kendi savunmalarını güçlendirebilmek istemesi. Rusya’nın Avrupa coğrafyasına yönelik bir saldırı girişimi olabileceğini dillendiriyorlar. Bir anlamda ABD’nin de bu söyleme desteği olduğunu söylemek mümkün. Eğer Rusya’ya karşı Avrupa ülkelerinin savunma sistemleri güçlenirse o zaman bu ABD’yi rahatlatacaktır. Avrupa’nın savunması konusunda rahatlayan ABD, Çin ve Rusya ile Asya Pasifik coğrafyasında daha rahat mücadele eder. ABD, bunun hesabını yapıyor ve AB ülkelerinin güvenliğinin arttırılması için Rusya’yı tehdit olarak algılanmasını istiyor, bu dile getirildiğinde ise destek veriyor. Rusya’nın Ukrayna’daki durumu ortada. Ukrayna’da tam olarak istediğini alamayan ya da almakta zorlanan bir Rusya’nın diğer AB ülkelerine ya da Avrupa coğrafyasına yönelik kısa süreçte böyle bir girişiminin olması zor. Hali hazırdaki hava güçleri bile buna uygun görünmüyor”

25 Oca 2024 - 12:19 - Dünya

Mahreç  Fatih Erbozgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Anayurt Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Anayurt Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Anayurt Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Anayurt Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.